Cestovanie

Grand tour of Switzerland

Grand tour of Switzerland

My v Žurnále Alain Delon milujeme cestovať z miesta na miesto. Každý večer tráviť v inom meste nevediac, kde budeme na druhý deň, je na tom niečo neodmysliteľne romantického. Cestovanie autom nám dáva voľnosť a možnosť žiť práve pre daný moment. Pocit taký vzácny, priam až neopísateľný slovami.

Ale nie každý je od prírody taký spontánny, aby sa vydal vpred do neznáma. Bola by to však veľká škoda, ak by aj tí menej odvážni z nás boli ochudobnení o podobný zážitok. Čo ak by teda niekto pre vás naplánoval podobnú cestu, dal vám do ruky inštrukcie a nič za to nechcel? Vitajte na GRAND TOUR of Switzerland.

Švajčiarsko nie je obyčajne príliš vysoko na zozname destinácií, ktoré ľudia chcú v lete navštíviť. Aká škoda. Krajina, ktorá kombinuje výstrednosti a divy Francúzov, Talianov a Nemcov a mieša ich do multikultúrneho kokteilu národa, ktorý je menší než Slovensko. Bol by zločin navštíviť Švajčiarsko a stráviť všetok čas na jednom mieste. Na to, aby človek zažil to, čo robí Švajčiarsko Švajčiarskom je nutné vidieť čo najviac. Práve preto ľudia povolaní pripravili pre turistov dosiaľ nevídaného online sprievodcu.

Grand Tour Švajčiarskom ponúka mapy, hotely, atrakcie a tipy, ako si čo najlepšie užiť cestu naprieč ich krajinou. Krásna webstránka je však vec jedna a realita vec druhá. Naozaj sa môže turista spoľahnúť na Grand Tour a nechať sa viesť za ruku? Aby sme to zistili, obetovali sme sa za vás a vydali sa na cestu…

Na výber máte tisíce kilometrov ciest a stovky miest a atrakcií. Aby sme mohli okúsiť čo najviac z Grand Tour, vydali sme sa na zrýchlenú štvordňovú verziu. Tu sú naše zážitky…

Deň 1. – La Dolce Vita

Kantón Ticino je jednou z najkrajších častí Švajčiarska, nachádza sa na hraniciach s Talianskom. Je našou povinnosťou stráviť aspoň jeden deň na Švajčiarskej riviére. Grand Tour nám hneď z rána vraví, aby sme sa vydali autom smerom na vyhliadkovú trasu okolo jazera Lugano.

Z mestečka Melide mierime do domova Hermana Hesseho Montagnola. Zastavujeme v polovici cesty, aby sme sa naobedovali v dedinke Morcote, z ktorej môžeme priamo obdivovať nádherné jazero. Po rýchlej odbočke do Locarna je však čas zamieriť do Lugana, kde budeme tráviť večer. Nenechávame si ujsť prechádzku po promenáde a relaxujeme v najväčšom parku Parco Civico. Pravú švajčiarsko-taliansku večeru si nemôžeme nechať ujsť a volíme reštauráciu La Cucina di Alice.

Kde spať: Hotel City Lugano, Lugano
Kde sa dobre najesť: La Cucina di Alice, Lugano

Deň 2. – Alpy volajú

Počas druhého dňa nás Grand Tour berie hlboko ho srdca regiónu Ticino. Po rýchlom dvadsaťminútovom presune po diaľnici sa ocitáme v starobylom meste Bellinzona. Tri úžasné hrady nachádzajúce sa v a nad mestom nám zaberajú skoro pol dňa. Každý z nich však má svoj jedinečný šarm a stojí za návštevu. Najvyššie položený z nich Sasso Corbaro vám navyše ponúka panoramatický výhľad na ostatné hrady a staré mesto.

Po pešej prechádzke sedíme opäť v aute a letíme smerom k ďalšej panoramatickej ceste. Slávny St. Gotthard pass je dnes už síce možné obísť spoplatneným tunelom, prečo by sme však zbytočne platili a premeškali možnosť navštíviť jeden z najokázalejších alpských priesmykov vôbec? St. Gotthard pass je široká štvorprúdová cesta cez Alpy, ak však chcete okúsiť skutočnú históriu Svätého Gottharda, musíte sa mať na pozore a hneď po pár zákrutách priesmyku odbočiť smerom na Tremolu. Tu sa ukrýva pravý St. Gotthard, ktorý je húsenkovou dráhou zostavenou zo starej kamennej cesty.

Ihneď po klesaní však odbočíme doľava a mierime na vrchol priesmyku Furka. 2 400 metrov nad morom, kde sa odohrávala slávna scéna z Bondového Goldfingera, vás premení na zlosyna letiaceho cez nekonečné zákruty, bez ohľadu na to, v akom aute sedíte. Zastavte sa iba pár metrov pred vrcholom a dajte si kávu v zrekonštruovanom hoteli Furkablick, kde si skutočne užijete pravú alpskú scenériu.

Keď sa zdá, že panoramatická cesta už končí, hneď za priesmykom Furka vás Grand Tour orientačné tabule nasmerujú na Grimsel Pass. Ďalšia úžasná cesta obklopená zasneženými lúkami. Ak by ste radi spali vo výške 2000 metrov nad morom, tu máte možnosť stráviť noc v luxusnom štvorhviezdičkovom hoteli Grimsel Hospiz, ktorý sa týči až nad oblaky.
Pre nás je však už čas vydať sa smerom k ďalšej rozprávkovej scenérii v kantóne Bern.

Zastavujeme na noc v meste Thun, kde nás čaká hotel ako žiaden iný. Novootvorený rodinný Schlosshotel Thun, situovaný priamo v zámku nad mestom nám berie dych. Stráviť noc v hrade, ktorý je zariadený v modernom minimalistickom štýle je zážitkom, na ktorý sa do konca života nezabúda.

Kde spať: Schlosshotel Thun, Thun
Kde sa dobre najesť: Schlosshotel Thun, Thun

Deň 3. – Magické Švajčiarsko

Tretí deň začíname objavovaním mesta Thun. Typické švajčiarske mesto má šarmu na rozdávanie, avšak po pár hodinách sme už opäť na ceste k jazeru Neuchâtel. Na moment sa zastavujeme v priľahlom starobylom meste Murten a obdivujúc nádhernú architektúru v ňom trávime skoro hodinu. Nezabudneme si pri tom v miestnej pekárni dať slávny Murtenský Nidelkuchen.

Neuchâtel

Potom už naberáme plný plyn smerom na Neuchâtel. Na obed sa zastavujeme v neďalekom meste Cortaillod v reštaurácii Le buffet d’un tram, preslávenej typickou špecialitou malých vypražených rýb fillet de perche. Objavovaním krásy Neuchâtelu môžete stráviť neskutočné množstvo hodín. Určite si však okrem starého mesta nenechajte ujsť výhľad z Neuchâtelského zámku.

Château d’Ouchy

Večer máme naplánovaný rýchly presun k Ženevskému jazeru do mesta Lausanne, kde strávime posledný deň. Ubytovávame sa v hoteli Château d’Ouchy, doslova priamo na jazere a vydávame sa na večeru cez cestu do malej reštaurácie Café du Vieil Ouchy. Malý domček zastrčený medzi dvoma hotelmi je skrytý poklad Lausanne.

Kde spať: Hotel Château d’Ouchy, Lausanne
Kde sa dobre najesť: Le buffet d’un tram, Cortaillod, Cafe du Vieul Ouchy, Lausanne

Deň 4. – Riviéra tak trochu inak

Naša cesta sa, žiaľ, štvrtým dňom končí, a tak chceme zažiť čo najviac toho, čo nám Grand Tour ponúka. Po rýchlej vyhliadke na Lausannskú katedrálu už fičíme spoznávať miestne malé mestečká na riviére. Zastavujeme sa na zmrzlinu v Lutry, a prechádzame sa po parku v Cully, aby sme dorazili na obed do Vevey. Domov Charlieho Chaplina je opäť ďalšie typické švajčiarske mesto.

Vevey

Práve tu si konečne dávame pravé švajčiarske fondue v reštaurácii Les Trois Sifflets, ktorá je vyhlásená široko ďaleko. Tí, čo nešoférujú si poobede užívajú pohárik vína v kopcoch nad mestom Vevey. Vinice, ktoré sa ťahajú nad týmto regiónom produkujú vynikajúce biele víno, ktoré si najlepšie vychutnáte priamo vo vinohradoch. Stačí ak zamierite smerom na mesto Puidoux-Chexbres, kde nie je o podobné miesta naozaj núdza.

Kde sa dobre najesť: Les Trois Sifflets, Vevey

GRAND TOUR of Switzerland je fantastickým projektom ponúkajúcim možnosť objaviť miesta, ktoré by ste obyčajne nikdy nenašli. Vedie vás po úžasných trasách a dáva na výber to najlepšie z ich domoviny. Či už plánujete dovolenku na pár dní, alebo týždňov pomôže vám s plánovaním ideálneho dobrodružstva. Počas našich štyroch dní sme mali možnosť zažiť len zlomok toho, čo sa na Grand Tour nachádza. Práve preto sa s určitosťou do Švajčiarska ešte vrátime. Navštívte stránku www.myswitzerland.com a vyberte sa po stopách vašej spontánnej cesty.

Foto: myswitzerland.com, archív

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest