Style Guide

Style Guide – Prečo by ste sa mali obliekať ako váš dedko

Retro štýl na nás už pekných pár rokov kričí z každej strany. Hipsterské retro kaviarne, retro autá, retro nábytok… O móde ani nehovoriac. Sedemdesiate, osemdesiate či deväťdesiate roky sa vracajú do módy tak často, až má človek pocit, že z nej vlastne nikdy nevyšli. Navyše, prichádzajú a odchádzajú tak náhodne, že snáď si neviditeľná ruka módy hádže kockou.

Kým niektoré z retro výmyslov by mali radšej ostať pevne zatvorené v truhlici dejín (ehm, zvonáče), niekedy nie je na škodu prehrabať sa v starých fotkách vašich dedov, aby ste razom zistili, že to, čo mali na sebe nie je tak veľmi od veci. Cúvnite do časov, keď sa sako ležérne prehadzovalo cez ramená aj počas cesty do potravín či na poštu a inšpirujte sa modernými tipmi starých pánov.

Hnedá učiteľská

Hnedé sako môže na prvý pohľad vyzerať problémovo. O to viac, ak má v sebe momentálne veľmi populárne drobné káro. Look unaveného učiteľa dejepisu sa v tomto prípade skrýva za najbližším rohom. Vďaka dobrému slimovému a najmä krátkemu strihu však tento návrat do minulosti pôsobí čerstvejšie ako ovocie na Miletičke. Vyzerá skvelo skombinované s modrými odtieňmi a špeciálne s džínsami. Navyše, v kombinácii so semišovými mokasínami máte na svete jarný look, ktorý využijete celý deň – ráno vás prevedie všetkými meetingami, zatiaľ čo večer v pohode zvládnete aj niečo formálnejšie, ako napríklad modernú vernisáž.

Tie roky sedemdesiate

Ťažko by ste hľadali ikonickejší štýl sedemdesiatych rokov ako veľké bledohnedé káro. Spárované s oblekovými nohavicami vás takéto sako priamo teleportuje späť v čase. Kým starí dobrí Briti na sebe k tejto tradičnej kancelárskej uniforme nosili bielu naškrobenú košeľu s kravatou uviazanou do uzla špendlíkovej hlavičky, moderný twist na túto klasiku v sebe ponúka mnoho nových možností.

Čo tak namiesto tradičnej bielej zvoliť košeľu s jemným károm – áno, dve kára naraz by nemali ísť k sebe, ale v tomto prípade to môže fungovať. Stačí ak káro na košeli bude skutočne nenápadné a hlavne, menšie ako na saku. Samozrejme, nezabudnite na správny fit, tak ako vždy.

Čiernobiele obrázky

To, že fotky boli v minulosti čiernobiele neznamená, že veci na nich museli mať aj nejakú farbu. Kombinácia, čiernej, bielej a všetkého medzi tým je evergreen, ktorý nikdy nesklame. Podobne ako hnedé káro, aj to šedé môže zo začiatku pôsobiť trochu odstrašujúco, avšak vedzte, že so šedými či čiernymi nohavicami je to pecka. V tomto prípade však uberte trochu pary pri košeli a nechajte ju jednoducho bielu. Dostanete tak kombináciu, ktorá je fantastická práve na tie časy, keď potrebujete byť formálnejší, avšak na oblek to ešte úplne nie je… Poznáte tú dilemu…

Funky vzory letia stále

Funky košele plné veľkých kvetín a halucinogénnych vzorov sú tu s nami už nejakú dobu. Kým však vaši otcovia by dostali v práci za podobný exces poriadnu hubovú polievku, doba sa u nás, našťastie, zmenila. Dnes aj šialenejšie vzory môžu vyzerať elegantne a štýlovo. Stačí ich utlmiť jemnými zemitými farbami, ako béžová či tmavomodrá, pomocou ktorých vykúzlite super jarný outfit. Pozor však na jednu vec, tričko s potlačou obrovskej tigrej hlavy sa sem nepočíta, to je snáď všetkým jasné.

Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujeme Danubiana Meulensteen Art Museum.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest