Cestovanie, Gastronómia, Móda

Slow style je nová čierna! Ako a prečo žiť uvedomelejšie?

Od roku 2020 sme asi mnohí čakali niečo prelomové. Nové príležitosti, splnené sny, zásadné rozhodnutia, momenty, ktoré nám zmenia život. No s tým, čo tento rok svetu skutočne priniesol, rátal málokto. Pandémiu, ktorá nás posadila na zadok. Doslova.

Na dlhé týždne sme museli obmedziť alebo zmeniť všetko, na čo sme boli zvyknutí. To, ako nakupujeme, pracujeme, socializujeme sa, trávime voľný čas. Okrem týchto dočasných zmien však možno konečne nastal čas na zmenu trvalú. Na zmenu k plnohodnotnejšiemu a udržateľnejšiemu životu. Čo to vlastne je a ako to dosiahnuť?

Životný štýl našich starých rodičov


Pojem slow style na prvé počutie možno znie veľmi moderne a komplikovane, v skutočnosti je to úplne jednoduché. Je to životný štýl postavený na uvedomelých rozhodnutiach s cieľom žiť naplno, zodpovedne, lokálne a ohľaduplne k ostatným aj k prostrediu. Keď sa nad tým zamyslíme, generácie pred nami žili presne takto. Komunitne, späté s prírodou, využívali lokálne zdroje a veľa služieb aj produktov si zabezpečovali svojpomocne alebo jeden od druhého navzájom.

Rokmi sme však spohodlneli a čaro komunity vystriedalo čaro konzumu. Zvykli sme si veľa brať a málo dávať. Všetko sme mali potrebu dostať hneď a za lacno. Kvalitu nahradila kvantita, niekedy nielen vo veciach, ale aj vo vzťahoch. Na prvé miesto sme postavili seba a svoj komfort bez ohľadu na iné premenné. To, či sú naše konania na osoh aj iným a svetu, sme odsunuli na druhú koľaj. No planéta nám vystavila účet. Za svet zaplavený lacným oblečením nehumánne vyrobeným v Ázii, za tony odpadu, ktoré produkujeme, za skleníkové plyny, pred ktorými zatvárame oči, za všetko zaplatíme, keď nezmeníme svoje návyky. Čo tak sa do toho pustiť práve teraz, keď to svet potrebuje najviac?

Ako žiť uvedomelejšie


Začať stačí malými zmenami. Potravín nakupujme len toľko, koľko sme schopní skonzumovať a predchádzajme tak plytvaniu jedlom, ktoré je v dnešnej dobe alarmujúce. Miesto piatich nových tričiek vyrobených v zlých podmienkach v Ázii si kúpme jedno kvalitné od slovenského výrobcu. Obmedzme používanie jednorazových plastov. Nehanbime sa jazdiť do práce mestskou dopravou. V domácnosti šetrime energiami. Naučme sa opravovať, recyklovať, upcyklovať – veci nevyhadzujme, vdýchnime im nový život alebo ich posuňme niekam, kde ešte nájdu využitie.

A viete, že uvedomelo sa dá aj cestovať? Aj v tomto smere totiž v posledných rokoch páchame viac škody ako úžitku. Jednodňové letecké výlety, neetické zvieracie atrakcie, devastovanie prírody aj majetku miestnych, ignorovanie kultúry i tradícií, aj to je odvrátená strana lacného cestovania. Uprednostňujme aj na cestách služby, ktoré sú poctivé. Podporujme lokálnych podnikateľov, berme ohľad na prírodu a zvieratá, vážme si miestne komunity aj ich zvyklosti. Cestujme viac doma a vyberajme si regionálne služby. Ak totiž do svojej krajiny investujeme, tá nám to skôr či neskôr vráti.

10 tipov, ako cestovať po Slovensku udržateľne

1. Vyrazte na výlet autobusom alebo vlakom.

Pri minimalizovaní svojich negatívnych dopadov na životné prostredie môžete zvoliť túto cestu – miesto individuálnej dopravy vlastným autom vyrazte na výlet autobusom či vlakom. Ďalším bonusom je to, že takto si môžete aj viac vychutnať krajinu, ktorou prechádzate, keďže sa nemusíte sústrediť na šoférovanie.

2. Vyberte si ubytovanie na súkromí u miestnych.

Keď cestujete, miesto veľkých (a často zahraničných) hotelových sietí si vyberajte radšej ubytovanie na súkromí u miestnych. Či už je to ubytovanie v malom rodinnom penzióne, prenájom súkromnej nehnuteľnosti či zdieľanie izby v domácnosti, napríklad cez Airbnb.

3. Nakupujte lokálne výrobky.

Keď si z výletu chcete odniesť darček na pamiatku, kúpte si niečo typické pre obec alebo kraj, v ktorom ste. Výrobok od miestneho remeselníka, umelca či farmára je vždy skvelou voľbou.

4. Využívajte služby miestnych podnikateľov.

Podobne ako pri ubytovaní, aj pri iných službách uprednostňujte tie, ktoré prevádzkujú lokálni podnikatelia. Môžu to byť reštaurácie, kaviarne či rôzne atrakcie.

5. Vyskúšajte agroturistiku.

Chceli by ste si vyskúšať pravý farmársky život? Podojiť kravu a vyrobiť syr či tvaroh? Poobzerajte sa po možnostiach na agroturistiku, ktorých je na Slovensku stále viac.

6. Urobte si piknik v prírode.

Jedným z argumentov proti zodpovednému cestovaniu je aj to, že je omnoho drahšie. To môže, ale nemusí byť pravda. Zbaľte si piknikový kôš a vyrazte na výlet. Mobily nechajte doma a vychutnávajte si krásy krajiny a výnimočnú spoločnosť.

7. Dodržujte pravidlá pri návšteve kultúrnych pamiatok.

Akúkoľvek pamiatku sa rozhodnete navštíviť, dodržujte pravidlá a nariadenia, ktoré uvidíte napísané, alebo ktoré budete vyzvaní nasledovať. Mnohé z nich sú nielen pre ochranu samotných pamiatok, ale aj pre vaše bezpečie.

8. Ochraňujte prírodu a berte ohľad na zvieratá v nej.

Pri návšteve prírody buďte ohľaduplní, nevyrušujte zver, neodbočujte z oficiálnych chodníkov, nerobte v prírode neporiadok. Ak navyše urobíte poriadok po niekom inom, odmenou vám bude skvelý pocit.

9. Neponáhľajte sa, doprajte si pri objavovaní čas.

Zodpovedné cestovanie je tiež o vychutnávaní si okamihov, prehlbovaní zážitkov. Doprajte si čas zažívať, prežívať, spoznávať. Nenáhlite sa a skúste sa počas svojich potuliek Slovenskom uvoľniť.

10. Cestujte vo väčšej skupine a deľte si náklady.

Ak vás nezaujal prvý bod a nechcete vyraziť na výlet hromadnou dopravou, skúste sa aspoň dohodnúť viacerí a deľte sa o auto či iný dopravný prostriedok. Takto navyše aj ušetríte, keďže znížite svoje náklady.

O autorke článku

Veronika Šipoš Rosputinská je novinárka a blogerka, polovica z cestovateľského dua She Makes Me Travel. Zatiaľ čo ona túži precestovať svet, jej manžel Karol by si najradšej kúpil server a sedel doma. Keďže ale obaja vedia, že pre zdravý a šťastný vzťah je potrebné robiť kompromisy, cestujú. Server nemajú. Zatiaľ. Zážitky vášnivej cestovateľky a zanieteného pecivála si môžete prečítať na ich blogu www.shemakesmetravel.com alebo sledovať na Instagrame @veronikarosputinska a @hater_karol.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest