Kreatívny priestor pre šikovných ľudí. Miesto na hranie pre dospelých. Kaviareň, dielňa, obchodík. Priestor na prácu, stretnutie s priateľmi aj tvorenie. Alebo jednoducho miesto, kde myšlienky a nápady dostávajú tvar. Lab v centre Bratislavy spája a inšpiruje stovky ľudí, pridajte sa k nim.
Vráťme sa na úplný začiatok vzniku Labu – ku coworkingovému centru Connect, ktoré spoluzaložil Vlado „Vaco“ Vaculík. „Connect coworking vznikol asi pred 10 rokmi ako priestor pre začínajúce firmy, start-upy, kreatívcov… Fungovali sme v Starej Cvernovke, doobeda sa v priestoroch pracovalo, večery patrili vzdelávaniu a eventom,“ začína svoje rozprávanie Vaco. „Keď sa Cvernovka začala prerábať, hľadali sme pre Connect nové priestory a prišla možnosť posunúť coworking ešte vyššie a vytvoriť pre kreatívcov priestor, kde sa môžu stretávať, ale zároveň miesto, kde im dáme do rúk aj nástroje na tvorbu reálnych fyzických vecí.“ A tak sa Connect spojil s Alianciou Stará Tržnica a Nadáciou Orange a v roku 2016 vznikol Lab.
Našou filozofiou a hlavným cieľom je prepájať ľudí.
„Kaviareň poskytuje priestor na stretnutia, prácu, posedenie. Máme tam väčšie coworkingové stoly, kam si ľudia môžu sadnúť, dať si kávu a pracovať (bez fixného poplatku) či spolupracovať… Večer je to priestor, kde sa konajú prednášky, prezentácie, a v piatok večer tu hrá DJ.“
Pôvodne bolo pár strojov vrátane 3D tlačiarne priamo v kaviarni, po pár mesiacoch sa však otvorila samostatná dielňa, kde sa začali diať veci. „Dielňu stále rozširujeme o nové stroje. Chceme ich poskytnúť ľuďom, ktorí by ich radi využívali, ale nemajú k nim inak prístup. Ale zároveň chceme, aby k nám chodili aj ľudia, ktorí majú doma malé dielničky, a stretávali sa s ľuďmi z komunity.“
Aktuálne sa v dielni nachádza niekoľko 3D tlačiarní, ploter, laserová rezačka, šijacie stroje, onedlho aj vyšívací stroj a súčasťou priestorov je aj drevodielňa a malé fotoštúdio… Lab navštevujú malí podnikatelia, aj kreatívne duše, ktoré sa chcú odreagovať po práci za počítačom, študenti architektúry, grafiky, mamičky na materskej dovolenke, aj hobby majstri. „Máme tu jedného člena, ktorý má 50 rokov, je programátorom v IT firme a predpokladám, že s jeho platom by už nemusel robiť nič. No pomáha nám tu s výrobou rôznych vecí, založil si vlastný startup, softvérovú firmu a okrem toho vyrába malé „hovienka“ pre šťastie, ktoré tu u nás v kaviarni aj predávame. Má biznisového ducha,“ smeje sa Vaco.
Do Labu môže prísť naozaj ktokoľvek s chuťou tvoriť. Každú stredu o 17.00 h máte možnosť zúčastniť sa komentovanej prehliadky dielní, kde uvidíte, čo všetko v dielni je, a ako sa s tým pracuje. Potom sa môžete rozhodnúť, či chcete v dielni tvoriť. Ak máte zatiaľ len chuť tvoriť, no v ostatných veciach ste „stratený“, zúčastnite sa jedného z množstva workshopov a kurzov, ktoré v Labe organizujú. „Máme napríklad pravidelné workshopy práce v programe Corel Draw. Akonáhle už vieš kresliť vektorovú grafiku a máš nejaké estetické cítenie (čo nevieme naučiť, haha), potom už vieš robiť aj grafiku na laser. Mali sme už aj kurz práce s drevom, kožou či kurz šitia,“ vymenúva Vaco a spomína: „Najstarší člen, ktorý sa zúčastnil zaškoľovacieho procesu bol pán, ktorý mal viac ako 80 rokov. Prišiel sa pozrieť, ako funguje 3D tlač, a on si napríklad nevedel urobiť model sám, ale vedel si ho nájsť na internete. Škála ľudí, ktorí sem chodia je rôzna a my sa snažíme vyskladať koncept vzdelávania tak, aby aj človek, ktorý má chuť tvoriť a učiť sa, mal príležitosť.“
Členstvo zahŕňa nielen vstup do dielne a čas v nej, ale aj prístup do komunity ľudí, ktorí sa tu stretávajú, majú podobné zmýšľanie. Každý člen zároveň dostane školenie práce s jednotlivými strojmi, vedomosti sa v Labe zdieľajú. (Viac o jednotlivých typoch členstva nájdete na webe Labu.)
Dielňu od roku 2016 využilo viac ako 500 členov, počas Dní otvorených dielní či podujatia Noc výskumníkov sa v Labe boli pozrieť tisícky ľudí. „Zapájame sa aj do Bielej noci. Pali Truben tu robil už dvakrát inštaláciu počas tohto podujatia, jeden veľmi šikovný 13-ročný chlapec Kubo Nagy tu vytváral akustický levitátor, jeho spolužiak tu vytvoril steam-punkovú meteostanicu, s ktorou vyhral 1. cenu nejakej celosvetovej súťaže, chodia si sem baby na materskej dovolenke vyrábať svoje produkty, z ktorých niektoré tu v kaviarni v obchodíku potom predávame. Je to herňa pre dospelých,“ hovorí Vaco. „Predstavte si, že vysypete pred dieťa lego a čakáte, čo z toho postavia. My chceme dať kreatívny priestor šikovným ľuďom, naše know-how, ako sa tie stroje používajú, a potom je už na nich, čo vytvoria.“
Connect Coworking v súčasnosti nemá vlastné priestory, ale stále organizuje rôzne workshopy, eventy a vzdelávacie akcie v Labe či v KC Dunaj. „Robíme sériu prednášok pre ženy podnikateľky, Maker’s Academy pre B2B segment, a Noci na rôzne témy. Chceme robiť školenia na dizajnové myslenie, kreativitu a biznis. Robili sme aj Mentor’s Night, boli tam top ľudia z biznisu, a startupisti si mohli s nimi pokecať. V Labe sme založili aj tzv. Maker’s boy Club – klub pre šikovné decká. Raz alebo dvakrát týždenne sem chodia a tvoria niečo pod dohľadom lektora. Každý si robí vlastný projekt.“
Filozofia fungovania Labu má dve roviny, jednou je už spomínané prepájanie šikovných ľudí a vytvorenie priestor pre ich kreativitu, druhou je biznisová časť. „Už za 9 eur mesačne sa sem ktokoľvek môže prísť „hrať“ na strojoch za niekoľko desiatok tisíc eur. Takto fungujeme vďaka hlavnému sponzorovi Nadácii Orange, ale aj vďaka iným častiam biznisu, ktorými dotujeme dielňu. Poskytujeme ale aj komerčný biznis v rámci dielne, kedy si u nás ktokoľvek môže niečo objednať. Robili sme takto napríklad ocenenia Future Now, ocenenia Forbes 30 pod 30, makety budov, napríklad pre Amazon. Vzniká tu veľa takýchto projektov.“
Tak čo, máte chuť niečo si vyrobiť vlastnými rukami? Namierte si to do Lab-u.