Predstavte si, že sa ocitnete na mieste, kde zastal čas a zmysly vnímajú akosi intenzívnejšie. Zrazu počujete zvuky, ktoré inokedy nevnímate, spev vtákov, praskot ohňa, vŕzganie dreva… Vidíte veci, okolo ktorých by ste inokedy možno len prešli, teraz si všímate detaily… Lákajú vás dotknúť sa, chytiť si ich. Cítite vône, a chuť… Mmm, tá bude v tomto príbehu hrať dôležitú úlohu.
Každý z nás raz za čas potrebuje reštart, zabudnúť na každodenné starosti a vychutnať si len okamih, ktorý práve prežívame. Ísť na miesto, kde budeme mať pokoj, ale zároveň pohodlie a je o nás postarané. Hovorí sa, že zážitok je ten najlepší darček, nehanbite sa darovať ho aj sebe. Navštívte miesto, ktoré je slovenským unikátom a dokonale v ňom naštartujete všetky zmysly.
Mlyn plný umeleckých diel
Gašperov Mlyn stojí na mieste pôvodného mlyna v podtatranskej obci Batizovce a návštevníkom ponúka naozaj rozprávkovú atmosféru v rodinnom prostredí, a v prvom rade, skvelú gastronómiu. Vedú ho manželia Slavomíra a Peter Raškovičovci, obaja s vysokoškolským titulom zo žurnalistiky. „Mlyn kúpil môj otec Michal Gašper, ktorý má veľmi rád alternatívne zdroje energie, ekológia ho baví, zdá sa mu to ako vec budúcnosti… Chcel to teda na nejakom objekte vyskúšať. Najskôr nevedel, čo s robiť s mlynom, u nás v rodine nie je nikto spojený s gastronómiou, no s Peťom sme sa rozhodli, že to skúsime. Aby človek ale mohol pracovať v takejto oblasti, potrebuje mať odbornú spôsobilosť, čiže v našom prípade by bolo fajn, ak by sme mali nejaký výučný list. Takže sme sa po absolvovaní vysokej školy vrátili na strednú a urobili si výučný list v odbore kuchár, čašník,“ začína rozprávať príbeh o Gašperovom Mlyne Slávka Raškovič.
Storočný mlyn bol v katastrofálnom stave, a potreboval rozsiahlu rekonštrukciu. Keďže nemal pevné základy, viac-menej musel byť zbúraný a postavený nanovo, no majiteľom sa podarilo zachovať jednu stenu a vrátiť doňho aj pár detailov ako staré drevené trámy či zachovalé mechanizmy z pôvodného mlyna. „S interiérom nám pomáhal umelecký maliar pochádzajúci spod Tatier Marián Čižmárik, vďaka nemu je mlyn vkusne zariadený starožitnosťami aj umeleckými dielami. Zaujímavým artefaktom je napríklad čelo svadobnej postele z roku 1926, na ktorom sú napísané dve mená a dátum svadby. Každoročne si teda pripomíname výročie svadby týchto dvoch Batizovčanov,“ usmieva sa Slávka.
Viac ako 70-ročné tkané plátno
Gašperov Mlyn ponúka ubytovanie v troch tematických izbách (Izba 4 ročných období, Poľovnícka izba, Izba prútikára) a jednom apartmáne (Apartmán v oblakoch) pre 4 osoby. Určený je skôr pre páry, ktoré chcú nájsť pokoj v uponáhľanom svete. Hostia môžu zrelaxovať aj vo wellnesse, ktoré ukrýva vzácne viac ako 70-ročné plachty z pravého tatranského plátna. To sa vyznačuje netradičnou bielou farbou. „Keď ženy na poliach toto plátno bielili polievaním vody, bledlo vďaka extrémne mäkkej vode, ktorú pod Tatrami máme. Vďaka svojej neobvyklej farbe bolo plátno vyvážané široko-ďaleko. No a dnes po rokoch vidíme, že aj napriek veku je tento materiál stále rovnako kvalitný a príjemný na dotyk. Prírodný materiál v kombinácii s poctivou ručnou prácou vydrží naozaj dlhé roky,“ hovorí Slávka.
Tajomné menu
To, vďaka čomu sa Gašperov Mlyn stal vyhľadávaným domácimi aj zahraničnými turistami je gastronómia a ich zážitkové degustačné menu. Rezerváciu na večeru si musíte urobiť deň vopred. Je to nielen z dôvodu kapacity reštaurácie (max. 15 hostí), ale aj preto, že jedlo vždy pripravujú pre presný počet osôb, minimalizujú tak akékoľvek plytvanie, a pre konkrétnych ľudí s ohľadom na intolerancie či stravovacie špecifiká. Nikdy neviete vopred, čo vám naservírujú, no môžete si byť istí, že to bude stáť za to.
„Celá večera má zaužívaný priebeh, hosťom najskôr o našom Mlyne rozprávame, o jeho histórii, zaujímavostiach, až potom začína samotné degustovanie. Začíname s malými chodmi, tzv. „amuse bouche“, ktorých úlohou je hosťa naladiť, potešiť, celé to naštartovať. Ďalším chodom je náš domáci chlieb s nejakou nátierkou alebo maslom. Chlieb pečieme čerstvý každý deň pre počet osôb, ktorý máme. Nasleduje ďalších 5 chodov – predjedlo, polievka, potom máme nejaký chod s rybou, hlavný chod s mäsom a nakoniec dezert. Všetky chody odprezentuje náš šéfkuchár alebo kuchár,“ opisuje Slávka. K večeri takisto ponúkajú párovanie vína k jedlu, Slávka s manželom sú certifikovanými someliérmi, no v tejto oblasti sa vzdelávajú aj ich ďalší kolegovia.
Reštaurácia Gašperovho Mlyna pod vedením šéfkuchára Jožka Brezu sa pravidelne umiestňuje na popredných priečkach rebríčku Trend, dvakrát získala ocenenie Tematická reštaurácia roka podľa Gurmán Award, takisto je držiteľom ocenenia Zlatá vidlička, Slávka však skromne hovorí za celý tím, že všetky ocenenia si síce vážia, no je to pre nich len bonus k dobre odvedenej práci. „Našou najväčšou odmenou je, keď sú hostia spokojní a vidíme, ako si čas strávený u nás užívajú. A takisto chceme našu prácu robiť naozaj s radosťou a láskou.“
Eko koncept
Ako sme už spomínali v úvode, majiteľa Gašperovho Mlyna baví ekológia. Mlyn má vlastnú elektráreň, ktorou vyrába elektrinu nielen pre seba, ale aj niekoľko priľahlých objektov. „Čerpáme energiu z vody, takže je naozaj „zelená“, nezaťažujeme až tak prírodu. Máme vlastnú čističku odpadových vôd. Vodu, ktorá sa v Mlyne spotrebuje, čistíme a pustíme ďalej do prírody, máme tepelné čerpadlo, solárne panely… Vo vlastnej záhradke a skleníku pestujeme paradajky, cukety, bylinky… Snažíme sa pracovať s naozaj čerstvými surovinami,“ vymenúva Slávka.
Nielen pre objednaných hostí
Keďže návštevu Gašperovho Mlyna si musíte naplánovať, stávalo sa, že náhodne okoloidúcich hostí museli odmietnuť. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo vznikol koncept Bistro Moment. Symbolom oboch projektov sa stali presýpacie hodiny nachádzajúce sa v interiéri Mlynu aj v logu Bistra Moment. Tie fyzické v Mlyne sú umeleckým dielom spomínaného Mariána Čižmárika. Sú plnené zrnom, nie pieskom, ako je zvykom. Práve preto hodiny stoja, nepresýpajú sa. „Sú symbolom toho, že sa u nás zastavil čas. Chceli by sme, aby hostia u nás na čas zabudli, aby sa nikam neponáhľali, aby si jedlo vychutnali a cítili sa dobre. V Momente je to naopak, chceme, aby hostia brali čas ako aspekt, ktorý musíme rešpektovať. Do tohto konceptu chodia ľudia na obed, počas pracovného dňa, nedá sa naň teda zabudnúť. Tu chceme, aby si ten „moment“, ktorý majú pre seba vychutnali, aby ho strávili pri chutnom, možno aj zdravom jedle. Aby na chvíľu zastavili, oddýchli si, vychutnali chvíle a potom sa vrátili do kolobehu a pokračovali ďalej v zmysle toho času, ktorý nás neúprosne niekam núti ísť,“ vysvetľuje manažérka oboch konceptov.
Bistro Moment si z Gašperovho Mlynu preberá všetky dobré filozofie týkajúce sa kvalitného servisu a chutnej sezónnej gastronómie, no je prístupnejší pre neplánujúcich hostí. Poskytuje ubytovanie v 10 izbách a jeho reštaurácia má kapacitu 36 ľudí vhodnú aj pre rodinné oslavy. Priestor je ideálny pre rodiny s deťmi, má veľkú záhradu s jazierkom, detským ihriskom a dvoma kolibami. Klasické obedné či večerné menu tu nehľadajte, v ponuke je síce každý deň niečo nové – na výber máte z predjedla, polievky, niekoľkých hlavných jedál a dezertu, no jedlá sú pripravené natoľko kreatívne, že sa cítite ako na oslave či inej slávnostnej príležitosti. Ako v Mlyne, jedlo vám často servírujú samotní kuchári.
Ak sa u nich zastavíte a budete spokojní, pochváľte ich, určite to ocenia.