Osobnosti, Šport

Ivan Lazarov – Profesionálny gaming nie je len o zábave

Dlhé hodiny tvrdého tréningu, stratégia a tímová práca. Ak by úvod do nášho tohtomesačného profilu končil týmito troma pojmami, nikto by zrejme nepochyboval, že sa nejedná o profesionálneho športovca. Vedzte však, že v dnešnej dobe to nie sú len hokejisti, futbalisti či iní športovci, ktorí tvrdo makajú, aby dosiahli vrchol športovej kariéry.

Vitajte vo svete elektronických športov alebo e-sports, ktorý vďaka slovenským hviezdam svetového kalibru odkrýva svoje čaro aj v našich končinách.

Imidž profesionálnych hráčov počítačových hier môže v mnohých vzbudzovať rôzne predsudky. Decká sediace v teplákoch za počítačom zabíjajúc svoj čas, je asi jeden z tých najčastejších. O to väčšie prekvapenie na vás čaká, ak spoznáte Ivana Lazarova, jedného z priekopníkov e-sports na Slovensku. Mladý človek, z ktorého od prvej vety vyžaruje aura skúsenosti a sebavedomia v tom najlepšom slova zmysle. Ivan je úplný protipól všetkých stereotypov, ktoré ste o gamingu mohli kedy mať, a to nielen v obliekaní.

Dámy a páni, pán Ivan „Dev1“ Lazarov …

K počítačom som inklinoval už odmalička. Začalo to tým, že sa starší brat začal hrávať počítačové hry.

Ivan Lazarov

“Cez neho som sa „nacpal“ do partie, ktorá chodila hrať – vtedy ešte do počítačových herní – hru Counter-Strike. Bol som v tom lepší ako ostatní a po čase som videl, že to možno má aj nejakú inú budúcnosť ako len bohapusté hranie.“

Je to práve Counter-Strike známy najmä dnešným skorým tridsiatnikom, ktorému sa Ivan začal venovať profesionálne. Nie je ťažké si však predstaviť, aké bolo nadšenie rodičov, keď ich dieťa neustále trávilo svoj voľný čas pri počítači.

Pochopenie prišlo až po prvých výsledkoch

Najväčší problém s rodičmi je, že musia logicky rozmýšľať do budúcnosti, čo je najlepšie pre dieťa. A keďže som trávil veľkú časť dňa za počítačom, tak mama bola proti tomu, pretože to, samozrejme, išlo na úkor iných povinností.

Ivan Lazarov

„To však trvalo len do momentu, keď som začal prinášať výsledky z turnajov. Keď začali existovať turnaje a ja som bol úspešný, v tom momente mama videla, že je za tým niečo viac. Pochopila, že to dáva zmysel a začala ma podporovať.”

Bod zlomu v živote Ivana Lazarova nastal v jeho pätnástich, keď sformoval jeden z prvých profesionálnych hráčskych tímov na Slovensku. Zrazu začali porážať aj popredné české tímy a svet sa pred nimi začal otvárať.

Prvé plody práce

“V momente, keď sme začali porážať top česko-slovenské tímy, sme uvideli, že máme na to preraziť aj do zahraničia. Našli sme si prvých veľkých sponzorov, ktorí nám dali zázemie na to, aby sme to dosiahli. To nám umožnilo stať sa profesionálmi. Dostali sme plat, kúpili sme si hardvér a našli si priestory, kde sme mohli trénovať. Vtedy človek pochopil, že už sa nehrá len tak a musí prinášať aj výkony.“

Hľadať sponzorov pre novovzniknutý eSports tím sa pre mnohých môže zdať ako nadľudská úloha, Ivan však vďaka vytrvalosti narazil na ľudí, ktorí mu pomohli jeho kariéru naštartovať správnym smerom.

Keď som začínal ja, bolo to pomerne ťažké, ale dalo sa to. Bola tam zmes sponzorov, ktorí nás podporovali, ale potrebovali vidieť výsledky.

“Napriek tomu, že Česko a Slovensko sú veľmi konzervatívne trhy, našťastie sa aj tu nájdu firmy, ktoré vidia potenciál v hernej scéne. Sú to, samozrejme, logicky najmä IT firmy. Máme šťastie, že žijeme v období, v ktorom stále viac a viac značiek vidí, aký veľký zásah gaming má.“

Pre širokú verejnosť však stále pojem profesionálneho hráča vzbudzuje množstvo otáznikov. Ako sa vôbec niekto, kto sedí za obrazovkou, dá porovnávať s atlétom na ihrisku?

„Veľa ľudí odsudzuje elektronický šport, pretože sa v ňom nedeje fyzická aktivita. Celý princíp a logika však ostávajú. Napríklad, pri Counter-Strike je tím piatich ľudí plus tréner, je tam analytik aj psychológ. Pri tréningu je filozofia rovnaká ako pri akomkoľvek inom kolektívnom športe. Hráči musia dokonale spolupracovať, nájsť súhru, pracovať na taktike. Je tam veľmi veľa aspektov, rovnakých ako v bežnom športe.“

Keď chcete byť najlepší, nemáte na výber

Ivan Lazarov

„Navyše človek sa tomu musí venovať naplno. Ak chce byť človek najlepší v čomkoľvek, musí sa tomu vedieť obetovať. Je to niečo, čomu musíte venovať všetok čas. Keď som aktívne trénoval, strávil som tým často celé dni a noci. Byť dobrý vyžaduje to isté, ako v každom inom športe, nevenovať sa ničomu inému ako športu samotnému.“

Paralelu s „bežným“ športom je možné nájsť aj pri výchove mladých talentov. Presne ako top futbaloví hráči, aj pro gameri trávia celé detstvo od rána do večera len tréningom a drinou, vraví Ivan.

Je to disciplína, nie je to žiadna sranda. Mal som obdobie, keď som mal chuť vytrhnúť kábel zo steny.

“Keď sedíte za monitorom dvanásť hodín, je to úplne iné, ako keď za ním ste len hodinku-dve a potom oddychujete. Keď chcete byť najlepší, nemáte však na výber.“

„Práve hranie ma naučilo disciplíne. Keď sa tínedžer venuje profi gamingu a chce byť jedným z najlepších, dá mu to návyky, ktoré sú pre neho potom veľkou devízou do dospelého života. Získal som nielen skúsenosti, ale aj know-how, ktoré mi umožnioi založiť vlastnú hernú značku, kde sa snažím využiť vlastné skúsenosti. Popri tomu sa venujem gamingu na organizačno-biznisovej úrovni.” Dopĺňa Ivan, ktorý už zavesil svoju kariéru profesionálneho hráča na klinec, aby využil svoj talent na nové projekty.

To kde som dnes, za to vďačím hernému priemyslu. Keď sa pozriem na IT prostredie na Slovensku, tak v každej firme sa nájdu ľudia, ktorých poznám z herného prostredia.

Ivan Lazarov

“Dalo mi to obrovskú sieť kontaktov. Venujem sa organizovaniu a komentovaniu Counter-Strike turnajov. Podporujem a sponzorujem rôzne tímy a snažím sa im svojimi skúsenosťami pomôcť.“

Vracia sa však ešte niekedy za monitor počítača, aby si opäť zahral, aj keď len tak pre zábavu?

„Doma si stále rád zahrám. Ten kto hral hry v detstve, bude ich hrať stále“, konštatuje Dev1 na záver s úsmevom.

Ivana môžete sledovať aj na jeho sociálnych sieťach, kde ho často uvidíte aj v našom oblečení:

Instagram alebo follow @tvdev1
Facebook

Ivanov oblek nájdete aj v našom e-shope:

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest