Pre niekoho to nebude asi novinka, ale tráviť čas v prírode je skutočne zdravé. Pre tých z nás, ktorí však pri pohľade na teplomer ukazujúci takmer mínusové teploty radšej zostávajú pohodlne medzi štyrmi stenami tu máme zopár rád. Najnovší výskum skvelo zosumarizovaný v knihe The Nature Fix známej autorky a vedkyne Florence Williamsovej by mal presvedčiť aj tých najlenivejších z nás, že by sme aspoň párkrát do mesiaca mali vytiahnuť teplé oblečenie a vydať za mesto do lesa.
Zlepšenie zdravia
Znie to priamočiaro, lesný vzduch je pre nás dobrý. Táto „prapoviedka“ starých mám má však základ vo vedeckom výskume. Vzduch v lese je preukázateľne čistejší než ten, ktorý dýchame v mestách, a preto je fantastický na zlepšenie celkového zdravia. Ľudia s respiračnými ochoreniami, ktorí navštevujú prírodu dokonca návštevami hôr a prírody len raz do týždňa poznateľne zlepšujú svoj zdravotný stav.
Lepší spánok
Či vyrazíte do našich tatranských veľhôr, alebo len za dom do lesa, fyzická aktivita, ktorú vykonávate je skvelá nielen pre vaše celkové zdravie. Florence Williamsová našla priamu úmeru pri kvalite spánku spojenú s fyzickou aktivitou v prírode. Aj napriek tomu, že vo fitku sa za kratší čas zapotíte zaručene viac, nižšie teploty, ktoré vaše telo v horách zažíva, prispievajú k hlbšiemu a kvalitnejšiemu spánku po vašej prechádzke. Bez ohľadu na to, či zaľahnete pod hviezdy, alebo v teple domova.
Dosiahnete svoj cieľ
V živote je bežné dávať si ciele, ktoré chceme prekonať. Kedy ste si však naposledy dali cieľ, ktorý je taký priamočiary ako vyliezť na strmú horu či kopec? Sústredenie sa na niečo vám nielen pomáha potlačiť svoje limity ďalej, ale dá vám odhodlanie, že môžete zvládnuť ľavou zadnou problémy, ktoré sa zdajú komplikované. Nehovoriac o tom, ako dobre sa pri túre premýšľa. Tie najťažšie problémy sa po pár hodinách chôdze zaručene budú zdať jednoduchšie.
Zelená farba pomáha
Znie to tak trochu ako čarovanie, ale zelená farba je pre našu hlavu skutočne prospešná. Výskumy ukazujú, že pravidelné vystavovanie sa farbám v lese znižuje v našom tele hormón kortizol, ktorý je zodpovedný za stres. Často hľadáme riešenia, ako predísť stresu, a pritom je to také jednoduché. Stačí sa ísť poprechádzať.
Oddychujete bez rozptýlenia
V lese absentujú okrem znečisteného vzduchu aj iné, inokedy celkom podstatné veci. Často tam nie je signál, žiadne billboardy, televízia, hluk z ulíc… Človek sa zrazu ocitne sám so sebou bez rozptýlenia smartfónov či iných zariadení. Deň je zrazu dlhší, môžeme spomaliť, premýšľať. Náš mozog sa preukázateľne ľahšie sústredí po čase strávenom v prírode, a preto občas vypnúť a oddychovať bez možnosti akéhokoľvek rozptýlenia nie je určite na škodu.