Osobnosti, Umenie

Michal Heriban: Umelec telom aj dušou

Je zdatný tanečne i herecky, rovnako šikovne však dokáže maľovať obrazy. Vidieť na doskách, ktoré znamenajú svet ho v súčasnosti môžete v Prahe, Brne aj v Mníchove. Je tvárou a dušou našej novej kampane Nová éra, ktorá prezentuje novinky v našej ponuke. Prečítajte si rozhovor s multitalentovaným Michalom Heribanom.

 Si umelecky veľmi nadaný – tanečne, herecky, výtvarne. V ktorej polohe umenia sa cítiš najlepšie?

Najlepšie sa cítim ako umelec na voľnej nohe, milujem tú slobodu, keď môžem tvoriť a pracovať na tom, čo ma momentálne zaujíma, čo ma v danej chvíli fascinuje, nechať sa unášať osudom. Mám obdobia, kedy sa viac venujem divadlu, tancu a napríklad počas prvého lockdownu, som začal maľovať obrazy a viac tvoriť. Vyhovuje mi rozmanitosť, snažím sa vyhýbať stereotypu a vytvoriť si každý rok akýsi balans. Tento rok som bol viac v roli choreografa, či už prizvaný do projektu alebo v rámci vlastného predstavenia. Možno o pár rokov začnem tvoriť sochy. :)

To by pre teba ale nebolo úplne neznáme. :) Študoval si sochárstvo a scénografiu, neskôr pedagogiku výtvarného umenia. Ako si sa teda dostal k tancu?

Od detstva ma fascinovalo umenie a divadlo, vždy ma to ťahalo tým smerom a vedel som, že to bude moja cesta. Od základnej školy som navštevoval detský tanečný súbor Niagara, kde sme sa venovali americkým country tancom, európskym národným tancom a stepovým technikám. Takže až do obdobia strednej školy som chodil po vystúpeniach a tanečných súťažiach. V takomto prostredí sa naučíte disciplíne, odbúravať trému, stres a hlavne získate sebadôveru. Popri tom som začal študovať výtvarné umenie a neskôr, počas vysokej školy, som objavil tanečné divadlo a školu Elledanse v Bratislave, kde som pôsobil približne sedem rokov. Bol som súčasťou niekoľkých celovečerných predstavení a zamiloval som si divadlo. Nikdy som si však nepomyslel, že by ma v budúcnosti mohli tanec a divadlo živiť.

V súčasnosti žiješ v Prahe, ale pôsobíš aj v Mníchove. Kde ťa môžeme vidieť vystupovať?

Do Prahy som sa dostal cez konkurz. Bol to môj prvý tanečný konkurz, organizoval ho festival Tanec Praha, a bol do projektu s uznávaným nemeckým choreografom Michom Puruckerom. Konkurz som vyhral, a tak začala naša dlhoročná spolupráca. Momentálne chystáme už siedmu premiéru v Mníchove s názvom „Threads and Knots“ so skvelými tanečníkmi z Talianska, Belgicka a Nemecka. Od roku 2015 taktiež spolupracujem s Lenkou Vagnerovou & Company.

Momentálne ma môžete vidieť v Národnom divadle v Prahe (Sternenhoch), v divadle Minor (Sněhová královna), v divadle Bravo s akrobatmi z Losers Cirque Company (Vzduchem) a v súčasnosti premiérujeme predstavenie s medzinárodným obsadením „Ostrov” choreografky Jany Burkiewiczovej, ktorú poznáte na Slovensku ako režisérku Plesu v opere. Taktiež som začal spolupracovať s úžasnou Janou Drdáckou, poprednou flamenco tanečnicou na projekte „Sen o Božene“. Začiatkom budúceho roka ma čaká pražská premiéra môjho autorského projektu „Reproducent“. V spolupráci s Contemporary theatre v Prahe chystáme premiéru predstavenia „Happines“ a od budúceho roka budem hosťovať v Národnom divadle v Brne, kde budem súčasťou opery „Alcina“ v réžii Jiřího Heřmana.

Máš toho celkom dosť, veľa času asi tráviš aj na cestách. Ako to všetko stíhaš?

Priznám sa, môj kalendár vyzerá šialene, je to často náročné, skĺbiť všetko časovo, ale robím to, čo ma baví a stojí to za to. Do budúcna sa ale určite musím lepšie naučiť robiť time management a naučiť sa hovoriť nie. :) Všetci sme počas koronakrízy písali statusy, ako nás lockdown naučil spomaliť a nenaháňať sa stále za niečím, no teraz mám pocit, že veľa z nás fičí na 120 % ako by sme to všetko chceli dohnať.

Minulý rok si bol nominovaný na Cenu Thálie za svoju rolu v Panoptiku (predstavenie Tanečného divadla Lenka Vagnerová & Company). Čo to pre teba znamenalo?

Ceny Thálie sú prestížnym ocenením umelcov v oblasti divadla. Čo sa kategórie tanca týka, získavajú toto ocenenie pravidelne skvelí baletní sólisti. Porota, samozrejme, nezabúda ani na iné žánre a do širšej nominácie sa dostanú aj profesionáli z oblasti súčasného tanca, fyzického divadla a pantomímy. Mne sa to podarilo minulý rok, dostal som sa do úzkej nominácie medzi troch najlepších a veľmi ma to potešilo. Je to krásna odmena za prácu, ktorú robím. Pretože tanec je krásny, ale je to aj drina a dlhé hodiny strávené na tréningoch a skúškach. Pot, bolesť, zranenia, disciplína a my tanečníci často nepoznáme, čo je to víkend.

Vo svojom profesionálnom živote si obklopený umením dennodenne. Navštevuješ kultúrne podujatia aj ako divák? Ak áno, čo ťa v poslednom čase zaujalo?

Snažím sa chodiť na kultúru, aj keď je to časovo náročné, ale myslím si, že je veľmi dôležité mať prehľad a byť súčasťou umeleckej komunity, podporiť kolegov. Určite odporúčam muzikál „Lazarus“, či už pražskú verziu v Divadle Komedie alebo tú bratislavskú v Divadle Aréna. Ja naozaj nemám rád muzikály, ale toto stojí za to, hlavne keď máte radi hudbu Davida Bowieho. Rád by som v Bratislave vyzdvihol dve mladé divadelné zoskupenia, a to divadlo NUDE. Ich predstavenia sú o živote, o nás, sú také pravdivé a nájde sa v nich každý. Sú vtipní, aktuálni a otvárajú tabuizované témy. Tým druhým zoskupením je divadlo DPM. Je to skvelá a mladá generácia hercov, ktorí práve získali svoj vlastný priestor na hranie a je dobré o nich vedieť. Určite navštívte ich sociálne siete a zistite si viac.

Venuješ sa najmä súčasnému tancu. Kto alebo čo najviac ovplyvnil tvoj tanečný štýl?

Súčasný tanec alebo contemporary dance je veľmi široký pojem a má rôznu podobu. Niekedy môžete prísť na predstavenie súčasného tanca a nevidíte „tanec“, len zvláštne pohyby alebo statické polohy, inokedy vám to pripomína bojové umenie, gymnastiku, balet, tai-chi, hip-hop… Ja sa venujem technike floorwork, ktorá pracuje so zemou na zemi. predstavte si break dance, ale viac tanečný a menej akrobatický. :) Potom partnering v súčasnom tanci, sú to párové techniky, spôsob, ako zdvíhať a byť zdvíhaný, a ako pracovať s váhou, dotykom a úchopmi… Tanečníka najviac ovplyvní jeho pedagóg, choreograf a potom je to osobný záujem, akým smerom sa chce vydať. Ja sa snažím zobrať si od každého niečo, ale pritom zostať originálny a jedinečný.

Už si to spomínal, počas prvého lockdownu si začal maľovať obrazy. Táto tvoja aktivita vyvrcholila vernisážou na Bratislavskom hrade. Čo je motívom tvojich diel?

Keď nám zavreli všetky divadlá a nemohli sme trénovať, zrazu som mal čas na akúsi rekonvalescenciu a oddych. Niekedy v našej brandži nepoznáme stopku a často ideme nad svoje limity. Počas prvej karantény malo moje telo, môj pracovný nástroj, čas na oddych, a to som sa pokúšal preniesť na plátno. Ticho, oddych a zastavenie. Objavil som facebookovú skupinu Coronart a moje obrazy mali veľký úspech. Neskôr som dostal ponuku vystaviť celú sériu na hrade. S maľovaním pokračujem, ale už nie tak intenzívne ako počas prvej vlny.

Ovplyvňuje tanečné umenie tvoje obrazy alebo naopak obrazy tvoj tanec?

V tomto roku som viedol v rámci ProArt festivalu v Brne intenzívny workshop, kde sme prepájali divadlo, tanec a výtvarné umenie.

Vytvoril som techniku, kde výtvarné umenie ovplyvňuje, čo sa bude diať na scéne, a naopak, ako tanec, alebo divadlo inšpiruje výtvarné dielo. Bola to úžasná skúsenosť a určite v tom budem pokračovať.

Aj keď voľného času asi naozaj nemáš veľa a z tvojich slov cítiť, že práca ti je aj koníčkom, čo rád robíš, keď nepracuješ?

Mám skvelého psíka Oskara, ktorý mi robí radosť, rád trávim čas s kamarátmi, milujem jedlo, filmy, Playstation, občas si zabehám a otužujem sa vo Vltave. Mám veľkú, užasnú rodinu, tak ak mám pár dní voľna trávim čas s nimi.

Aké sú tvoje vízie do budúcna, čomu by si sa chcel venovať? Máš nejaký sen, ktorý by si si chcel splniť?

Ako som už naznačil, nechávam sa unášať osudom a zatiaľ som s touto stratégiou spokojný. :) Do budúcna chcem ale viac voľného času, aby som mohol cestovať a spoznávať svet. Určite sa chcem vrátiť k sochárstvu a prepájať všetko, čo ma baví a má pre mňa zmysel.

MICHAL HERIBAN je slovenský tanečník, choreograf a výtvarník, ktorý pôsobí v Prahe, Brne, Mníchove a Bratislave. Zameriava sa predovšetkým na súčasný tanec a fyzické divadlo. Je členom súboru Lenka Vagnerová & Company a už niekoľko rokov spolupracuje s nemeckým choreografom Michom Puruckerom. Hosťuje v predstaveniach Národného divadla v Prahe, v divadle Bravo, aj v divadle Minor, vidieť ho môžete aj v ďalších projektoch. Za hlavnú úlohu v predstavení Panoptikum získal v roku 2020 nomináciu na Cenu Thálie v kategórii Balet, tanec a pohybové divadlo.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest