Cestovanie, Šport, Technika

Najrýchlejší muži na kolesách, alebo prečo musíte bezpodmienečne tento rok začať sledovať Formulu 1

Titulka

Málokto z nás si Formulu 1 spája so športom gentlemanov. Šport, v ktorom nasadzovali svoje životy Lauda, Hunt, či Senna už nie je tým, čím býval, tvrdia mnohí. Preč sú časy veľkých gladiátorských súbojov vo vreštiacich monštrách. Dnes je to už len nudné krúženie v hybridných poloelektričkách na sterilných tratiach v exotických destináciách, skôr vhodných na opaľovanie sa na pláži ako na usporiadanie Veľkej ceny.

Je pravdou, že aj takí fanúšikovia ako sme my v žurnáli Alain Delon posledné roky začali Formulu 1 zatracovať. Slávne roky Miku Häkkinena a Michaela Schumachera sú už v nedohľadne. Alebo teda, až do roku 2017 boli. Sezóna, ktorá sa pred časom začala v austrálskom Melbourne nám ukázala, že stará dobrá Formula 1 je späť. Páni, vypnite futbal, alebo hokej. Na obrazovku sa vracajú skutoční gentlemanskí gladiátori. Tu sú 4 dôvody, prečo si F1 tento rok zapnúť.

F1 radí supersonickú rýchlosť

Sezóna 2017 prináša zo sebou najväčšiu zmenu za posledné roky. Monoposty sú dlhšie, ich krídla sú väčšie a pneumatiky širšie. Čo to znamená? Z F1 sa opäť stali najrýchlejšie a najstrašidelnejšie štvorkolesové autá na svete. Časy na kolo klesajú o viac než štyri sekundy, traťové rekordy padajú a my máme na trati Formulu 1, ktorá je najrýchlejšia vo svojej histórii.

Autá sa ťažšie ovládajú, jazdci v Melbourne zápasili s preťažením 8G. Toto všetko prináša viac chýb, a samozrejme, viac zábavy. Pridajte k tomu motory, ktoré sa vďaka uvoľneniu pravidiel posúvajú za hranicu 1000 koní a po prvýkrát za posledné roky sa oplatí ísť pozrieť naživo na Veľkú cenu.

Ferrari

Ferrari je späť

V poriadku, tak autá sú zrazu rýchle a vzrušujúce na pozeranie, čo je to však platné, ak Mercedes opäť vyhrá všetko, na čo siahne? Omyl, vážení! Ferrari vyzerá, že konečne po dlhých rokoch svojim odvekým rivalom z Nemecka podkúri. Prvé preteky sezóny priniesli prvé dejstvo bitky Vettela a Hamiltona. Ak to bude takto pokračovať ďalej, môžeme sa pripraviť na sezónu, na ktorú budeme spomínať minimálne tak, ako na súboje Sennu a Prosta.

Redbull

Mladí borci

Samozrejme, na štartovom rošte máme staré dobré hviezdy Hamiltona, Vettela či Alonsa, na povrch sa však derú nové hviezdy športu, aké sme už dlhé roky nevideli. Kto ešte nepozná osemnásťročného Maxa Verstappena, ten by si mal na Youtube povinne pozrieť jeho jazdu zo zapršanej brazílskej Veľkej ceny, ktorá vojde do histórie ako najimpozantnejšia jazda v daždi od čias Sennu. Pridajte k tomu do mixu Valtteriho Bottasa, ktorý nahradil majstra sveta Nica Rosberga v Mercedese či Verstappenovho mladého tímového kolegu Ricciarda, a o zábavu máme postarané.

Neopísateľné destinácie

Aj keď Formula 1 v ostatných rokoch rada navštevuje nie práve najdostupnejšie destinácie, musíme priznať, že vidieť dvadsať monopostov zápasiť v nočných uliciach centra Singapuru či tradičného azúrového Monaka je zážitok aj v televízii. Pridajte k tomu ešte osemnásť ďalších okruhov po celom svete a počas celého roka nazriete do lesov belgického Spa, umelo vytvoreného ostrovu v Montreale alebo sambou zaliatych štvrtí Sao Paula.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest