Umenie módy

Najčastejšie chyby, ktoré sme pri obliekaní spravili všetci

Rozhodnutie začať venovať pozornosť obliekaniu môže pre nováčikov spôsobovať skutočne nemalý stres. Zo všetkých strán sa na vás valia pravidlá, zákazy, príkazy, v ktorých sa ľahko z času na čas stratia aj skúsení harcovníci.

Na čo sa sústrediť a čo zase radšej nechať bokom? V našom Alain Delon Žurnále vás pravidelne sprevádzame návodmi k vášmu lepšiemu ja. Ak sa vám však nechce čítať dlhočizné úvahy, tu je zoznam základných chýb, ktorých sa treba na míle vyvarovať.

Chyba č. 1: Dlhé nohavice

Dlhé nohavice

Či si obliekate na seba ráno oblek alebo džínsy, táto chyba dokáže zabiť akýkoľvek look. Napriek tomu ju robíme mnohí stále znova a znova. Nazberaná látka na topánkach vyzerá „lajdácky“ bez ohľadu na úsilie, ktoré ste venovali celému outfitu. Fix je pritom úplne jednoduchý, stačí, ak si necháte nohavice skrátiť tak, aby na nich bol maximálne jeden záhyb. Predná časť by mala končiť pri šnúrkach a zadná zhruba v polovici vášho členku.
Pri voľnočasových nohaviciach je to pritom ešte jednoduchšie. Ak sú vám trochu dlhšie, stačí si ich vyhrnúť. Ako na to? Pozrite si tento článok.

Chyba č. 2: Zapínanie gombíkov 

„Počkať, čo môže byť zlé na zapínaní gombíkov?” pýtate sa. No málo, a zároveň veľa. Nesprávne zapnuté gombíky na saku sú spolu s dlhými nohavicami snáď najčastejšou chybou, ktorú robíme. Takže raz a navždy:

– Na saku na dva gombíky zapíname len gombík vrchný, spodný nechávame rozopnutý.
– Na saku na tri gombíky môžeme zapnúť buď len stredný, alebo stredný spolu s vrchným.
– Pri saku na jeden gombík je to najjednoduchšie, zapíname ho.

Keď stojíte, sako by malo byť vždy zapnuté. Nie je to len hlúpy bontón, dáva to najmä vášmu telu peknú siluetu. Koniec hlásenia!

Chyba č. 3: Veľkosť oblečenia

Veľkosť oblečenia

Jedným zo základných pravidiel je už dlhé roky správny fit. Či už ide o košeľu, sako alebo nohavice, všetko by malo mať správnu nielen dĺžku, ale aj šírku. Metre zbytočnej látky na tele nezakrývajú nedokonalosti, naopak, pôsobia, že ste oblečenie zdedili po staršom bratovi.

Tak ako vedieť veci správe zúžiť, je potrebné vedieť, kedy prestať. Správny Slim Fit totiž neznamená nahodiť look (odpusťte opakovanú rodinnú analógiu) “ako po mladšom bratovi”.

Ak vám totiž gombíky strieľajú z košele, je čas kúpiť si väčšiu… Ak si nie ste istí, ako by malo oblečenie sedieť, stačí si len prehliadnuť jeden z našich návodov – Ako nosiť oblekAko nosiť košele.

Chyba č. 4: Dĺžka kravaty

Dĺžka kravaty

Poučka, že koniec kravaty by mal siahať tesne k vrchu opasku je známa po celom svete a aj napriek tomu sa často dopúšťame tejto chyby. Páni, nebuďte leniví a ak sa na prvýkrát netrafíte, dajte si tú námahu začať viazať odznova. Príliš dlhá kravata dnes silne pripomína look súčasného amerického prezidenta, príliš krátka zas vyzerá, že si robíte srandu…

Chyba č. 5: Príliš veľa doplnkov

Veľa doplnkov

Z pánskych módnych webov sa na nás valia fotografie nastajlovaných ľudí, ktorí majú dokonale zladenú kravatu, vreckovku, opasok, klobúk, hodinky, náramky, tetovanie a bohviečo ešte… Fotenie street style módnych žurnálov vás však v bežnom živote na ulici asi nepostihne, a preto menej je niekedy viac. Najmä ak ste začiatočníci v obliekaní. Pekný oblek s kravatou bude oveľa lepší ako pokus za každú cenu na seba obliecť čo najviac výstrelkov. Ak si nie ste istí farebnou kombináciou, pokojne vynechajte aj vreckovku, za to sa predsa nestrieľa.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest