Každý z nás má kamaráta, ktorému pri grilovaní plamene šľahajú do výšky strechy, zatiaľ čo sa na uhoľ spálené vysušené kura snaží zachrániť zalievaním piva. Dni, keď vašim hosťom stačilo naservírovať kopu klobás na obrovskom tanieri sú však nenávratne preč a majstrovstvo ovládania grilu sa stalo nevyhnutnosťou každého moderného gentlemana.
Alain Delon žurnál prichádza, aby vám pomohol behom jedného večera pozdvihnúť grilovanie na haute cuisine majstrov šéfkuchárov. Vitajte pri jedinom návode na grilovanie, ktorý budete kedy potrebovať.
„Poklička“ víťazí
Najlepšie grily nemusia nutne stáť tisíce eur. Kľúčom k správnemu grilovaniu je gril na uhlie, ktorý má príklop. Ten vytvára vnútri dokonalé prostredie ako v trúbe, takže jedlo je vystavené neustálemu teplu zo všetkých strán. K tomu pomáhajú aj otvory na príklope, ktoré cirkulujú vzduch vo vnútri tak, aby bolo jedlo pripravené rovnomerne.
Drevené uhlie, brikety…?
Zdroj tepla, ktorému vystavíte jedlo mu na rozdiel od konvenčného varenia na panvici dodá svojskú chuť. Tábory zástancov uhlia a brikiet vedú medzi sebou krvavú vojnu o nadvládu v grilovacom svete, či sa však rozhodnete pre jedno alebo druhé, to už necháme na vás.
Drevené uhlie – voľba klasikov, rýchlejšie sa rozhorí, dokáže vyprodukovať väčšie teplo a je 100 % prírodné. Horí však kratšie ako jeho náprotivok, a je aj drahšie.
Brikety – dokážu naopak horieť dlhšie pri konštantnejšej teplote, sú veľmi ľahko dostupné a jednoduché na používanie. Nemôžete sa však spoľahnúť na ich zloženie. Preto voľte vždy overené a kvalitné brikety z renomovaného zdroja.
Komín by mal mať každý
A to nemyslíme na dome, ani na grile. Táto magická vecička, do ktorej umiestnite uhlie a do priestoru pod ňou položíte zápalnú zmes vám rozhorúči váš zdroj tepla za pár minút. Keď uhlie začne mať tmavošedú farbu a oheň pod komínom pomaly ustane, stačí z neho obsah vysypať priamo do grilu a hor sa na vec!
Prečo je to zase spálené???!!!
Pri grilovaní majte trpezlivosť, počkajte kým plameň ustane, na uvarenie jedla potrebujete predsa teplo, nie oheň. Oheň vám jedlo navonok spáli, zatiaľ čo vo vnútri bude stále surové. Gril však môžete využiť aj na prípravu vecí, ktoré si radi dajú na čas. Veľké kusy mäsa ako napríklad jahňacie stehno stačí umiestniť mimo priameho zdroja tepla a zrazu sa z vášho grilu stane najlepšia trúba na svete.
Už viem ako, teraz už len čo…
V jednoduchosti je krása, nevraví sa to len tak pre nič za nič. V horúcich letných mesiacoch sa nikomu nechce potiť pri štipľavých, mastných párkoch. Voľte ľahkú kuchyňu, ktorá je jednoduchá na prípravu. Chcete predsa stráviť čas s hosťami, nie niekde na polceste medzi grilom a kuchyňou.
Pripravili sme pre vás menu, v ktorom si každý nájde to svoje. Navyše, prílohy sú zladené k obom druhom mäsa, takže môžete servírovať chody naraz a mixovať, ako sa vám zapáči.
Steak s grilovanými mladými zemiakmi
Ingrediencie pre dve osoby:
– 400 g hovädzieho steaku podľa vášho výberu (sirloin, rib eye, rump)
– 500 g baby zemiakov
– 1 strúčik cesnaku
– 1 hrsť čerstvého tymiánu
– 1 lyžica masla
– soľ, korenie
– olivový olej
Steak
Hovädzí steak je klasika, ktorej sa mnohí boja, nenechajte sa však odradiť predošlými neúspechmi. Všetko začína u kvality mäsa. Zavítajte namiesto do supermarketu k ozajstnému mäsiarovi a nechajte si poradiť. Dobrý, odležaný steak je výsledkom precíznej práce chovateľov a mäsiara, takže prečo sa pri rozhodovaní nevložiť do náruče aspoň jedného z nich.
Kľúčom k príprave je dokonale rozpálený gril na vysokú teplotu. Osoľte, okoreňte steak, jemne ho potrite olivovým olejom a dajte na gril. Za pár minút otočte na druhú stranu a nechajte ho piecť rovnaký čas. Otáčajte ho však vždy iba raz! Je ťažké povedať presne koľko minút by sa mal piecť, záleží na hrúbke a veľkosti. My však máme radi steaky medium rare a 1,5 centimetrov hrubý kus mäsa grilujeme zhruba 3 minúty na každej strane. Nezabudnite po grilovaní nechať mäso aspoň tri minúty odstáť! Ak do neho začnete rezať, pichať, a robiť s ním všakovaké kúzla, všetka šťava vám z neho vytečie a z drahého steaku sa stane gumená podošva.
Pomôcka, vďaka ktorej trafíte správne prepečenie stále je jednoduchá.
Návod máte vo vlastných rukách, a to doslova. Nebojte sa steaku dotknúť a po otočení si na neho siahnite a skúste jeho mäkkosť. Textúra podobná miestam na vašej ruke vám dá presne vedieť, ako steak vo vnútri vyzerá.
Zemiaky
Uvarte mladé zemiaky v šupke spolu s prepoleným strúčikom cesnaku do mäkka, nechajte vychladnúť a nakrájajte na menšie kusy. Vezmite ohňovzdornú panvicu alebo misku z alobalu, položte ju na gril s olivovým olejom. Keď olej začne jemne dymiť, pridajte zemiaky a čerstvý tymián, zavrite gril a nechajte štyri minúty piecť. Po štyroch minútach dajte zemiaky z grilu dole a vmiešajte maslo.
Filety zo pstruha s chrumkavým šalátom a mätovým jogurtom
Ingrediencie:
– 4 filety zo pstruha
– 1 fenikel
– 1/3 šalátovej uhorky
– 8 ks cherry paradajok
– 8 ks reďkoviek
– 1/2 zelenej chilli papričky
– 1 lyžica citrónovej šťavy
– 150 g bieleho jogurtu
– 1 hrsť čerstvej mäty
– 1 lyžička citrónovej šťavy
– soľ, korenie
– olivový olej
Pstruh
Kožu ryby hojne posypte soľou a rukami ju do nej vmasírujte. Takto z nej odstránite pre pstruha typický sliz. Umyte pod tečúcou vodou a osušte. Následne osoľte, okoreňte a jemne potrite obe strany olejom. Položte na gril na tri minúty kožou dole, otočte a grilujte minútu na druhej strane.
Filety sú tenké a mäso jemné, takže budú hotové skutočné rýchlo. Pred servírovaním nechajte dve minúty odstáť.
Šalát
Len málo vecí je v lete lepších ako ľahký chrumkavý šalát. Fenikel mu dá jemnú sladkú chuť, šalátová uhorka sviežosť, reďkovka s chilli ostrosť a paradajky krásnu farbu. Všetko nasekajte na veľké kusy, ktoré tak umožnia jednotlivým ingredienciám vyniknúť. Pred servírovaním polejte dresingom zmiešaným z olivového oleja, citrónovej šťavy, soli a korenia. Jednoduché, ale fantastické.
Mätový jogurt
Na jemno nasekajte mätu, ktorú následne vmiešajte do jogurtu. Osoľte, okoreňte a tesne pred servírovaním pridajte citrónovú šťavu.
Foto: Pavol Zachar www.zacharphoto.com