Umenie

5 kníh, ktoré sa dostali na filmové plátno

Knihy nám dávajú možnosť popustiť uzdu svojej fantázii a všetko od hlavných postáv, cez miesta až po udalosti si predstaviť. Vedení sme „len“ opismi spisovateľov, ostatné sa deje v našej hlave. Inšpiráciu z knižného sveta čerpajú aj filmoví (či televízni) tvorcovia, a čoraz častejšie sa scenár k filmom a seriálom píše práve podľa viac či menej populárneho románu (pozrite si aj tento článok o seriáloch). Kniha a filmové spracovanie poskytujú, samozrejme, rôzne zážitky, no prečo si nepozrieť obľúbenú knihu aj na plátne?

Vybrali sme päť kníh, ktoré boli sfilmované a ich popularita možno aj vďaka tomu ešte vzrástla.

Nebezpečné známosti (Choderlos de Laclos, Les Liaisons Dangereuses)


Román francúzskeho spisovateľa Choderlosa de Laclosa Nebezpečné známosti s podtitulom Listy zozbierané v jednej spoločnosti a vydané pre poučenie niekoľko ďalších vyšiel po prvýkrát v roku 1782. Ako už napovedá podtitulok, kniha je listovou korešpondenciou medzi hlavnými postavami – vikomtom de Valmontom a markízou de Merteuil a niekoľkými ďalšími. Dej je zasadený do 18. storočia.

Vikomt de Valmont, vychýrený sukničkár, z nudy rozohráva nebezpečnú hru plnú zvádzania, vypočítavosti, bezcitnosti a pomsty s markízou de Merteuil, ktorá je síce rovnako zhýralá ako jej priateľ, no spoločnosťou je vnímaná ako čestná a cnostná dáma. 175 listov plných analýzy milostných citov, každodenných liberálnych zážitkov, a cynizmu sa dočkal niekoľkých filmových aj televíznych spracovaní.

Spomeňme aspoň tromi Oscarmi ovenčený film Nebezpečné známosti z roku 1988 s Johnom Malkovichom, Glenn Close, Michelle Pfeiffer a Umou Thurman v hlavných úlohách. O rok neskôr vyšla filmová adaptácia knihy českého režiséra Miloša Formana pod názvom Valmont v hlavnej úlohe s Colinom Firthom a v roku 1980 bol dokonca natočený televízny film Nebezpečné známosti aj na Slovensku s Jurajom Kukurom, Emíliou Vašáryovou, Janou Nagyovou, Soňou Valentovou, Zuzanou Kronerovou a ďalšími.

Najznámejším spracovaním sa stalo asi americké z roku 1999. Film Veľmi nebezpečné známosti (Cruel Intentions) je knihou síce inšpirovaný, ale jeho dej je zasadený do súčasnosti. Tu sa bezohľadne s citmi hrajú dvaja rozmaznaní, zhýralí a znudení tínedžeri z Manhattanu – nevlastní súrodenci Sebastian Valmont a Kathryn Merteuil, ktorí uzatvoria nebezpečnú stávku. Vo filme hrajú Ryan Phillippe, Sarah Michelle Gellar, Reese Witherspoon, Selma Blair.

Stratené dievča (Gillian Flynnová, Gone girl)


Prepracovaný psychologický thriller americkej autorky Gillian Flynnovej Stratené dievča vyšiel v roku 2012 a veľmi rýchlo sa stal bestsellerom. Príbeh sa začína ako detektívka – keď sa Nick v deň piateho výročia svadby vrátil domov, našiel len otvorené dvere, zapnutú žehličku, rozhádzanú obývačku a kúsky skla, jeho manželka Amy zmizla a Nick sa stáva podozrivým. Na povrch postupne vychádzajú nové skutočnosti, ktoré najskôr dej stále viac a viac zamotávajú a nútia čitateľa premýšľať o tom, čo je pravda a čo je lož. Od polovice sa postupne dej kryštalizuje a čitateľ mení svoj vzťah k hlavným postavám rovnakým tempom, akým sa hýbe dej vďaka novým odkrytým informáciám. Na konci si však kladiete otázku, či vlastne existuje skutočný páchateľ, a kto je v tomto príbehu obeť.

Autorka rozohrala mrazivý príbeh plný manipulácie, klamstiev, poloprávd, ale aj trochu zvrátenej lásky, ktorý nie je len o hľadaní vinníka, ale najmä o rozvrátenom manželstve.

Filmové spracovanie knihy malo premiéru v roku 2014 a knihu ešte viac spopularizovalo. V hlavných úlohách sa predstavili Ben Affleck a Rosamund Pike. Scenár napísala samotná Gillian Flynnová a je verným zobrazením knihy, aj keď, samozrejme, podstatne stručnejším. V knihe často čítame myšlienkové pochody oboch postáv, vo filme je mnoho vecí skôr zobrazených ako povedaných. Film má na konte veľa cien a nominácií (celkovo 64 víťazstiev a 188 nominácií) – napríklad za najlepšie napísaný scenár, najlepší thriller, najlepší ženský herecký výkon, najlepšiu réžiu, najlepšiu hudbu a iné.

Veľký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald, The Great Gatsby)


Dielo Veľký Gatsby je považované za najlepšiu novelu Francisa Scotta Fitzgeralda. Prvýkrát bolo vydané v roku 1925 a verne zobrazuje 20. roky 20. storočia, obdobie prohibície a tzv. džezového veku v USA. Dej sa odohráva v New Yorku, Long Islande, ktorý je rozdelený na dve časti – vo východnej žili bohaté aristokratické rodiny (Daisy s manželom Tomom Buchananom) a v západnej novozbohatlíci (Jay Gatsby) a dobrodruhovia (Nick Carraway).

Príbeh o záhadnom Gatsbym rozpráva jeho sused Nick, bratranec Daisy, ktorý jedného dňa dostane pozvánku na jeden z obrovských večierkov, ktoré organizuje Gatsby. Okázalé párty so stovkami návštevníkov, z ktorých mnohí ani nevedia, ako vyzerá ich hostiteľ, sú organizované z jediného dôvodu. Gatsby dúfa, že raz sa večierku zúčastní aj obyvateľka domu oproti cez záliv – Daisy – jeho stará láska. Príbeh o nádeji, veľkej láske, ale hlavne osamelosti sa končí tragicky. Pomerne útla novela je plná detailov, ktoré zobrazujú rôzne symboliky. Asi najvýznamnejším symbolom je zelené svetlo (vo farbe peňazí) vedľa Daisinho domu, ktoré stelesňuje nádej, že Gatsby sa s Daisy opäť stretne.

Známy príbeh má niekoľkých filmových a televíznych spracovaní. Prvým je nemý film z roku 1926, ktorý si údajne pozrel aj autor novely F. S. Fitzgerald, no nebol ním nadšený. Dnes je film stratený, zachoval sa z neho len asi minútový trailer. Po tejto verzii vznikli ďalšie štyri, z ktorých najväčšiu slávu v súčasnosti má určite tá z roku 2013 s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe.

Veľkolepé spracovanie príbehu v podaní režiséra Baza Luhrmana (režíroval napríklad aj muzikál Moulin Rouge) sa síce odohráva v slávnej džezovej ére, džez a swing je tu však „zmodernizovaný“ o hip-hop a elektronický pop. Kostýmy naopak zostali dokonale dobové. Pracovala na nich talianska návrhárka Miuccia Prada v spolupráci s kostýmovou výtvarníčkou Catherine Martinovou, ktoré inšpiráciu čerpali najmä v dobových časopisoch. Film získal dva Oscary (za najlepšie kostýmy a najlepšiu výpravu) a ďalších 48 ocenení a 86 nominácií.

Zápisník jednej lásky (Nicholas Sparks, The Notebook)


Americký spisovateľ Nicholas Sparks patrí k najobľúbenejším súčasným autorom. Všetky jeho romány (napísal ich 21) sa stali bestsellermi New York Times a boli preložené do viac ako 50 jazykov. Jeho prvý publikovaný román Zápisník jednej lásky napísal za šesť mesiacov, a vyšiel v roku 1996. Do svojich románov vkladá inšpiráciu a zážitky zo svojho života, a nebolo tomu inak ani v Zápisníku jednej lásky. K napísaniu tohto príbehu ho inšpirovali starí rodičia jeho manželky, ktorí spolu prežili viac ako 60 rokov. Podľa vlastných slov sa snažil do knihy preniesť najmä to, ako sa oči starého otca rozžiarili, keď sa pozeral na svoju manželku, spôsob, akým ju držal za ruku, nalial jej čaj a staral sa o ňu.

Príbeh o nekonečnej láske sa odohráva v dvoch časových rovinách – súčasnosti a v minulosti. Noah žije už ako dôchodca v domove sociálnej starostlivosti a každý deň trpezlivo číta Allie, ktorá trpí Alzheimerovou chorobou, z denníka príbeh lásky. Allie si občas na krátky okamih spomenie, že hlavnou hrdinkou príbehu z denníka je ona sama a Noah je jej osudová láska. No a kým kniha sa viac odohráva v súčasnosti a je dôkazom dlhotrvajúcej oddanosti Noaha k Allie, vo filme je zobrazená viac minulosť, a to, ako ich vzťah začal.

Aktuálne je z pera Nicholasa Sparksa sfilmovaných 11 príbehov, v roku 2004 mal premiéru film Zápisník jednej lásky a všetkých romantiky chtivých divákov dojíma doteraz. Ako sme spomenuli vyššie, film sa viac sústredí na minulosť – mladosť – hlavných protagonistov, ich zoznámenie, odlúčenie, aj opätovné stretnutie po 14 rokoch. Hlavných úloh sa zhostili Ryan Gosling (mladý Noah) a Rachel McAdams (mladá Allie). Film získal 12 cien, vrátane ceny MTV Movie & TV Awards za Najlepší filmový bozk, a 10 nominácií.

Forrest Gump (Winston Groom)


Forrest Gump, príbeh o naivnom mužovi s veľkým srdcom, amerického autora Winstona Grooma vyšiel po prvýkrát v roku 1986. Hlavný hrdina Forrest zažíva vo svojom živote množstvo neobyčajných situácií, komických aj tragických. S nálepkou idiota a IQ tesne pod 70 začal svoju školskú dochádzku v pomocnej škole, vďaka skvelým športovým výsledkom sa dostal na univerzitu, bojoval vo Vietname, stal sa podnikateľom, a zarobil milióny, stretol sa s viacerými americkými prezidentmi, bol vystrelený do vesmíru a následne stroskotal na ostrove mimo civilizácie… Počas svojho života si na svoju adresu vypočul veľa posmeškov, no svoje zážitky interpretuje s ľahkosťou a nadhľadom. Príbeh v knihe rozpráva, resp. píše sám prostoreký Forrest, preto je text veľmi špecifický – plný chýb, preklepov a zlého slovosledu.

Filmového spracovania sa kniha Forrest Gump dočkala v roku 1994 v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom a príbeh jednoduchého, trocha zaostalého obyčajného amerického chlapca, ktorý prechádza dejinnými udalosťami 50. a 60. rokov 20. storočia má čo ukázať aj na plátne. Vďaka láskavému humoru, neuveriteľným zážitkom hlavného hrdinu a populárnym hláškam patrí Forrest Gump dodnes k jedným z najobľúbenejších filmov. Zarobil viac ako 350 miliónov dolárov a stal sa najzárobkovejším filmom režiséra Roberta Zemeckisa.

Lavička, na ktorej Forrest sedí počas rozprávania príbehu sa teraz nachádza v Múzeu dejín v meste Savannah (štát Georgia). Po uvedení filmu vznikla sieť reštaurácií „Bubba Gump Shrimp Company“, ktorá je už otvorená v 42 lokalitách v USA, Mexiku, Číne, Japonsku, Malajzii, Indonézii či v Spojenom kráľovstve.

Film získal 6 Oscarov (najlepší film, réžia, scenár, herec v hlavnej úlohe, vizuálne efekty, strih) a ďalších 44 cien a 75 nominácií.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest