Umenie módy

Športové sako, v ktorom nešportuješ

Ako asi vyplýva aj z nadpisu, dnes bude reč o športovom saku. Na úvod si trochu preberme názvoslovie. Čo je sako asi vieš, no nie som si úplne istý, či vieš, čo je športové sako. Nič si z toho nerob, niekedy v tom majú chaos aj samotní výrobcovia, je to skoro rovnako mätúci pojem ako športová elegancia v Nákupných maniačkach. S tým rozdielom, že športové sako naozaj existuje. V angličtine sa táto vec nazýva „sport coat“ alebo „sport jacket“, v americkej angličtine zase „sports coat“, „sport jacket“ a niekedy sa do toho mieša ešte aj názov „blazer“.

Adam Rustman Suchánek

Prívlastok športové mu bol pridelený v dávnejších dobách, kedy šport predstavovala predovšetkým jazda na koni alebo streľba do zvieratiek. Gentlemani potrebovali niečo funkčnejšie ako obleky, ktoré nosili v bežný deň, no vzdať sa saka neprichádzalo do úvahy. Vzniklo teda športové sako prispôsobené ich outdoorovým veľkopanským zábavkám. Keďže v tých dobách ešte nepoznali flís, goretex, neoprén ani žiadne podobné plastové srandy, používali sa tradičné teplé prírodné materiály – tvíd, menčester, koža a neskôr aj denim.

Adam Rustman Suchánek

Tieto materiály sa pri výrobe športových sák používajú dodnes. Okrem toho má tento typ oblečenia zvyčajne ďalšie špecifiká. Dosť často má takzvané záplatové vrecká. To znamená také, ktoré sú našité, nie všité. Keď nechápeš, pozri si fotku a porovnaj vrecká so svojím modrým oblekom.

Adam Rustman Suchánek

Ďalej mávajú tieto saká záplaty na lakťoch, čo malo v minulosti predísť ich opotrebovaniu, keďže sa asi predpokladalo, že športovci pod parou … ehm, páni, budú častejšie padať z koňa alebo si opierať hlavu o lakte, keď zaspia po desiatom koňaku vo svojej vidieckej rezidencii.

Adam Rustman Suchánek

Okrem toho môže mať športové sako ďalšie drobné funkčné alebo dizajnové vychytávky, ktoré na formálnom saku nenájdeš. Toto z jesennej kolekcie Alain Delon má napríklad zaujímavý detail v podobe pútka na fazóne a všitého pásu látky v náprsnom vrecku. Takže sa nemusíš obťažovať s vreckovkou do saka, ale stále budeš elegán. Pásiky sú dokonca aj v bočných vreckách, čo podľa mňa toto sako ešte viac oživuje.

Adam Rustman Suchánek

Veľmi dôležitá vec pri športovom saku je, že ho môžeš nosiť takmer k hocičomu a vždy by to malo fungovať. Asi teda vynechaj najnovšie Yeezy, i keď to by pre niekoho mohlo byť tiež zaujímavé, ale kľudne si obleč napríklad rifle a tričko. Ak má sako výrazný vzor, čo je pri športových sakách celkom časté a žiadané, odporúčam, čo sa týka farebnosti, to so zvyškom outfitu neprehnať. Ja som zvolil tmavomodré tričko a rifle, tiež od Alain Delon. Áno, majú tam aj rifle. Obuť si môže pokojne gumáky alebo bagandže.

Adam Rustman Suchánek

K športovému saku sa rovnako dobre hodí aj košeľa s kravatou. Opäť by som bol citlivý s farbami. Pridaj sponu na kravatu, aby ti nelietala, keď sa budeš preháňať na konskom chrbte, alebo aby si si ju nenamočil do vína, keď si budeš nalievať.

Adam Rustman Suchánek

Topánky zaraď s kľudným svedomím aj takéto double monkstraps alebo ešte ideálnejšie brogue shoes. Môžeš siahnuť aj po niečom formálnejšom, športové sako znesie veľa. V takejto elegantnejšej variácii si pripravený aj na večernú ochutnávku mladého vína.

Adam Rustman Suchánek

Takáto variabilita robí zo športového saka skvelú voľbu na cesty, kde ťa čakajú rôznorodé činnosti. V chladnejší deň ťa vonku zahreje a večer budeš pôsobiť elegantne a upravene, nie ako v rozgajdanej košeli alebo „chráňnáspánboh“ v mikine. Navyše tieto saká už niekoľko desaťročí takmer nemenia svoju podobu, takže ho po tebe zdedí ešte aj tvoj syn. Ja mám jedno štýlové dokonca po dedkovi, nekecám.

Športu zdar a hlavne zostaň aj pri ňom štýlový!

Rustman

Text a foto: Adam Rustman: The Overdressed Photographer

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest