Umenie módy

Rendezvous so štýlom

Aj keď je to trochu smutné, väčšina chlapov v našich končinách vôbec nerieši, čo má na sebe. Hlavne, aby bolo všetko pohodlné alebo funkčné, a aby vôbec nevytŕčali z davu. Je však jedna situácia, kedy podľa mňa aj ten najzarytejší odporca akéhokoľvek štýlu predsalen zauvažuje nad tým, čo si obliecť. A to, keď sa chystá na rande. Ak sa teda nad tebou vyššie sily zľutovali a nejaká sa chytila, alebo chceš dobre vyzerať na obede aj po desaťročnom manželstve (pre účely tohto článku predpokladajme, že s vlastnou manželkou), si tu správne. Dnes sa totiž pozrieme na to, ako vymyslieť s minimom úsilia outfit, ktorý bude dostatočne štýlový, aby si svojej budúcej obeti ukázal, že sa vieš obliecť, a zároveň dostatočne neutrálny, aby si nemyslela, že si prepnutý metrosexuál, alebo ešte horšie bloger. V období pred gýčovým americkým sviatkom, ktorý roztápa ženské srdcia a zvyšuje premávku prebúdza motýliky v podbrušku, sa to môže viac ako hodiť.

Na začiatok si povedzme, že základom každého outfitu na rande prekvapivo nie je oblečenie, ale kvety. Samozrejme, ak nie si fashionista, alebo nejaký iný poddruh, mám na mysli kvety v ruke. Aj keby si ich mal vytiahnuť tesne pred samotným stretnutím ako ja z vázičky v bistre, nejaké určite zaobstaraj. Samozrejme, aj tu sa dá veľa vymyslieť a možno aj pokaziť, ale nie je to práve moja špecializácia, takže len okrajovo a podľa môjho názoru – ruže sú strašný gýč, no na niektoré ženy fungujú skvele. Ak máš pocit, že práve na tú tvoju by si mohol skúsiť niečo originálnejšie, prečítaj tento článok alebo sa poraď priamo s kvetinárom, od toho ti garantujem najlepšie rady. Podstatné je nekúpiť pohrebnú kyticu a vynechal by som aj rôzne fancy celofány ako z osemdesiateho siedmeho. Pozor, je istá skupina žien, ktorá odmieta rezané kvety, takže tam možno nejakú živú v kvetináči. Alebo si to nekomplikuj a kúp víno. Ale zase, keď nepije… No dobre, nie je to vôbec jednoduché, takže sa nad tým hlavne zamysli a urob si malý prieskum, v dnešnej dobe, keď na sociálnych sieťach nájdeš o svojej obeti pravdepodobne aj veľkosť podprsenky, by to vôbec nemal byť problém.

Povedzme teda, že ju už máš tak trochu naštudovanú a budeš vedieť aspoň čiastočne odhadnúť jej vkus. Vytvoril som tri veľmi jednoduché outfity, ktorými podľa mňa nemôžeš nič pokaziť, no budeš považovaný za chlapa, ktorý vie, čo na seba.

Sako ako základ outfitu

Začnime úplným neutrálom, ten by som pravdepodobne zvolil aj ja. Ženy milujú saká. Je to najsilnejšia zbraň muža v obliekaní. Budeš pôsobiť uhladený, budeš mať mohutnejšie ramená a užší pás, navyše sa ťa netýkajú žiadne faux pas typu prepotené pazuchy (“Fuj to bolo nechutné!”), alebo vytŕčajúci pupok (“Myslela som, že je to taký macko, ale to brucho mal ako tučný brav.”). Asi si to už pochopil, ale v zátvorke budem uvádzať reakciu tvojej vyvolenej, ktorú by mohla šíriť medzi kamarátkami.

Ale späť k odevu. Obliekol som si modré sako, pretože predpokladám, že také má drvivá väčšina z vás. Kravatu by som vynechal, ani ženy u nás na ňu jednoducho nie sú zvyknuté a mohlo by to pôsobiť premotivovane. Pevne verím, že túto sedliacko-komunistickú mantru z minulého storočia ešte zvrátime a objavíme, že uviazať si kravatu je najvyšším prejavom rešpektu k udalosti, či osobe, no dovtedy poďme hlavne v tomto prípade radšej na istotu. Kravatu teda asi nie, no vreckovku do saka naopak áno. Mohla by byť tým romantickým detailom, ktorý ona ocení a zároveň možno maximom, ktoré dokáže bežný chlap, pokiaľ ide o romantické oblečenie, zniesť. Nikdy sa nebude viac hodiť kvetinový ornament ako práve teraz, takže smelo do toho, pokojne v živšej a výraznejšej farbe.

K tomu všetkému vyžehlená košeľa, ale iba tak akurát (aby nebolo “Neviem, či náhodou nebýva ešte s matkou, keď mal tak pekne vyžehlenú košeľu.”). Všetko by malo pôsobiť ležérne a nenútene. Preto budú dobré nohavice chinos, ak máš tmavé sako, ideálne v nejakej svetlej hnedej farbe. Na záver kvalitné a čisté topánky, hnedé sú najuniverzálnejšie a hodia sa takmer k všetkému.

Vyššie uvedený štýl by podľa mňa mal platiť na najuniverzálnejšiu skupinu žien všetkých vekových kategórii a socioekonomického oného… postavenia. Pre istotu ale ešte pridajme dva ďalšie varianty, ktoré by mohli fungovať, keď si zbalil príslušníčku nejakej podskupiny a máš odvahu svoj outfit posunúť iným smerom.

Pre umelecké duše

Najskôr si pozrime, čo keď si zbalil klarinetistku, študentku divadelnej dramaturgie, alebo inú čudáčku umeleckú dušu. Prípadne si dostal ten geniálny nápad zahrať to na intelektuála a pozvať ju na prvé rande do galérie. Toto, samozrejme, odporúčam iba v prípade, že rozoznáš aspoň Picassa od Moneta, inak to zaváňa trapasom. Ak si však odvážny a chceš pôsobiť tak trochu sofistikovanejšie, za pokus by určite stála kombinácia obleku s rolákom. V tomto ročnom období je ideálna. Opäť sa vyhneš kravate, no nevynechaj vreckovku do saka, aby si celý outfit rozohral a oživil. Samozrejme, znova nejaké fajnové topánky. K rolákom sa nejakým zvláštnym spôsobom hodia chelsea boots, asi to bude tou jednoliatosťou.

Niečo pre večne mladých

Na záver tu máme niečo pre prípad, že sa chystáš na rande s mentálnou teenagerkou, čo znamená, že v saku by si vyzeral ako jej foter. Nikto ti nebráni si ho zobrať a prehodiť jej ho cez ramená, keď jej bude zima, alebo sa jej jednoducho budeš chcieť dostať na kožu, no základom tohto outfitu je svetrík. Tie, podobne ako saká, ženy skrátka milujú (“Bože, on bol taký zlatý v tom bielom svetríku.”). K nemu rifle, skús asi na začiatok nepotrhané, a pokojne napríklad tenisky. Samozrejme, existujú aj inakšie „strítstajly“, ale jednak to vôbec nie je moja parketa (už toto je na mňa dosť) a hlavne predpokladám, že ako môj čitateľ máš nejaký ten záujem o classic menswear, takže toto je maximum, čo dokážem týmto smerom poradiť.

Dnes som chcel, aby existovala aspoň aká taká možnosť, že si veľká časť z čitateľov dokáže podobný outfit vyskladať aj bez veľkých nákupov. Snažil som sa o maximálnu jednoduchosť a nositeľnosť. Ak by si predsalen potreboval doplniť svoj arzenál jedným či dvoma kúskami, alebo si doteraz nosil trekové trojštvrťáky a potrebuješ všetko nové, väčšinu z tohto oblečenia nájdeš v obchode Alain Delon.

Čo dodať, hádam len veľa šťastia a nezabudni, že omnoho dôležitejšie, ako tvoje kvádro, bude to, čo hovoríš. Veď aj krásna žena, ktorá má prázdno v hlave, je vždy tak trochu sklamaním. A ty ju predsa nechceš sklamať, ale práve naopak, potešiť. If you know what I mean.

Štýlové rande prajem!

Rustman, The Overdressed Photographer

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest