Osobnosti, Umenie

Keith Richards – Život

Keith Richards - Zivot

Na svete je veľmi málo ľudí, ktorí dokážu porozprávať svoj príbeh života tak ako Keith Richards. Príbeh bluesu, rocku, života až za ostrie noža. Príbeh prerozprávaný hedonistom, gitarovým bohom a najnovšie aj literárnym levom. Úprimný, jasný a návykový presne ako autorova osobnosť, pravdepodobne najlepšie rock’n’rollové čítanie.

Každá vráska rozpovedá divoký príbeh, úsmev ponúka pointu s otáznikom.

Memoar Keith Richards

Autobiografia napísaná s pomocou dlhoročného priateľa Jamesa Foxa okamžite po svojom prvom vydaní v roku 2010 vyletela na vrchol pyramíd bestsellerov v kníhkupectvách. A právom. Nenechajte sa pomýliť, toto nie sú žiadne vágne mini memoáre popovej hviezdy, ktoré sa v húfoch sypú na pulty každý mesiac. Neobyčajný štýl knihy a jej príbehu vás povedie Kiffovým životom od jeho detstva, cez divoké šesťdesiate a sedemdesiate roky až po prítomnosť do takých detailov, až sa nastoľuje otázka ako si to, sakra, Keith môže celé pamätať?! No… po piatich rokoch strávených rozhovormi s Keithom Richardom James Fox vypočul viac než stoštyridsať Keithových priateľov a známych, ktorí pomohli doplniť medzery v jeho pamäti, aby bolo dnes možné získať na päťsto stranách kompletný obrázok, kým skutočne je.

Keith Richards

A na tomto obrázku je nakreslená poriadna horská dráha. Keithova tvár neklame, všetko, čo môžete pri pohľade do nej vyčítať je pravé a nefalšované. Každá vráska rozpovedá divoký príbeh, úsmev ponúka pointu s otáznikom. Kniha rozpovedá príbeh sedemdesiatich tvrdých rokov, ktoré jeden zo zakladateľov rock’n’rollu prežil, bez nutnosti glorifikovať hlavného protagonistu. Úprimnosť je práveže jedna z najpodmanivejších vecí na memoároch, či Keith hovorí o živote na cestách, jeho drogovom probléme, alebo láske k hudbe. Je to však práve závislosť na hudbe, ktorá vyčnieva nad všetkým ostatným a ukazuje Richardsovu skutočnú osobnosť.

Hudba je jeho skutočná závislosť. Na konci dňa, je to predsa len to, čo ho robí jedným z najlepších gitaristov na svete.

Keith Richards

Ponúka náhľad do hlavy rodeného bluesmana zbožňujúceho velikánov ako Little Richard a Chuck Berry a dáva čitateľovi skutočnú predstavu o tom, kto Keith Richards a Rolling Stones naozaj sú. Všetky excesy rock’n’rollovej kapely sú v knihe na svojom mieste, tam, kde majú byť, je to však genialita ovládania nástroja a skladania, ktorá nepochádza len z nebies, od šikovných producentov alebo slepého šťastia, ako radi uvádzajú neprajníci kapiel s divokým spôsobom života. Pochádza z rokov tvrdej práce, čo je počas celej autobiografie viac než zrejmé. Keithova vášeň pre jeho remeslo, ktorá sa vynára z deja je niečo, čo by sme v biografii valiaceho sa kameňa naozaj nehľadali, motiváciu do všedného života.

Gitara

Pasáže, v ktorých Richards odbáča k detailným vysvetleniam jeho nuansy hrania na gitaru vykúkajú z mnohých častí knihy a ukazujú, čo aj napriek všeobecnému ponímaniu jeho osoby je pre neho skutočne dôležité. Hudba je jeho skutočná závislosť. Na konci dňa, je to predsa len to, čo ho robí jedným z najlepších gitaristov na svete. Pridajte očakávané divoké historky kapely, ako napríklad jazda z Paríža do Maroka v Keithovom Bentley a veľmi opisnú, až priam strašidelnú časť o návykových látkach, a dostanete dokonalý obraz o živote žijúcej legendy.

Kniha vám dáva dojem, že Kiff sedí vedľa vás v kresle a s cigaretou v ruke vám vykladá príbehy pri fľaške jeho obľúbeného bourbonu.

Päťsto strán memoárov dávajú čitateľovi pocit, že naozaj Keitha Richardsa spoznali osobne. Pri knihe často pocit ťažko dosiahnuteľný. Kniha vám dáva dojem, že Kiff sedí vedľa vás v kresle a s cigaretou v ruke vám vykladá príbehy pri fľaške jeho obľúbeného bourbonu. Ak potrebujete ďalší dôvod prečítať si Život Keitha Richardsa, vedzte, že Keith má síce sedemdesiatdva rokov, ale príbehov by mu z jeho života stačilo minimálne stoštyridsať.

Foto: Pavol Zachar www.zacharphoto.com, GQ

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest