Moderný svet ponúka nespočetné množstvo nápojov, do ktorých si ľudia “strkajú” nosy. Niektoré tieto vášne prechádzajú fázami a trendmi, presne ako móda. Napriek tomu je veľmi málo takých, ktoré si páni radi doprajú, avšak nevedia o nich skoro nič. A whisky padá za obeť až príliš často. Ak si myslíte, že všetky whisky sveta chutia rovnako, čítajte ďalej. Po ponorení sa do jej nádherného sveta rýchlo zistíte, že whisky chutí úplne inak, než si nezasvätení myslia.
My v Alain Delon Žurnále milujeme pohárik dobrej whisky. Dúfame, že na konci tohto rýchleho návodu sa do galskej vody života zamilujete rovnako aj vy.
“Všetko sa vyrába v Číne, tak prečo nie aj whisky?”
OK, najskôr si vysvetlime základ. Whisky zo Škótska a whiskey z Ameriky majú toho iba veľmi málo spoločné. To neznamená, že jedna je nadradená druhej, aby sme váš však neunudili k smrti, ostaňme pri najväčšom producentovi tohto magického nápoja, Škótsku. Aby mohla byť whisky označená ako škótska, musí byť vyrobená a destilovaná presným spôsobom, zo sladového jačmeňa, a zrieť aspoň tri roky v dubovom sude. To nežartujeme, je to škótsky zákon!
“Čim staršiu whisky si objednám, tým lepší dojem urobím na ostatných.”
Jeden z najväčších whisky mýtov je ten o jej veku. Staršia whisky nutne neznamená lepšia whisky. Áno, vek hrá veľmi dôležitú úlohu pri konečnom produkte, ale vravieť, že každá dvadsaťročná whisky je lepšia ako dvanásťročná by bolo ako tvrdiť, že mať tridsať rokov je lepšie ako mať dvadsaťpäť. Niektorí výrobcovia dokonca vek na fľašiach ani neuvádzajú.
Každopádne, tu je jeden drobný tip na správne čítanie etikety: vek napísaný na whisky je vek najmladšej whisky použitej v danej fľaši.
“Počkať, takže vo fľaši je viac než jedna whisky?”
Väčšina z nás už prišla do kontaktu s mainstreamovou whisky ako Johnnie Walker alebo Chivas Regal. Aj keď tieto whisky sú lahodné, existuje aj úplne iný vesmír plný whisky. Ako ich názov blended alebo miešaná whisky naznačuje, ide o mix viacerých whisky z rôznych destilérií z celého Škótska.
O level vyššie v neznáme nájdete magický svet single malt whisky. Tá pochádza vždy z jedinej, často veľmi starej a neznámej, destilérie. Ak si však myslíte, že tieto whisky sú určené iba pre tých, ktorí radi míňajú na alkohol trojciferné sumy, vedzte, že často je ich cena rovnaká ako cena už spomenutej blended whisky, ktorú môžete nájsť vo svojom miestom supermarkete.
“Ako však viem, ktorú si vybrať?”
Začať spoznávať svet single malt whisky je ako vrátiť sa na hodinu zemepisu, plus to pitie. Otvorte si whisky mapu, ktorú vám sem radi vkladáme, a okamžite uvidíte, že Škótsko má štyri hlavné whisky regióny. Každá z týchto častí vyrába whisky v chutiach špecifických práve pre svoju oblasť, presne ako výrobcovia vína.
Ak si nie ste istí, ako cestovať škótskou whisky krajinou, stačí ak nás budete nasledovať:
Highlands
Highlands je región, ktorý vďaka svojej nádhernej neustále sa meniacej krajine plnej vresovísk a hôr ponúka obrovskú rozmanitosť svojej whisky. Ak máte radi ovocné, sladké a voňavé chute, whisky z Highlands je pre vás tá pravá.
Naše top tipy:
Lowlands
Keď si predstavíte obraz tradičnej škótskej lúky, v regióne Lowlands ho nájdete. Oblasť je mnohým známa práve vďaka blended whisky. Ak ste niekedy ochutnali škótsku, je skoro isté, že obsahovala whisky práve z nížin. Hladká na jazyku a ľahká ako med – to sú vlastnosti, ktoré nájdete práve tu.
Naše top tipy:
Speyside
Región plný kontrastov, presne ako jeho whisky. Nájdete tu všetko od ľahkých whisky, ktoré si mnohí Škóti radi doprajú po obede ako Glenlivet, až po bohaté, plné sladkých chutí ako Macallan. Je toho na výber nekonečné množstvo a šliapnuť vedľa je priam nemožné.
Naše top tipy:
Islay
Whisky pochádzajúce z Islay je najkontroverznejšia zo všetkých. Keď ochutnávate pravú whisky z Islay, cítite atmosféru celého ostrova. Rašeliniská, daždivé pobrežia a tvrdo pracujúce škótske rybárske lode. Budete ohromení jedinečnou dymovou chuťou rašeliny, ktorá vám nepripomenie nič, čo ste doteraz skúsili. Vďaka svojej jedinečnosti je to láska na prvý pohľad a náš najobľúbenejší región.
Naše top tipy:
“Tak mám fľašu, čo ďalej?”
Rovnako ako víno, aj whisky má svoj pohár, nazývaný Glencairn glass. Každý správny whisky shop ich predáva a nie je vôbec nákladné zohnať ich. Ak však žiaden podobný obchod vo vašom okolí nie je, postačí vám aj pohár, ktorý je široký v spodnej a úzky vo vrchnej časti, napríklad pohár na koňak.
Whisky by vždy mala mať izbovú teplotu, takže zabudnite na ľad. Teplota pomáha aróme a chuti whisky prísť na svet v celej kráse. Ak je alkohol pre vás príliš silný, je bežné whisky zriediť pár kvapkami čistej vody.
Ovoňajte, ochutnajte a hlavne zabávajte sa. Nesúďte whisky iba na základe jedného dúšku, dajte si ich viac. Skúšajte rôzne druhy a snažte sa nájsť medzi nimi rozdiely. Dúfame, že sa do nej zamilujete aspoň tak ako my.
Sláinte.