Cestovanie

Tip na výlet: Trnava, mesto, ktoré si vás podmaní

S mestom Trnava sa mnohým spája najmä panoráma nespočetných vežičiek kostolov a dunivý zvuk kostolných zvonov. Práve vďaka nim sa Trnave hovorí aj Malý Rím. Mesto však ponúka oveľa viac ako bohaté sakrálne architektonické dedičstvo, aj keď aj to tvorí genius loci Trnavy. Poďte s nami na výlet do mesta, ktoré si vás získa. Sme si tým istí.

Prvá písomná zmienka o Trnave pochádza z roku 1211, o pár rokov neskôr získala výsady slobodného kráľovského mesta. Dnes je moderným a kultúrnym mestom so vzácnymi historickými pamiatkami, romantickými zákutiami a nezameniteľnou atmosférou.

Mestské opevnenie

Historické centrum Trnavy je od zvyšku mesta oddelené mestskými hradbami pochádzajúcimi z 13. storočia. Sú jedinečnou pamiatkou a stavebným unikátom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Kým opevnenia iných miest v stredoveku stavali z kameňa, na tie trnavské boli použité tehly, tradičný materiál tohto regiónu. Opevnenie vymedzilo plochu 56 hektárov, vďaka čomu bola Trnava v období svojho vzniku jedným z najväčších miest strednej Európy. Keby ste sa v tom čase poprechádzali dookola hradieb, prešli by ste približne 3 km. Opevnenie tvorilo 35 hranolových veží pospájaných valom, ktorý bol neskôr nahradený murovanou hradbou vysokou 10 metrov. Do mesta sa vchádzalo cez štyri vežové mestské brány, neskôr pribudli aj menšie bránky pre peších, ktoré sú využívané dodnes.

Hradby plnili svoju obrannú funkciu do 18. storočia. Neskôr boli niektoré úseky opevnenia zbúrané, no napriek tomu sú to najväčšie, najstaršie a najzachovalejšie mestské hradby na Slovensku. Po mohutnom stredovekom opevnení sa môžete prejsť aj dnes (napríklad v časti za Bazilikou svätého Mikuláša).

Trojičné námestie

Srdcom mesta je Trojičné námestie, ktorému dominuje Socha najsvätejšej trojice. Obkolesuje ho Mestská veža, Divadlo Jána Palárika, Dom kultúry, budova Slovenskej pošty aj reštaurácie a kaviarne, kde si vychutnáte kvalitnú gastronómiu s pekným výhľadom. Námestie kedysi slúžilo ako trhovisko. Dnes sa tu častejšie ako trhy organizujú rôzne kultúrne podujatia, napríklad koncerty.

Budova Divadla Jána Palárika na námestí stojí už od roku 1831 a je považovaná za najstaršiu zachovanú budovu tohto druhu na Slovensku.

Mestská veža

Mesto ako na dlani a aj výhľady do širokého okolia si môžete vychutnať z 57 metrov vysokej Mestskej veže zo 16. storočia.

Postavená bola pôvode na posilnenie obranyschopnosti mesta, keďže vďaka jej výške bol výhľad do širokého okolia. Aj preto bol pôvodne vo veži byt, v ktorom býval strážnik alebo mestský hlásnik. Jeho úlohou bolo signalizovať nebezpečenstvo a hlásiť čas. S časom sa spája aj ďalšia zaujímavosť o veži. Od roku 1729 v sebe ukrýva unikátny mechanický hodinový stroj, ktorý je potrebné každý deň ručne naťahovať. O hodiny sa stará už viac ako 100 rokov rodina Nemčekovcov. Starý otec súčasného hodinára ešte v čase, keď sa o hodiny staral, žil v spomínanom byte vo veži.

Ešte pred inštaláciou mechanických hodín do veže boli na ňu umiestnené slnečné hodiny (pravdepodobne v 17. storočí).

Ďalšou zaujímavosťou veže je pozlátená socha Panny Márie Immaculaty na jej vrchole, ktorá má tvár z oboch strán, aby chránila všetkých a nikomu sa neobracala chrbtom.

Ak sa chcete pokochať krásnym výhľadom z veže (a my vám to naozaj odporúčame), zdolať musíte 143 schodov.

Bazilika svätého Mikuláša

Asi najdominantnejším kostolom v Trnave je Bazilika svätého Mikuláša, kedysi hlavný kostol v Uhorsku. Bola postavená v rokoch na prelome 14. a 15. storočia na mieste svojho románskeho predchodcu z 11. storočia. V minulosti bola katedrálnym chrámom ostrihomských arcibiskupov, a v roku 2008 ju pápež Benedikt XVI. vyhlásil za Baziliku minor, čo jej umožňuje používať pápežský znak skrížených kľúčov. Jej dve veže sú v panoráme Trnavy známe, no vzácna je aj jej bočná baroková kaplnka, v ktorej visí obraz Panny Márie Trnavskej, ktorý vraj počas tureckých nájazdov ronil slzy.

Ďalším zaujímavým kostolom je Katedrála svätého Jána Krstiteľa, tzv. Univerzitný kostol, ktorý je prvou barokovou stavbou v Trnave. Je súčasťou komplexu budov Trnavskej univerzity a v jeho vnútri nájdete najvyšší ranobarokový oltár na Slovensku, vysoký viac ako 20 metrov.

V meste sa nachádzajú aj dve synagógy, ktoré už ale neslúžia ako chrámy. V Ortodoxnej synagóge je štýlová kaviareň Synagóga Café a v Synagóge Status Quo Ante sídli Centrum súčasného umenia, výstavný priestor Galérie Jána Koniarika. Obe stoja za návštevu.

Nádvorie a kultúrne centrum Malý Berlín

Len za rohom od rušného námestia sa nachádza Nádvorie, komunitný priestor súčasnej kultúry, kde sa konajú koncerty a iné podujatia. Môžete tu pracovať, vychutnať si dobrú gastronómiu v beer & bistro Akademia, remeselnej pekárni Chlieb Náš či kaviarni Thalmeiner, ktorá k nim patrí, nakúpiť u lokálnych tvorcov či len tak si vychutnávať atmosféru okolo seba. V priestore Nádvoria pôsobí aj kultúrne centrum Malý Berlín, ktoré ponúka pestrú paletu filmových projekcií, divadelných predstavení, koncertov a mnoho ďalšieho.

Čo v Trnave nevynechať

Prejdite sa po centre, ale objavte aj mesto za hradbami. Navštíviť môžete napríklad akvapark alebo lanové centrum.

V prechádzkach si robte prestávky na jedlo či kávu. Okrem spomínaných reštaurácií a kaviarní odporúčame aj Forhaus, Enak bistro, Iná haluška či Wetzlerov dom. Na kávu a zákusok sa zastavte v ReBarbore a Bábovka café & bakery a na zmrzlinu v Gio caffe a Cremì gelato & caffè.

Deti, ale aj dospelých zabavia hry, ktoré pripravilo mesto. Budete potrebovať len mobil s dátami a zapnutým GPS. V hre Mocný opasok pomôžete mestskému vrátnikovi nájsť stratený kľúč od Dolnej brány a vďaka úlohám, ktoré budete plniť spoznáte históriu a zaujímavosti Trnavy. Hra Škriatkovo kúzlo je dostupná len v zimných mesiacoch. Počas nej je úlohou detí pomôcť hlavnému hrdinovi, ktorý mrzne v starej topánke, nájsť svoj domov.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest