Umenie módy

KRAVATA AKO FENOMÉN DOBY

Absolútne nepotrebná a predsa taká nevyhnutná. Kravata nie je návrhom dizajnéra. Naopak, kravata bola stvorená vojnou a po desaťročia znovu a znovu vystavovaná ľahostajnosti muža k estetike a móde. Napriek tomu, že postráda akýkoľvek zmysel, kravata sa stala nevyhnutnou súčasťou muža – toho najpragmatickejšieho spomedzi tvorov.

NAPRIEČ STOROČIAMI

Kravata má za sebou pomerne dlhú cestu. Cez krvavé bojiská a stredoveké paláce, špinavé továrne a zapratané kancelárie, až po koncertné sály a zafajčené kluby. Spočiatku kravata slúžila na označenie vojenskej príslušnosti. Až v priebehu 16. a 17. storočia sa rozšírila po Európe ako módny doplnok. Najmä v aristokratických kruhoch začali experimentovať s druhmi látok a spôsobmi jej uväzovania. Kráľ Ľudovít XIV. dokonca oficiálne na svojom dvore stanovil funkciu „kráľovského kravatiera“, čiže človeka, ktorého úlohou bolo pomáhať mu pri viazaní tohto doplnku.

Industriálna revolúcia, ktorá začala práve v textilnom priemysle, priniesla rozšírenie kravaty medzi obyčajných ľudí. Továrenskí robotníci ich nosievali do práce, pretože bolo jednoduché ich uviazať a udržali sa na krku počas celého dňa. Okrem kravát boli obľúbené aj motýliky, ktoré boli vhodnejšie pre prácu pri strojoch.

KRAVATA AKO NÁSTROJ REBELOV

V povojnovej dobe kravata plnila funkciu najmä formálneho doplnku, avšak stala sa aj nástrojom rebelov. K jej popularite prispeli najmä kapely, ktoré začali nosiť kravaty a obleky ako vyjadrenie vlastného vzdoru voči spoločenskej konformite. Nič nie je lákavejšie ako spoločenská revolta. The Beatles to vedeli a zlúčili Rock ́n ́Roll – „dielo satanovo“ – a symbol spoločenskej konformity – kravatu. Ich šedé obleky s čiernymi kravatami v kontraste s bláznivou energickou hudbou sa stali neodolateľnou kombináciou.

Koniec 80-tych rokov sa niesol v znamení módnych experimentov a využitie kravát nabralo úplne nový rozmer. Punk-rockeri z Green Day skombinovali čierne košele, punkové účesy a červené kravaty, ktoré doplnili čiernou linkou okolo očí. Toto na pohľad kontroverzné spojenie odštartovalo módny trend, ktorý sa šíril najmä v underground spoločnosti. Kravatu a obleky tak až do dnešného dňa nosia najmä kapely, ktoré chcú provokovať a šokovať.

KRAVATA AKO VYJADRENIE INDIVIDUALITY

Kravata od svojho vzniku prešla obrovskými zmenami. Desaťročia odolávala ľahostajnosti mužského pokolenia – našej meravosti voči móde a estetike. Až dodnes, keď sa a muži s nostalgiou obzerajú za eleganciou 30-tych rokov, keď pánsky zovňajšok stelesňoval kultúrnosť a individualitu svojho majiteľa.

V minulosti sa postavenie muža v spoločnosti určovalo aj podľa kvality a vzácnosti látky, z ktorej bola jeho kravata. V istej miere to platí aj dnes, a my v Alain Delon to vieme. Preto tvoríme kravaty, ktoré sú koncertom farieb, druhov a tvarov, ktoré vyzývajú a inšpirujú.

Prečítajte si aj Ako si uviazať kravatu rýchlo a jednoducho a Ako nosiť kravatu.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest