Cestovanie, Gastronómia, Umenie, Umenie módy

Zablúďte s nami na Grösslingovú ulicu v Bratislave

Zatiaľ čo turisti motivovaní príchodom babieho leta v húfoch prúdia po úzkych uliciach historického centra nášho hlavného mesta, Bratislavčan hľadajúci trochu víkendového pokoja v meste zostáva tak trochu stratený v dave. Aj napriek stále rušnejšiemu chodu Bratislavy, je stále kde nájsť svoje zákutie v centre. Jedným z takýchto miest, ktoré stojí aspoň raz za čas navštíviť, je okolie Grösslingovej ulice.

Z jednej strany obklopená rušnou Štúrovou ulicou a Kamenným námestím, z druhej strany v obkľúčení ruchu stavby Nových Nív, táto štvrť akoby unikala hluku veľkomesta, ktorým sa Bratislava nezadržateľne stáva. Vydajte sa s nami na potulky čarovnou štvrťou, kde zaručene zabudnete na čas.

Kde si dať kávu či čaj

Okolie Grösslingovej ulice skrýva zopár skvelých pokladov z výberovej kávovej scény. Môžete si skočiť na výborné Cold Brew a čerstvo pražené zrná do Coffeinu či na Lazaretskú ulicu do DOT. Espresso baru. Ten je dokonca spojený aj s galériou moderného umenia.

Ak šálka super kávy nie je nič pre vás, čo tak zablúdiť do Literárnej čajovne, kde sú posadnutí všetkým čajovým. Môžete tu ochutnať tie najzaujímavejšie čaje z celého sveta či objednať si degustáciu. K tomu si vytiahnite jednu zo stoviek kníh z ich police a na hodiny sa zašite od ruchu vonkajšieho sveta. V prípade, že na návštevu čajovne chcete prísť vopred pripravení, zabrúste do nášho archívu.

Kde sa najesť

V Bratislave takmer neexistujú lepšie lokality na gurmánsky zážitok ako susedstvo Grösslingovej. Na priľahlej Dunajskej nájdete už legendárne klasiky ako sú vegetariánsky Made with Laf či bezkonkurenčnú pizzu Basilicó. Priamo na Grösslingovej však nesmiete vynechať bistro U Kubistu. Okrem skvelého výhľadu na najznámejšiu budovu ulice, zeleňou obrastený dom, tu nájdete jedinečné sezónne menu, super pivo a ešte lepšiu kávu, ktoré patria k najlepším v meste.

Kde sa pomotať


Aj napriek tomu, že okolie pôsobí ticho a pokojne, pri potulovaní ulicami narazíte na živú mestskú časť. V prípade, že ste sa práve nevybrali na tradičný Dobrý Trh na Jakubáku, ktorý sa tu každoročne organizuje, vaše decká si prídu na svoje v obchodíku Pán Medvedík. Vy sa naopak vrátite do vlastného detstva v obchode Modely na Lazaretskej ulici, kde nájdete tisíce miniatúr malých áut z dôb minulých. A ak sa cítite na niečo skutočne špeciálne, zabehnite sa pozrieť, ako sa vyrábajú ručne robené topánky u pána Pažitného, zážitku, ktorému sme v minulosti neodolali ani my.

V prípade, že by ste na záver dňa mali chuť na trochu kultúry, okrem už spomínanej galérie v DOT . Espresso bare združuje mladé slovenské umenie Dizajn štúdio UĽUV. Kombinácia moderného dizajnu s tradičnými remeselnými postupmi by asi ťažko hľadala príznačnejšiu lokalitu.Na opačnom konci štvrte zas Galéria 19 ponúka návštevníkom pohľad do tvorby mnohých známych slovenských autorov. Nenechajte si ujsť momentálne prebiehajúcu výstavu popredného maliara, Juraja Kollára.Prípadne sa zastavte v TVORIVô atelier & gallery, miesto, ktoré spája umenie, remeslo, hobby a voľný čas.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest