Cestovanie, Umenie

10 slovenských miest, ktoré sa objavili vo filmoch

Možno až príliš často cestujeme do zahraničia a spoznávame mestá, prírodné krásy a kultúru iných národov, a na naše domáce bohatstvo ani nepomyslíme. Na Slovensku je mnoho krásnych miest, ktoré oceňujú zahraniční turisti aj filmové produkcie. Poďte s nami po stopách filmových hviezd.

Slovenská filmová produkcia, samozrejme, z veľkej časti využíva domáce lokality, no Slovensku sa pri natáčaní nevyhli ani filmári z Európy či Hollywoodu. Najväčšej obľube filmárov sa tešia naše hrady a zámky, prírodné krásy či mestá. Ktoré miesta na Slovensku si zahrali vo filmoch?

Bratislava

Zdroj foto: cas.sk

Naše hlavné mesto zažiarilo v niekoľkých filmoch. Po uliciach v centre Bratislavy sa v roku 1997 premával George Clooney, ktorý si vo filme Peacemaker (Mierotvorca) zahral s Nicole Kidman. Bratislava stvárňovala Viedeň, Sarajevo a Dóm svätého Martina newyorskú katedrálu.

V roku 2001 sa v Bratislave nakrúcala vojnová dráma Uprising (Povstanie), v ktorej si zahral David Schwimmer známy ako Ross zo seriálu Priatelia, Jon Voight či David Sutherland. Po boku hollywoodskych hviezd si menšie úlohy zahrali aj slovenskí herci.

Najnovším filmom nakrúcaným v Bratislave je Red Sparrow (Červená volavka) z roku 2018. V ňom sa po uliciach petržalského sídliska prechádza Jennifer Lawrence. Ďalšie zábery sa natáčali v Istropolise a v okolí Slovenského rozhlasu.

Spišský hrad

Zdroj foto: Imdb

Najrozsiahlejšia hradná zrúcanina v strednej Európe sa stala dejiskom niekoľkých filmov. Medzi najúspešnejšie patrí Dragon heart (Dračie srdce) s Dennisom Quaidom z roku 1996.

Ďalším filmom je Kull the Conqueror (Kull Dobyvateľ) v hlavnej úlohe s Kevinom Sorbom známym zo seriálu Herkules.

Spišský hrad si vybrali aj producenti výpravného filmu z obdobia pádu Rímskej ríše The Last Legion (Posledná légia), v ktorej si zahrali Colin Firth či Ben Kingsley. V obci Hodkovce pod hradom zostala obyvateľom ako pamiatka na nakrúcanie socha legionára.

Čachtický hrad

Zdroj foto: Larry Horricks © Jakubisko Film

Tento hrad, na Slovensku známy legendou o „krvavej“ grófke Alžbete Báthoryovej, sa, samozrejme, stal dejiskom filmu Bathory, ktorý natáčal Juraj Jakubisko.

Okrem neho sa tu nakrúcal aj už spomenutý film Dračie srdce.

Devín

Zrúcanina hradu pri Bratislave takisto hostila filmárov dobrodružného fantasy Dračie srdce. Okrem toho sa tu nakrúcal už takisto spomenutý Kull Dobyvateľ, ďalšie scény z filmu sa natáčali len o kúsok ďalej na Dunaji.

Bojnický zámok

Zdroj foto: Reteitalia

Jeden z našich najkrajších a najzachovalejších zámkov zaujal filmárov príbehu o odvážnej princeznej Fataghiró (Princezná Fantaghiró: Jaskyňa Zlatej ruže) aj tvorcov filmu World without end (Svet bez konca) podľa knižného bestselleru Kena Folletta.

Okrem nich sa v Bojniciach natočilo aj niekoľko slovenských či českých rozprávok a filmov – Šialene smutná princezná s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckařom, Vivat Beňovský v hlavnej úlohe s Jozefom Adamovičom a nová rozprávka Johankino tajomstvo z roku 2015. V Bojnickom zámku a v neďalekej zoologickej záhrade sa natáčal aj seriál Safari z roku 1986.

Hrad Červený kameň

Zdroj foto: DNA production

Okrem Spišského hradu sa filmy Kull DobyvateľPosledná légia natáčali aj v priestoroch hradu Červený kameň. Takisto sem z Bojníc zavítali filmári príbehov o Fantaghiro. Tento hrad sa spája aj s akčným filmom Adrenalin: Fear The Rush (Adrenalín: Predbehni smrť) v hlavnej úlohe s Christopherom Lambertom. Pár scén filmu sa natočilo aj v Bratislave a Modre.

Hrad sa stal dejiskom aj niekoľkých rozprávok. Natáčala sa tu slovensko-nemecká rozprávka z roku 1982 s Libušou Šafránkovou Soľ nad zlato.

Podzemie hradu sa na čas stalo zakliatym zámkom kráľa Svaroga (Lukáš Vaculík) z rozprávky Vianočné želanie (2018). Pred časom sme tieto priestory využili na predstavenie kolekcie Jar/Leto 2017 aj my.

Oravský hrad

Zdroj foto: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava

Oravský hrad je asi najobľúbenejším hradom filmárov. V jeho priestoroch sa dokonca nachádza špeciálna expozícia Mediatéka venovaná filmom natočeným v historických priestoroch hradu. Jeden z najznámejších filmov, ktoré sa tu nakrúcali je horor Upír Nosferatu (eine Symphonie des Graunes) z roku 1922, inšpirovanom románom Brama Stokera.

V priestoroch hradu sa natáčali aj scény druhého pokračovania filmu Dračie srdce či rozprávka z taliansko-nemeckej produkcie Princezná a žobrák (1997) a dráma z rovnakej produkcie Cárov emisár (1999).

Obľúbenosť Oravského hradu medzi slovenskými filmármi potvrdzuje aj množstvo rozprávok, ktoré tu boli natočené. K najznámejším patrí Kráľ Drozdia brada (1984), Rozprávka rozprávok (1991), Sokoliar Tomáš (1999) a Láska na vlásku (2014). Na Oravskom hrade sa taktiež nakrúcal film Adam Šangala (1972) s Ivanom Palúchom v hlavnej úlohe.

Háj

ZDroj foto: Planetslovakia.sk

Obec Háj, ktorá všeobecne nie je veľmi známa sa nachádza kúsok od Košíc a stala sa miestom natáčania filmu Behind Enemy Lines (Za nepriateľskou líniou) s Owenom Wilsonom. Tvorcovia tejto obci z vďaky za poskytnutie priestoru na futbalovom štadióne darovali rekvizitu z natáčania – veľkú 15-metrovú sochu anjela. Keďže ide o rekvizitu, socha nie je z kameňa, ale z plastu.

Banská Štiavnica

Zdroj foto: TASR

Mesto na strednom Slovensku známe svojimi historickými uličkami, nespočetným množstvom tajchov a nenapodobiteľnou atmosférou sa v roku 1999 stalo dejiskom nakrúcania amerického filmu The Third Miracle (Tretí zázrak). Scény s náletom spojeneckých bombardérov vznikli priamo v centre Banskej Štiavnice.

Banskú Štiavnicu sme si ako miesto natáčania nášho FASHION FILMU ku kolekcii Jeseň/zima 2019 vybrali aj my. Chceli sme upriamiť pozornosť na našu slovenskú výrobu na mieste, ktoré dýcha slovenskou kultúrou, umením, no zároveň je natoľko svetové, že láka čoraz viac domácich aj zahraničných turistov. A presne to chceme prinášať aj my vám – svetovú kvalitu navrhnutú a vyrobenú na Slovensku.

Slovenská príroda

Dobrodružný film Eragon (2006) s Jeremy Ironsom sa okrem iných miest nakrúcal aj vo Vysokých Tatrách a Slovenskom raji. V Tatrách sa odohráva aj český film Anděl na horách či československý dobrodružný film Orlie pierko.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest