Čaj je jeden z najviac konzumovaných nápojov na svete a ľudstvo si ho vychutnáva už tisícročia. Pre mnohých je čaj, podobne ako káva, súčasťou každého dňa.
Do západnej Európy sa čaj komerčne dostal vďaka Východoindickej obchodnej spoločnosti, stal sa mimoriadne módnou záležitosťou a neskôr aj neoddeliteľnou súčasťou britskej kultúry. Okrem pôžitkov mal tento horúci nápoj aj mimoriadne dopady na politickú situáciu. V roku 1773 nový britský zákon o importe čaju vyústil v takzvaný Bostonský čajový večierok, výrazne podporil protibritské nálady v kolóniách a ako už vieme, vyústil do osamostatnenia Spojených štátov amerických od Britského impéria.
Podobne ako káva, aj čaj zažíva svoju tretiu vlnu. Slovensko a Česko v jeho konzumácii vynikajú a toľko čajovní, čo sa nachádza v Prahe, nenájdete takmer v žiadnom inom európskom meste. Čajovňový boom bol najvýraznejší hlavne na prelome milénia a ľudí lákal do príjemných priestorov najmä nádych orientu a pokojnej atmosféry. Módna vlna však časom opadla. Veľa čajovní sa postupne zbavuje nánosu ezoteriky a oveľa viac sa zameriavajú na kvalitu samotného produktu a služieb.
Čaj bol dlhé roky spájaný s ezoterikou, duchovnom a v neposlednom rade bol prezentovaný aj ako zázračný nápoj na chudnutie. Nesmieme však zabúdať, že ide hlavne o potravinu, a tak ako pri víne alebo káve by mal byť na prvom mieste hlavne senzorický zážitok. Milovníka vína alebo whisky čaj prekvapí zaujímavými chuťami, ktoré mu môžu byť na základe senzorickej pamäti známe, ale v úplne iných kombináciách a rozmeroch.
Ako príklad uvádzame niektoré archívne čaje, v ktorých často nachádzame drevité tóny, chute prezretého ovocia a niekedy aj zaujímavú údenosť alebo rašelinovosť, veľmi dobre známu pre milovníka škótskej whisky z ostrovov. Pre neskúseného človeka môže veľké množstvo rôznych druhov čaju a tiež ázijské názvy pôsobiť odstrašujúco. Treba preto obsluhu oboznámiť s chuťovou preferenciou napríklad pri víne a analogicky sa takto prepracovať k čaju, ktorý uspokojí naše chute. Pre milovníka kvalitnej gastronómie je väčšinou cesta k čaju veľmi jednoduchá. Pretože či už pijeme víno, čaj, alebo kávu, postupne si budujeme a zlepšujeme našu paletu chutí, ktoré vieme rozoznávať, a zvyšujeme si tak náš pôžitok v ktorejkoľvek gastronomickej oblasti.
Čajovňa je výborné miesto na oddych, prácu alebo pracovné stretnutie vďaka pokojnému prostrediu. Vo väčšine lepších čajovní dostane hosť na výber − či si praje čaj už pripravený, alebo si ho bude pripravovať sám na viacero nálevov. Odporúčame hlavne druhú možnosť, pretože každý nálev ma jemne inú chuť a aj samotný rituál prípravy čaju je oddychovou činnosťou. Človek aj neraz zabudne, že sa nachádza v centre mesta.
Z bratislavskej čajovňovej scény sa nedá nespomenúť Čajovňa Zámocká, Literárna čajovňa, Čajovňa v Podzemí alebo Čajový Dom. Každá z nich má inú atmosféru, ale jedno majú spoločné, a to zaujímavé a často raritné čaje z celého sveta.
Historický nápoj sa postupne začína dostávať aj do vyššej gastronómie a viacero reštaurácií experimentuje s párovaním jedla a čaju. V Bratislave ide v tejto oblasti príkladom reštaurácia FOUZOO, kde someliér Tomáš Šajgal okrem tradičného párovania s vínom ponúka aj párovanie jedál s čajom. V Prahe, okrem iných, kvalitný čaj ponúka napríklad reštaurácia Eska.
V oblasti gastronómie je vždy čo nové objavovať a rozširovať svoje vedomosti. Dnes je už takmer štandardom, že moderný gentleman ovláda základné znalosti o víne a káve. Čaj sa však dostáva stále viac do gastronomického povedomia a s krátkym návodom, ako sa v jeho svete nestratiť prídeme nabudúce.
Autor: Branislav Boďa
Foto: Pavol Zachar