Len tak v hlave sa už nejaký čas pohrávate s nápadom ísť na koncert vážnej hudby. Napokon, vyzerá to ako zaujímavá nová skúsenosť. Alebo možno nie. Možno až doteraz vám to ani raz neprišlo na um. Ako však začať? Ako sa nováčik dokáže ponoriť do komplexného sveta klasickej hudby? Môžete sa vôbec na túto tému pozerať vedecky? Porozprávali sme sa s Martinom Rumanom, prvým violistom Slovenskej filharmónie o tom, ako chytiť hudobného chrobáka.
Choďte sa pozrieť na živý koncert
„Keď začínate s klasickou hudbou musíte ako prvé ísť na živý koncert. Nerobte si váš prvotný názor iba z nahrávok. Klasickú hudbu musíte zažiť naživo, nie je to len o hudobnom vneme, ale aj
o tom vizuálnom, keď prídete a vidíte krásnu sálu, stovku umelcov oblečených vo fraku… Je to komplexný zážitok.“
Vyberte si ten správny program
„Ak navštevujete koncert klasickej hudby po prvýkrát, ideálny je náš Populárny cyklus, kde pravdepodobne spoznáte niektoré skladby. Koncerty so zborom nechávajú vždy skvelý dojem a je
taktiež dobré ísť pozrieť si husľového alebo klavírneho sólistu. Keď si prezeráte program, vyberte si koncert s viacerými kratšími skladbami, získate tak možnosť širšieho záberu.“
A prečítajte si, čo počúvate
„Vôbec nemusíte mať program vopred napočúvaný. Vždy si však zoberte bulletin a prečítajte si, čo sa skladateľ snaží skladbou povedať. Je dôležité poznať históriu skladby, vedieť jej pozadie.
Vnímate ju potom úplne inak. Príbeh nemusí byť konkrétny, ale človeku to pomôže objaviť kontext a správne si myšlienky interpretovať. Napríklad, v Beethovenovej „Osudovej“ už samotný titul napovedá, čo sa v skladbe bude diať.“
Urobte si z koncertu udalosť
„Ísť na koncert by nemalo byť iba o samotnej hudbe, malo by to byť o príjemne strávenom čase mimo domu. Pekne sa oblečte, choďte pred tým na dobrú večeru, počas prestávky si dajte pohár vína. Urobte si z koncertu nóbl večer a využite tento čas najlepšie ako viete.“
Nenechajte sa odradiť
„Mnoho ľudí si myslí, že si na koncerte neoddýchnu, pretože musia pri vážnej hudbe príliš premýšľať. Je to síce pravda, ale to by nikoho v žiadnom prípade nemalo odradiť. Nehanbite sa, keď stratíte pozornosť, ani profesionáli sa nevedia sústrediť počas celého koncertu. Nedá sa vnímať úplne všetko, a to je v poriadku. Taktiež niektorí ľudia, ktorí idú do filharmónie po prvýkrát sa boja etikety, ktorá je v koncertných sálach zaužívaná. Všeobecné pravidlo je, že sa tlieska až na úplnom konci skladby, nie medzi časťami. Mne vôbec nevadí, ak niekto tlieska v nevhodnú dobu. Znamená to, že je na koncerte po prvýkrát a páči sa mu to. A to je skvelé.“
A na koniec… Jednoducho si to užite
Zabudnite na denný zhon a počúvajte. Ponorte sa do hudby a oddychujte. Koncert je v prvom
rade o tom, aby ste si ho užili.
Martina Rumana môžete pravidelne vídať na doskách Slovenskej filharmónie ako vedúceho sekcie viol.