Letnému putovaniu po historických skvostoch Talianska sa vyrovná len málo iných zážitkov. Renesančné budovy, ktoré skrývajú maľby a sochy veľmajstrov staré stovky rokov, obdivujú milióny turistov z celého sveta. Oprávnene. Kultúru, akou oplýva Taliansko, by človek márne hľadal niekde inde. Spoznávanie Ríma, Florencie či iných historických veľkomiest však zo sebou, žiaľ, prináša aj preplnené múzeá, čakanie v dlhých radoch a turistické pasce na každom kroku. Jednoducho, odvrátená strana dokonalej dovolenky, ktorá dokáže pokaziť celkový dojem.
Našťastie Taliansko v sebe skrýva nespočetné množstvo malých zákutí, kam masa turistov ešte nemala šancu prekĺznuť. Aby ste nemuseli blúdiť prstom po mape, vybrali sme pre vás štyri nádherné miesta, na ktoré sa určite toto leto oplatí vybrať.
Terst
Terst, známy ako okno do sveta, je mesto, ktoré všetci poznajú, avšak málokto ho navštívil. Aká veľká chyba. Historické prístavné mesto bolo dokonca istého času po Viedni, Prahe a Budapešti najväčšie v rakúsko-uhorskej ríši a svoju krásu si zachovalo dodnes. Ponúka spojenie klasickej talianskej renesančnej architektúry s habsburským vplyvom, čo sa nevidí každý deň.
Kde prespať?
Voľbou číslo jeden nemôže byť iný hotel ako Savoia Excelsior Palace. Majestátna historická budova s výhľadom na more je oázou pokoja, ktorý si doprajete po celodennom chodení po rozpálených uliciach Terstu. Skvelou voľbou je hotel Continentale, taktiež zasadený do útrob starého mesta. Ak vám nebude chýbať výhľad, ušetrené peniaze za ubytovanie potom pokojne utraťte za Aperol (pozn: taliansky likér).
Dobrá večera
Z prímorskej polohy Terstu prirodzene vyplýva samozrejmá konzumácia morských plodov a rýb. Čerstvé úlovky putujú denne z rybieho trhu priamo do reštaurácií, a preto v centre narazíte na nespočetné množstvo skvelého jedla. Reštaurácia SaluMare ponúka moderné prevedenie tradičného bufetového štýlu jedenia. Malé jedlá, z ktorých si vyskladáte to svoje, aby ste ochutnali čo najviac. Samozrejme, väčšina pokrmov je z rýb a morských plodov. Nie nadarmo si hovoria Il laboratorio del Pesce (pozn.: laboratórium rýb).
Čo nesmiete prehliadnuť
Začnite deň strmým stúpaním pri antickom rímskom divadle, ktoré vás zavedie k hradu San Giusio. Okrem stavby z 15. storočia sa vám naskytne nádherný výhľad na celý Terst. Hneď v susedstve môžete navštíviť katedrálu svätého Justa, ktorá ukrýva byzantské mozaiky z 13. storočia.
Spiatočnou cestou k prístavu nezabudnite nahliadnuť do druhej najväčšej európskej synagógy a srbského ortodoxného kostola. Práve tieto stavby z počiatku dvadsiateho, respektíve konca devätnásteho storočia dokonale ilustrujú všehochuť národov a etník, ktoré priniesli do Terstu niečo zo svojej kultúry. Večer si vychutnajte prechádzku po promenáde a zájdite na zmrzlinu na Piazza d’Unita, ktoré patrí k dominantám mesta.
Ak vám zvýši čas, asi pätnásťminútová jazda z centra vám odhalí skrytý poklad Terstu, kaštieľ Miramare. Arcivojvoda Maximilian ho nechal postaviť na skalách nad morom, a to aj s jeho majestátnymi záhradami.
Ferrara
Iba niečo viac ako dve hodiny od Terstu narazíte na región Emilia Romagna a v ňom na sprvu nenápadné mesto Ferrara. Po drobnom blúdení okolo brehov rieky však prídete do starobylého srdca mesta, ktorému kedysi vládla slávna rodina d’Este. Mesto, pre ktoré platia snáď všetky klišé o Taliansku. Historické, slnečné, gurmánske. Skrátka dokonalé.
Kde prespať
Ferrara nie je práve mesto, ktoré by sa hemžilo hotelmi, čo autentický zážitok len umocňuje. Hotel Nazionale je nový trojhviezdičkový hotel, ktorý ponúka skvelú polohu na skúmanie mesta. Nenechajte sa odradiť jeho nenápadným vchodom, izby sú moderne a dobre vybavené a jeho trojhviezdičkový status tak trochu podcenený.
Kam si skočiť na večeru
Vo Ferrare nájdete na každom rohu typickú trattoriu, ktorá ponúka miestne tekvicové Cappellacci a regionálne salámy. Ak si však môžete svoju cestu plánovať vopred, snažte sa Ferraru navštíviť počas festivalu Mangiafexpo keď sa všetky najvychytenejšie reštaurácie zo širokého okolia stretnú na námestí pri Duome. Vy tak spolu so stovkami domácich Ferrarese môžete ochutnávať zo špeciálne zostavených ochutnávkových menu, čo vám hrdlo ráči.
Čo nesmiete prehliadnuť
Ferrara nazýva samú seba città delle biciclette, a preto hor sa na bicykel preskúmať mesto. V spleti úzkych kamenných uličiek narazíte na nespočetné množstvo historických pamiatok. Prehliadku impozantného hradu rodiny d’Este, ktorý sa hrdo týči v samotnom centre spojte s návštevou katedrály. Tá je ukážkovým príkladom románskej architektúry v kombinácii s barokovým interiérom.
Bicyklom sa určite prevezte až k mestským hradbám, ktoré obopínajú mesto už od pätnásteho
storočia. Cestou k nim však určite zablúďte k nevšednému Palazzo dei Diamanti, ktorého
strašidelné steny v tvare vystupujúcich diamantov dokonale ilustrujú symbol moci rodiny d’Este.
Gubbio
Smerom na Rím, zastrčené hlboko v regióne Umbria natrafíte na mesto, ktoré je ako vystrihnuté z historického filmu. Stredoveká architektúra zaborená do Apeninských hôr vám dá skutočne pocit, že ste sa vrátili v čase.
Kde prespať
Malebný hotel ai Cappuccini pôvodne slúžil ako kláštor a svoje korene má až hlboko v šestnástom storočí. Dnes je to krásny rezort patriaci do siete Small Luxury Hotels of the World. Starobylé kamenné steny skrývajú moderné, avšak vkusné zariadenie s vybavením, aké by ste od hotela tejto triedy očakávali. Spa, bazén a výborná kuchyňa pripravujúca tradičnú kuchyňu Umbrie zaručí, že si po celodennom chodení dokonale oddýchnete.
Kam si skočiť na večeru
Ako v každom talianskom meste, aj v Gubbiu narazíte na tradičné reštaurácie na každom kroku. Bol by hriech neochutnať snáď najslávnejší export Umbrie, hľuzovky. Zamierte preto do Locanda del Cantiniere na cestoviny s hľuzovkami a králikom, určite neoľutujete.
Čo nesmiete prehliadnuť
Gubbio samo o sebe je jeden veľký zážitok. Už len prechádzka po jeho kopcovitých uličkách vás okamžite prenesie o storočia späť dozadu. Ak sa vám nechce šliapať príliš do kopca, vyberte sa mestským výťahom až na samý vrchol mesta ku katedrále a vojvodskému palácu datovanému do druhej polovice pätnásteho storočia. Ten slúži dnes ako múzeum.
Nesmiete však určite vynechať ani nádherný výhľad z okien Palazzo dei Consoli, ktorý bol postavený v roku 1349.