Osobnosti, Umenie módy, Zo zákulisia značky

Lukáš Kimlička pre Alain Delon

Lukáš Kimlička sa dlhé roky profiloval ako módny návrhár, ktorý sa zúčastňoval mnohých veľkých módnych šou na Slovensku aj v zahraničí. Od začiatku jeho pôsobenia v módnom biznise sa však venuje aj vizáži a módnej fotografii. Pred časom sa rozhodol, že nechce sedieť na viacerých stoličkách naraz a bude sa venovať len foteniu.

Naše kampaňové fotky fotí Lukáš už takmer 10 rokov. Keď sme sa rozhodli, že “odmeníme” naše dámske zákazníčky, ktoré u nás už roky nakupujú pre svojich partnerov, otcov či synov, a pripravíme vôbec prvú kolekciu Alain Delon pre dámy v spolupráci s módnym návrhárom, Lukáš bol jasná voľba. Aj keď verejne ohlásil, že s navrhovaním končí, naša ponuka sa mu páčila, a tak vytvoril veľmi variabilnú a navzájom kombinovateľnú minikolekciu inšpirovanú pánskym štýlom.

Prečítajte si rozhovor s multitalentovaným a inšpiratívnym Lukášom Kimličkom o ňom, o jeho práci, aj o kolekcii KIMLICKA for ALAIN DELON.

Od začiatku tvojho pôsobenia v módnom biznise si nielen navrhoval, ale modelky aj líčil a fotil. Chcel si mať všetko podľa svojich predstáv?

Viac-menej som bol k tomu donútený. Keď som ešte na strednej škole začal navrhovať, potreboval som mať nafotené portfólio s mojimi modelmi. V tom čase neexistovalo toľko módnych fotografov a o vizážistoch ani nehovorím. Modelkami mi boli moje kamarátky, susedy alebo sesternice, na ktorých som fotil svoje prvé výtvory. Za pomoci maminých šminiek som si ich dokázal aj sám nalíčiť, a vtedy sa vo mne zrodila vášeň nielen pre fotografovanie, ale aj pre prácu s mejkapom. Bral som to za veľké plus, že si modelku sám oblečiem, nalíčim aj vyfotím a všetko to bude podľa mojich predstáv.

Poslednú ucelenú módnu kolekciu si predstavil v roku 2016. Koľko rokov si sa venoval módnej tvorbe?

Počítam to od strednej školy, ale takým odrazovým mostíkom bol rok 2004, keď som vyhral medzinárodnú súťaž módnych návrhárov v rámci veľtrhu Styl & Kabo v Brne. Vtedy som sa dostal do povedomia a začala ma vnímať aj verejnosť.

Ako by si charakterizoval svoj štýl – či už v módnej tvorbe alebo v módnej fotografii?

Čo sa týka módy, mal som vždy rád, aj mám, keď móda je naozaj ženská, keď oblečenie zvýrazňuje ženskosť, ženské krivky a keď žena je naozaj ženou. Nemám rád, keď veci nemajú strih, tvar a popierajú akúkoľvek ženskosť. Neforemný mech fádnej farby by som nikdy na modelku nedal. Šaty musia mať strih, zvýrazňovať to, čo je na žene pekné. Tým bola charakteristická aj moja módna tvorba. Robil som väčšinou večerné šaty, ktoré by sa dali charakterizovať ako noblesné, ženské, sexi…

Takisto v módnej fotografii mám rád, keď sú modelky za krásne bohyne. Inšpiráciou sú mi 90. roky, keď boli prvé supermodelky, ktoré mali krásne vlasy, krásny make-up, krásne šaty, fotky boli krásne nasvietené, jednoducho všetko to bolo také prvoplánovo krásne, že tie ženy tam vyzerali naozaj ako z rozprávky. Mám pocit, že dnes to tak už v módnych časopisoch nie je. Modelku posadia na zem, neučesanú, nenamaľovanú, v šatách bez tvaru a je z toho trend. To mne vôbec nie je blízke. Pre mňa je žena stelesnením všetkého krásneho.

Okrem dámskych kolekcií si v roku 2013 navrhol aj jednu pánsku. Ako vnímaš pánsku módu?

Pánskej tvorbe sa nevenujem, je mi bližšia tá dámska, s ktorou sa viem viac vyhrať. V pánskej móde sa nedá až tak „uletieť“, je to striktnejšie. Pánska kolekcia, ktorú som vytvoril, bola vytvorená z dezénov fotiek, ktorých som autorom.

Ako sa podľa teba obliekajú muži na Slovensku?

Myslím si, že je to podstatne lepšie ako to bolo v časoch, keď som s módou začínal, aj tým, že je už internet, sociálne siete, módne magazíny, sú tu už aj rôzne módne značky zo zahraničia, je väčší výber, už aj muži sledujú módne trendy a obliekajú sa lepšie. Myslím, že je to porovnateľné so zahraničím. Kedysi mužom bolo jedno, čo majú na sebe, nevyzeralo to tak dobre ako to vyzerá teraz.

Fotíš si niečo aj “len tak pre seba” alebo robíš len zákazky?

Čo sa týka takej „voľnej“ tvorby, na to mám veľmi málo času, čo mi je ľúto, lebo by som sa tomu chcel venovať. Väčšina zákaziek, ktoré robím do módnych magazínov alebo reklamné kampane alebo čokoľvek iné, sú vždy podľa konkrétnej predstavy niekoho a vždy je tam nejaké zadanie. Málokedy je to pre mňa natoľko kreatívne, že si môžem fotiť po svojom. Preto by som si už rád nafotil aj niečo také „svoje“.

Čo ťa baví na fotení? Čo ťa inšpiruje?

Najviac ma baví práve vymyslieť si celý ten koncept a potom ho zrealizovať. Vymyslieť si myšlienku, čo chcem mať na tej fotke a potom to zrealizovať od stylingu, make-upu, svetla, výber modelky, cez výber lokácie až po finálnu fotku. Baví ma celý proces vymýšľania, kreovania, improvizácie priamo na fotení… Čiže vytvoriť obrázok pre mňa nie je len o tom, že stlačím spúšť, ale je to aj o tom pripraviť koncept, ktorý potom na finálnom obrázku bude. Je ťažké vymyslieť to tak, aby to bolo zaujímavé aj pre diváka. Aby, keď sa na to pozrie si nepovedal, že no dobre, sú to pekné šaty, alebo je to pekne vyretušovaná modelka, ale aby sa na tú fotku pozrel ako na celok.

Nemusí byť za tým celým ani nijaká hlboká myšlienka. Nemám problém priznať, že som dosť prvoplánový. Mne stačí, keď sa na to divák chce pozerať, pretože mu to pohladí oko. Pokojne to môže byť aj prvoplánovo pekné. Mám rád pekné veci a veci, na ktoré sa dobre pozerá.

Máš svoju obľúbenú fotku, ktorú si nafotil?

Mám ich niekoľko. Moje najobľúbenejšie fotky mi visia na stene v byte. Aj keď niektoré som už vymenil, lebo ma po čase trochu prešla chuť sa na ne pozerať. Ale je zopár takých, ktoré mám rád a rád sa k nim vraciam.

Kampaňové fotografie pre značku Alain Delon Fashion robíš už takmer 10 rokov. Na ktoré fotenie spomínaš najradšej a prečo?

Tých fotení už bolo naozaj veľa. Každé z nich bolo v niečom iné a na každé spomínam rád. Asi nie je ani jedno, na ktoré by som spomínal nerád, že by výsledok nebol podľa mojich predstáv. Aj keď párkrát som do nejakých tém šiel s obavami, či to zvládnem a ako to dopadne, ale myslím si, že vždy bol výsledok viac-menej dobrý, bol spokojný aj klient, aj ja.

Veľmi rád fotím, odkedy fotíme s Michaelom. Fotí sa s ním veľmi dobre, pretože je veľmi príjemný človek, je to osobnosť. Myslím si, že veľmi dobre vystihuje značku Alain Delon, je to zrelý muž, ktorý sa o seba stará, dobre vyzerá, má rád módu, je to typ biznismana, ktorý si potrpí na kvalitu. Myslím si, že módu Alain Delon úplne vystihuje. Veľmi dobre sa mi s ním fotí aj preto, že je to veľký profesionál, urobí dve – tri pózy a viem, že to tam je. Nie je len dobrý model, ale aj herec, vie zahrať situáciu na fotku. Všetky fotenia, ktoré sme mali s ním, boli skvelé.

Rád spomínam na fotenie v Piešťanoch. Fotky som následne v postprodukcii upravil a mesto premenil na New York. Tie fotky skutočne vyzerajú akoby sa fotili niekde na Manhattane. S výsledkom som bol naozaj spokojný. V podstate každé jedno fotenie má niečo do seba. Aj teraz, predposledná kolekcia a fotenie s Jaguárom, toho som sa tiež obával, ale je to asi jedno z mojich najobľúbenejších fotení.

 

V lete 2018 si oznámil, že končíš s navrhovaním a chceš sa venovať len foteniu. Čím ťa presvedčila naša ponuka, aby si vytvoril limitovanú dámsku kolekciu pod značkou Alain Delon?

Koniec som ohlásil preto, lebo by som sa rád venoval naplno fotografickej činnosti a už pre mňa nemalo zmysel šiť celé kolekcie dvakrát do roka. Na jednej strane som už na to ani nemal čas. No a prečo som zobral túto ponuku? Pretože som prvýkrát v živote v pozícii dizajnéra, a dohliadam na to, že to bude podľa mojich predstáv, keďže so mnou tvorí nejaký tím ľudí. Doteraz počas mojej tvorby som si kolekciu navrhol, kúpil látku, aj som si ju celú ušil. V podstate všetky moje kolekcie som si doteraz šil sám. Pre mňa to bol relax, sedieť za šijacím strojom, no nedá sa to robiť v takom objeme dlhodobo. A teraz som si konečne mohol vyskúšať, aké je to zadať kolekciu do priemyselnej výroby, urobiť konfekciu, ktorá je odstupňovaná, čo sa týka veľkostí jednotlivých modelov. Takže pre mňa je to úplne nový proces za tých X rokov mojej kariéry, s ktorým som sa ešte nestretol. Som v pozícii dizajnéra, ktorý navrhne kolekciu a už sú tam odborníci, ktorí návrh dovedú do finálneho výsledku.

Čo ťa pri tvorbe limitovanej kolekcie pre značku Alain Delon inšpirovalo?

Alain Delon je pánska značka, preto som sa aj v kolekcii inšpiroval pánskymi prvkami, pánskou módou, pánskym smokingom a pánskymi oblekmi. Inšpiroval som sa aj mojimi klientkami, viem, čo sa im páči, čo rady nosia. Celá kolekcia vychádza teda najmä z pánskych prvkov, ale napriek tomu zostala ženskou a trochu aj sexi.

 

 

Čo je v novej limitovanej kolekcii pre značku Alain Delon?

Pri navrhovaní som vychádzal z toho, aby jednotlivé kúsky boli medzi sebou navzájom kombinovateľné. Takže je tam dámsky smoking s predĺženým sakom, ktoré sa dá nosiť samostatne ako šaty, keď sa stiahne opaskom. Je tam košeľa, ktorej strih vychádza z pánskej košele, je doplnená o „viazačku“ s perím, vďaka čomu bude tento kúsok veľmi elegantný a ženský. A sú tam elegantné kokteilové čierne šaty, ktoré majú v dekolte sexi prestrih. Celá kolekcia je veľmi minimalistická, taká, aká bola vždy aj moja tvorba, a zároveň veľmi elegantná. Takže dúfam, že sa bude ženám páčiť.

Ako si predstavuješ ženu, ktorá kúsky z kolekcie bude nosiť?

Ako ženu, ktorá má rada módu, trendy, a vie, čo sa nosí. Silnú osobnosť, ktorá chce vyzerať dobre, žensky, sexi, všetky tie veci, ktoré hovorím stále dookola, ale sú najviac charakteristické pre moju tvorbu. Jednoducho, je to žena, ktorá nechce splynúť s davom. Keď sa niekde objaví, určite neunikne pozornosti.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest