Umenie

Ako sa zorientovať v záľahe nových kníh a nájsť v nej kvalitnú čitateľnú literatúru?

Anasoft litera

Literárna cena za najlepšiu prózu slovenskej autorky či autora za uplynulý rok – Anasoft litera – má za sebou desaťročie úspešnej existencie. Skúsení porotcovia z radov literárnych vedcov, kritikov a publicistov nám každoročne pripravia výber, ktorým sa má zmysel zaoberať a zúžiť si ho podľa vlastného vkusu a predstáv.

A tak sme opäť oslovili priateľov z vydavateľstva a kníhkupectva Artforum, ktoré je partnerom ceny, aby boli našimi sprievodcami a inšpirátormi. Kníhkupec a redaktor Viktor Suchý vybral autorov a diela, ktoré stoja za opakované čítanie.

Balla - Veľká láska

Balla – Veľká láska

Štvornásobný finalista a víťaz z roku 2012 s prózou V mene otca. V aktuálnom ročníku sa má šancu stať druhým dvojnásobným laureátom vďaka dielu, ktoré má pre Ballu netypický názov, ale typický ironický prístup k téme. Autor je jedným z najlepších štylistov v súčasnej spisbe.

Dušan Dušek - Ponožky pred odletom

Dušan Dušek – Ponožky pred odletom

Dušan Dušek je klasik, ktorého netreba bližšie predstavovať. Vo finále Anasoft litery bol štyrikrát a v roku 2007 dostal cenu čitateľov za prózu Zima na ruky. Tentokrát je vo finále so zbierkou próz Ponožky pred odletom. Dielo sa dá čítať ako príručka spomínania. Nájdu sa v nej témy intímne i univerzálne.

Irena Brežná - Nevďačná cudzinka

Irena Brežná – Nevďačná cudzinka

Irena Brežná, povolaním predovšetkým reportérka, patrí medzi favoritky tohto ročníka nielen pre veľmi aktuálnu tému utečenectva, prisťahovalectva a komplikovaného dialógu s inou kultúrou, ale aj pre vynikajúco napísanú knihu, ktorá vychádza z autorkiných vlastných skúseností. Brežná sama zažila, aké je to utiecť z vlastnej krajiny. Emigrovala do švajčiarskeho Bazileja a všetky pokusy, ako sa začleniť do cudzej spoločnosti popisuje veľmi otvorene a nemilosrdne.

Autorka je v knihe veľmi kritická, voči sebe a voči našej spoločnosti a kultúre, ale aj voči švajčiarskej spoločnosti, za čo bola práve vo Švajčiarsku ocenená literárnou cenou. Irena Brežná napísala túto knihu po nemecky, do slovenčiny ju preložila Jana Cviková.

Veronika Šikulová - Medzerový plod

Veronika Šikulová – Medzerový plod

Veronika Šikulová je trojnásobná finalistka, ktorá ako jediná dostala dvakrát cenu čitateľov. Minulý rok získala cenu Anasoft Litera práve vďaka majstrovstvu jadrného, zemitého rozprávania o rodinných vzťahoch.

Jaroslava Blažková - Happyendy

Jaroslava Blažková – Happyendy

Jaroslava Blažková je druhou autorkou z výberu, ktorá emigrovala do zahraničia, v roku 1968 do Kanady. Na rozdiel od Ireny Brežnej však píše stále po slovensky. Je dvojnásobnou finalistkou ceny a hneď pri prvej účasti, v prvom ročníku dostala cenu čitateľov za prózu Happyendy. V tejto veľmi silnej próze sa protagonistka vyrovnáva s ochorením a odchádzaním manžela.

Jaroslava Blažková je významnou autorkou kníh pre deti a mládež. Pozornosť si zaslúži najmä román pre teenagerov Môj skvelý brat Robinzon.

Pavel Vilikovský - Prvá a posledná láska

Pavel Vilikovský

Pavel Vilikovský je právom považovaný za jedného z najlepších súčasných slovenských autorov. Je šesťnásobným finalistom a dvojnásobným víťazom ceny Anasoft litera. Hneď v prvom ročníku ceny sa stal víťazom so zbierkou próz Čarovný papagáj a iné gýče, a pred dvomi rokmi, po prvýkrát v histórii súťaže, sa vďaka nemu meno v kolónke víťaz zopakovalo. Pavel Vilikovský získal tentokrát cenu za zbierku dvoch noviel Prvá a posledná láska.

Jaro Rihák - Pentcho

Jaro Rihák – Pentcho

Jaro Rihák je filmový režisér a kniha Pentcho sa dá nazvať literárnou verziou scenára filmu, ktorý sa mu ešte nepodarilo nakrútiť. Dej sa odohráva v roku 1940, keď sa skupina Židov pokúša emigrovať na parníku. Kniha má vynikajúcu typografickú úpravu a je príkladom prekvapenia – nečakaného finalistu ceny.

Márius Kopcsay - Asvabaždénie

Márius Kopcsay – Asvabaždénie

Kniha Asvabaždénie, viacerými kritikmi považovaná za dosiaľ najlepšiu knihu viacnásobného finalistu Máriusa Kopcsaya, sa do finálovej desiatky prekvapujúco nedostala. Hlavný hrdina v nej zisťuje, že oslobodenie môže byť aj okupáciou a človek je sám sebe najlepším okupantom. Dej knihy rámcujú udalosti počínajúc Krymom 2014 končiac Sýriou 2015.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest