Kríza, ktorú aktuálne spôsobuje pandémia koronavírusu odkryla viac ako inokedy potrebu vzájomnej pomoci. Všimli ste si, že sa napríklad o vaše okolie stará nezisková organizácia, prípadne vaše deti navštevujú záujmové krúžky, ktoré organizuje občianske združenie? Ak chcete, aby všetko fungovalo aspoň tak, ako pred krízou, môžete tomu dopomôcť. Mnohí z nás majú v dôsledku zákazu vychádzania viac priestoru na akúkoľvek pomoc. Pomôžte, určite vám to prinesie minimálne dobrý pocit.
Ak máte možnosť a chuť pomôcť, no neviete, ako a kde, tu sú naše tipy.
1. Poukážte svoje 2 %
Je čas daňových priznaní a bola by škoda, aby vaše 2 % z dane, ktoré môžete venovať podľa svojej voľby, prepadli. Vyberte si združenie či organizáciu, ktorá vám je blízka, pomáha tam, kde je to potrebné, rieši problémy, ktoré trápia aj vás, snaží sa im predchádzať, vzdeláva, inovuje… Vaše 2 % z dane potrebujú aj organizácie, ktoré riešia problémy strategicky a dlhodobo, a je potrebné ich podporiť v ich úsilí.
NÁŠ TIP: Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje systémovým zmenám, rozvoju sociálnych inovácií, najmä vo vzdelávaní, podpore zodpovedného podnikania a filantropii s dopadom.
2. Podporte finančným darom
Ak ste našli viac organizácií, o ktorých si myslíte, že si vašu pomoc zaslúžia, môžete ich podporiť jednorazovým finančným darom. V prípade, že by ste však chceli pomáhať strategicky a dlhodobejšie, je lepšie podporovať organizácie, hoci aj nízkou sumou, pravidelne.
3. Podporujte pravidelne
Vašu pravidelnú pomoc určite združenia či organizácie ocenia viac ako jednorazový príspevok. Vyberte si organizáciu, ktorá rieši vám blízke témy a zriaďte si trvalý príkaz na jej podporu. Vašich pravidelných 10, 20, 30 eur (koľko môžete) pre ňu znamená veľmi veľa.
4. Staňte sa dobrovoľníkom
Ak máte čas a priestor a chcete aj sami pridať ruku k dielu, sú organizácie, ktoré aj teraz bojujú s výpadkom personálu a potrebujú pomôcť preklenúť ťažké obdobie. Zistite, či je niečo, s čím by ste organizácii vedeli pomôcť a ponúknite sa. Vašu iniciatívu určite ocenia, napríklad aj organizácie, ktoré sa starajú o ľudí bez domova.
V období bez zákazu vychádzania môžete pomôcť útulkom s venčením.
NÁŠ TIP: OZ Proti prúdu, OZ Vagus
5. Ponúknite svoju expertízu
Svoju pomoc môžete ponúknuť aj vo forme poskytnutia (krátkodobého či dlhodobého) odborného poradenstva, mentoringu v oblasti, ktorej sa venujete alebo je vám blízka. Organizácie napríklad oceňujú pomoc s nastavením komunikačnej stratégie a s ňou spojenými aktivitami, nastavením biznis modelu – ako zabezpečiť dlhodobé a udržateľné financovanie, HR procesmi a manažmentom ľudí, so získavaním grantov a pod. Ak si myslíte, že máte odbornosť a schopnosť byť v nejakej oblasti pre organizáciu nápomocní, určite sa im ozvite.
NÁŠ TIP: Digitálni anjeli
6. Zorganizujte zbierku vecí
Mnohé organizácie a združenia potrebujú aj materiálnu pomoc. Napríklad krízové centrá teraz bojujú s nedostatkom techniky (počítače, web kamery, mikrofóny a pod.) pre online výučbu detí. Aj útulky robia výzvy na zber uterákov, starej posteľnej bielizne, diek, pelechov, misiek a pod. Predtým, ako sa rozhodnete zorganizovať zbierku vo svojom okolí a odniesť veci do vybranej organizácie, sa s ňou však spojte a opýtajte sa na to, čo potrebujú. Potom dbajte, aby veci, ktoré vyzbierate boli vo vhodnom a použiteľnom stave.
NÁŠ TIP: Daruj budúcnosť, Komunitné centrum Romano Jilo Zvolen, obráťte sa na krízové centrá
7. Vytvorte darcovskú výzvu
Každý rád dostáva darčeky. Mnoho z nás však príde do obdobia, kedy sa nechce obklopovať zbytočnosťami a vlastne nič nepotrebuje. Skúste teda poprosiť rodinu a priateľov, aby vám k narodeninám (svadbe, narodeniu dieťaťa či inej príležitosti) dali darček v podobe podpory organizácie, ktorú ste vybrali. V prípade, že práve nič neoslavujete, môžete darcovskú výzvu poňať aj vtipne – sľúbte vašim priateľom, že po vyzbieraní určenej sumy splníte niečo, na čo potrebujete veľkú dávku odvahy. Prípadne, ak máte špeciálny talent a niečo vyrábate – urobte dražbu vašich diel, výťažok z nej pôjde na podporu vami vybranej organizácie.
NÁŠ TIP: Viac o darcovských výzvach sa dočítate aj na stránke darujme.sk.
8. Darujte svoj mediálny priestor
Ste aktívni na sociálnych sieťach? Sleduje vás mnoho ľudí a máte veľký dosah? Využite svoj vplyv a informujte svojich priateľov, sledovateľov a fanúšikov o aktivitách organizácií, ktoré sú vám blízke. Vyzvite ich k podpore, a pokojne aj opakovanie.
9. Postarajte sa na diaľku
Virtuálna adopcia je možnosť podpory na diaľku. „Adoptovať“ si takto môžete konkrétne dieťa (či deti) z rozvojových krajín sveta, ktorému pomôžete so vzdelaním, zlepšíte jeho zdravotnú starostlivosť a životné podmienky.
Podobne si môžete „adoptovať“ aj zvieratko z útulku. Ak z rôznych dôvodov nemáte priestor u vás doma, môžete podporiť jeho rozvoj a rast v útulku.
„Adoptovať“ si môžete aj zviera zo ZOO, a podporiť tak napríklad chov ohrozených druhov zvierat. Finančné prostriedky, ktorými prispejete budú použité na chov vami vybraného zvieraťa, pokryjú náklady na kŕmenie a starostlivosť.
NÁŠ TIP: Adopcia na diaľku (Slovenská katolícka charita), Sloboda zvierat, ZOO Bojnice
10. Podporte lokálnych podnikateľov
Slováci minú asi 1,6 miliardy eur ročne na nákupy zo zahraničia, a to len keď počítame platby platobnou kartou. Tieto peniaze by mohli pomôcť slovenskej ekonomike, teda nám všetkým, opäť sa postaviť na nohy a udržať ohrozené pracovné miesta. Zaujímajte sa, kde a ako boli veci vyrobené, podporujte lokálnych podnikateľov a nakupujte v slovenských obchodoch a e-shopoch. Iba keď si budeme navzájom pomáhať, krízu prekonáme.
NÁŠ TIP: Iniciatíva Doma nakupujem vznikla na podporu nákupov na Slovensku. Aj značka Alain Delon je súčasťou tejto iniciatívy. A ak chcete nakupovať slovenskú módu, nájdite si svoju obľúbenú značku s logom Obleč sa doma.