Style Guide, Umenie módy

Style Guide – Najlepšie tipy, ako zladiť topánky s nohavicami

Topánky

Pravidlá módy boli vymyslené na to, aby sa porušovali. Pravda, ktorá platí takmer vždy v prípade, ak ich ohýbate tým správnym smerom. Niekedy však nemá človek čas na vymýšľanie a experimentovanie. Ako napríklad, keď stojíte pred dverami, hodinky tikajú a vy máte pár sekúnd na to, aby ste sa rozhodli, v akých topánkach strávite celý deň.
Stalo sa to každému z nás, takéto rýchle rozhodnutia niekedy spôsobia malú módnu katastrofu. Práve preto je tu návod, ako správne kombinovať topánky k nohaviciam.

Než však začneme, zopakujme si trochu topánkovej terminológie, ako za starých čias v škole pred tabuľou:

Oxford & derby

Oxford

Stará dobrá klasika. Majú uzavreté, respektíve otvorené šnurovanie a sú teda pre svoj čistý dizajn aj najelegantnejšie.

Brogue

Brogue

OK, brogue nie je druh topánky, ale skôr zdobenie na tých vyššie uvedených. Nebudeme tu však príliš mudrovať, jednoducho brogue sú tie, ktoré majú na sebe ornamenty a iné srandy.

Monk Strap

Monk strap

Parádna talianska chuťovka. Alternatíva k šnurovaniu, jedna, alebo dve pracky robia z monk strapu práve voľbu Talianov.

Loafer

Mokasiny

Alebo po slovensky mokasíny, asi nám je všetkým jasné, o čo ide.

Chelsea

Nazúvacia čižma bez šnurovania, aké nosili britskí králi na kone už stáročia. A potom všetky rockové kapely šesťdesiatych rokov.

Keď sme sa už „zorientovali“ v názvoch topánok, hor sa vpred na ich kombinovanie:

Chinos

Nie nadarmo chinos idú ruka v ruke so slovom voľnočasové. Berte ich ako dokonalú alternatívu k džínsom. Sú však vaším ideálnym spoločníkom, keď chcete vyzerať trochu sofistikovanejšie ako v modrom denime. Navyše vyzerajú super takmer s akýmikoľvek topánkami. Kožené, alebo na jar semišové mokasíny sú ich najlepším partnerom číslo jedna. V zime naopak dosiahnete look mestského drevorubača spolu s vysokými čižmami. Po teniskách siahnite zas, ak chcete vyzerať, že vám to je tak trochu jedno… Skrátka, talianska sprezzatura.

Chinos outfit

Klasické nohavice

Tradičné nohavice sú samé o sebe v kombinovaní tvrdým orieškom. Keď sa k tomu pridajú ešte aj topánky, bolehlav je zaručený. Veľmi konzervatívne topánky totiž môžu pri nohaviciach, ktoré vyzerajú, že sú súčasťou obleku podporiť dojem, že ste jednoducho boli príliš leniví obliecť si sako. Preto k týmto nohaviciam funguje najlepšie zlatá kombinácia klasickej topánky s prvkami voľného času, ako brogue, alebo derby s hrubou gumenou podrážkou. To je prvá liga. Tenisky stoja pri klasických nohaviciach na útese medzi slovami super a tragédia, preto je potrebné pristupovať k nim s rešpektom. Jednoduché a jednofarebné sú skvelé, zatiaľ čo čokoľvek viac športové už až tak nie. V zime, k čižmám, prosíme, tieto nohavice nikdy.

Nohavice outfit

Džínsy

Džínsy sa hodia snáď ku všetkému a všade. Nie nadarmo ich tak milujeme. Podobné je to aj pri topánkach. Tenisky, monk strapy, mokasíny, veselo do toho! Je len na vás, aký look chcete vytvoriť. Ak sa cítite tak trochu divoko, členkové chelsea vám s džínsami a bundou dajú ten pravý motorkársky imidž. Džínsy majú však jedno a skutočne len jedno pravidlo. Páni, prosím, vysokospoločenské oblekové čierne topánky, alebo nebodaj lakovky a džínsy musíte držať od seba najmenej 50 metrov, inak hrozí módna tragédia.

Jeans outfit

Oblek

Oblek, podobne ako džínsy, má na prvý pohľad asi najjednoduchšie riešenie topánkovej hádanky. Krásny oblek si zasluhuje totiž rovnako krásnu topánku. Teraz je čas vytiahnuť tie najkrajšie oxfordky, alebo derby, či už čierne alebo hnedé. Ak by ste radi vystavili na obdiv váš módny vkus, monk strap je vaša voľba zbrane číslo 1. A keď prituhne, zimné jednoduché čižmy sú skvelé, avšak opäť je tak trochu problémové skombinovať ich správne.

Vyvarujte sa výstredných a príliš športových topánok. A hlavne, páni, raz a navždy, hranaté špice je potrebné nechať v roku 1999.

Oblek outfit

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest