Umenie, Umenie módy

Päť filmov, ktoré musíte tieto Vianoce vidieť

Zaručene aj tí z nás, ktorí celý rok nechytia do ruky ovládač od televízora sa na Vianoce usadia v kresle, aby si pozreli jeden z nikdy nestarnúcich filmov. Pojedanie vianočného pečiva pri zapnutej žiare z obrazovky je jedna z mála tradícií, ktorú dodržuje snáď každý.

Či sa už dívate radi na rozprávkovú Perinbabu alebo na romantickú Lásku nebeskú, nikdy nie je na škodu tak trochu veci pomixovať. U nás v Alain Delon žurnáli sme na seba zobrali tú neskutočnú ťarchu hodín strávených pri televízii, aby sme pre vás vybrali päť skvelých vianočných filmov, ktoré by vám na um možno ani neprišli.

Detektív Nick v New Yorku (The Thin Man, 1934)

Zdroj foto: www.thedailybeast.com

Tridsiate roky v New Yorku a William Powell ako Nick Charles sú skvelou voľbou na vianočné ničnerobenie. Bývalý detektív užívajúci si život so svojou čerstvou manželkou je vtiahnutý do víru pátrania po zmiznutom podnikateľovi. Klasická detektívna komédia, odohrávajúca sa na večierku, kde je podozrivý každý, vás po štedrovečernej večeri pobaví ako máločo. Pridajte k tomu legendárne kostýmy tridsiatych rokov a zaručene dostanete chuť nahodiť sa do gala a naliať si pohár šampanského.

Život je krásny (It’s a Wonderful Life, 1946)

Zdroj foto: framerated.co.uk
Je hriechom, že počas Vianoc v televízii len ťažko uvidíte film Život je krásny. Mladý George Baily podľahne na Vianoce hlbokej depresii, z ktorej ho kurióznym spôsobom dostane anjel druhej kategórie Clarence Odbody. Ukáže mu, aký by bol život jeho blízkych, keby sa nikdy nenarodil.  Tento film je ako jeden z mála tradičných vianočných príbehov zaradený Americkým filmovým inštitútom medzi sto najlepších filmov histórie a po prvom pozretí sa zaručene dostane na váš zoznam filmov, ktoré musíte vidieť každé Vianoce.

Byt (The Apartment, 1960)

Zdroj foto: rogeregbert.com

Milá romantická komédia, víťaz piatich Oscarov, vrátane najlepšieho celovečerného filmu je ďalšou netradičnou vianočnou klasikou. Úradník Bud Baxter prepožičiava svoj byt svojim nadriadeným k romantickým stretnutiam s nežným pohlavím, dúfajúc v povýšenie. Keď však počas firemného vianočného večierku zistí, že do bytu s jeho šéfom chodí aj dievča, do ktorého je bezradne zamilovaný, rozhodne sa so všetkým skoncovať bez ohľadu na následky.

Šťastný a veselý, alebo zmrzlinu prosím! (Comfort and Joy, 1984)

Zdroj foto: imdb.com

Britské vianočné komédie nikdy nesklamú. Ak hľadáte ďalšiu, ktorú by ste pridali do vášho arzenálu, nenechajte si ujsť príbeh Alana Birda. Ten si spokojne nažíva v pokojnej časti veľkomesta až do momentu, keď mu na Vianoce dá košom jeho krásna priateľka. Alan začína prenasledovať zmrzlinárku Charlotte, ktorá ho zavedie do zločinom prekypujúcej časti mesta, kde sa slušný Alan dostáva do prekérnych situácií.

Chyť ma, ak to dokážeš (Catch Me If You Can, 2002)

Zdroj foto: imdb.com

Ak ste si mysleli, že Vianoce strávené so strýkom nadávajúcim na politiku a mamou, ktorá neustále utiera zo stola krúžky od pohárov je peklo, pozrite si skutočný príbeh mladého podvodníka Franka (Leonardo Di Caprio), ktorého naháňa celá FBI na čele s Tomom Hanksom. Asi najsmutnejšia vianočná scéna v histórii kinematografie ukazuje Franka, ktorý zavíta počas svojho úteku pred zákonom na vianočnú večeru k svojej rodine, len aby z nej bol odvedený v putách na dvanásť rokov na samotke. To, že musíte utierať pod pohárom zrazu nie je také zlé, hm?

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest