Umenie

LETNÉ ČÍTANIE

Letne_citanie_alain_delon

Zaboriť sa hlboko do kvalitnej literatúry si vyžaduje čas. Napokon, dobrá kniha si zaslúži, aby jej človek venoval úplnú pozornosť. Je to naša povinnosť voči autorovi. V dnešnej dobe uponáhľaného života však často veci, ktoré stoja za to, posúvame na neskôr, až zrazu úplne zmiznú z nášho sveta. A literatúra sa s týmto osudom stretáva až príliš často. Leto je preto ideálnym obdobím, keď si väčšina z nás môže trochu vydýchnuť. Vytrhnúť sa z kolobehu práce a povinností.

My v Alain Delon radi využívame letné chvíle na dobehnutie zanedbaného. Radi venujeme pozornosť kvalitnej knihe. Vybrať si z nekonečných odporúčaní to pravé však môže znamenať nadľudský výkon.

Preto sme poprosili odborníkov naslovovzatých, aby sa s nami podelili o tipy na pravé letné čítanie. V pohodlí kaviarne kníhkupectva Artforum na Kozej ulici nám kníhkupec a redaktor Viktor Suchý porozprával o knihách, ktoré toto leto stoja za váš čas.

Zaľubení do Paríža

Andrea Puková a Peter Župník
Vydavateľstvo Petrus

zalubeny_do_pariza_alain_delon

„Kniha Andrey Pukovej je sprievodcom kaviarňami a reštauráciami pre milovníkov francúzskeho hlavného mesta, a najmä literatúry. Každé miesto v knihe sa spája s rôznymi spisovateľmi, spisovateľkami, alebo ľuďmi a ich príbehmi. Texty v knihe skvelo dopĺňajú fotografie slávneho slovenského fotografa Petra Župníka žijúceho v Paríži. Prostriedky na prvé vydanie knihy autori získali prostredníctvom crowdfundingu a vďaka veľkej podpore projektu sa kniha veľmi rýchlo vypredala. Teraz vychádza v druhom vydaní.”

Knihu si môžte zakúpiť tu.

Slávne kúpele Slovenska

Matúš Dulla (ed.)
Vydavateľstvo Foibos

slavne_kupele_slovenska_alain_delon

„Veľká obrazová publikácia hovorí o miestach, ktoré sa tak trochu vymykajú bežnému životu. Kúpeľné mestá majú zvláštnu uvoľnenú atmosféru, čas tu beží pomalšie. Ich architektúra je výnimočná a pripomína rôzne iné miesta na svete. Mnohé kúpeľné mestá si stále uchovávajú jedinečnú charizmu.”

Knihu si môžte zakúpiť tu.

Tak ještě jedno jaro tedy

J. H. Krchovský
Host, Brno

tak_jeste_jedno_jaro_tedy_alain_delon

„Aj keď je odvážne propagovať na tomto mieste poéziu, najnovšia básnická zbierka J. H. Krchovského určite stojí za prečítanie. Pod pseudonymom sa skrýva neodekadentný básnik. V jeho tvorbe možno nájsť na jednej strane nešťastníka, ktorý sa v živote trápi, ale na druhej strane humoristu, ktorý si zo svojich zlých dní robí dobrý deň.”

Knihu si môžte zakúpiť tu.

Penzión spomienok

Tony Judt
preložila Julia Sherwood
Vydal Salon

penzion_spomienok_alain_delon

„Vynikajúci britský historik, autor rešpektovaných dejín povojnovej Európy. Po tom, čo mu bol diagnostikovaný syndróm ALS, dokázal na smrteľnej posteli nadiktovať tri vynikajúce knihy. Penzión spomienok je najosobnejšia. Tvorí ju zbierka časopiseckých esejí, v ktorých si Judt spomína na rozličné etapy svojho života a spája ich s etapami zasadenými do rámu histórie.”

Knihu si môžte zakúpiť tu.

Roviny života

Julian Barnes
preložil Pavel Vilikovský
Artforum

roviny_zivota_alain_delon

„Výborná kniha žijúceho klasika anglickej literatúry Juliana Barnesa je príbehom lásky a hlbokého žiaľu. Autor v knihe medituje nad vecami, ktoré nás vynášajú do výšin a vzápätí strhávajú späť na zem. Kniha má tri časti, v ktorých nás autor zavedie medzi priekopníkov lietania balónom v devätnástom storočí, zasvätí do príbehu lásky dôverčivého anglického plukovníka a francúzskej herečky. Silná je výpoveď človeka, ktorý stratil blízku osobu, s nádychom autobiografickej eseje.“

Knihu si môžte zakúpiť tu.

Letmý sneh

Pavel Vilikovský
Slovart

letmy_sneh_alain_delon

„Letmý sneh je románom o ťažkých životných situáciách, napísaný so šarmom a štýlom Angličana. Vo Vilikovského Letmom snehu možno nájsť mnoho paralel s Rovinami života Juliana Barnesa.
Kniha je v aktuálnej finálovej desiatke ceny Anasoft litera, ktorú Vilikovský v minulosti získal – ako jediný autor – už dvakrát.”

Knihu si môžte zakúpiť tu.

Ak sa radi pravidelne dozvedáte o tipoch na zaujímavé literárne diela, odporúčame Vám navštíviť portál medziknihami.sk, projekt kníhkupectva Artforum.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest