Cestovanie, Gastronómia

Florencia – víkend plný kultúry

Florencia

Aj keď momentálne vonku za oknami zúri snehová víchrica a najdlhšia cesta, ktorú by mnohí z nás najradšej podnikli je domov do postele, prečo sa nezasnívať a aspoň v očakávaní jari nezačať plánovať prvé slnečné výlety?
Podľa nás neexistuje krajšie miesto na skorú jarnú dovolenku ako magická talianska Florencia.
Tu je náš stručný návod, ako zvládnuť predĺžený víkend v mekke renesancie.

Ubytujte sa: Hotel Lungarno

Odhrnúť ráno závesy na oknách a rovno pred sebou vidieť najslávnejšiu pamiatku Florencie most Vecchio patrí k zážitkom, na ktoré sa nezabúda. Užite si teda pomalú rannú kávu v župane s výhľadom z niektorej z izieb päťdesiat ročného Hotela Lungarno. V roku 2017 bol kompletne zrenovovaný do elegantného dizajnu, ktorý dokonale zachytáva jeho dlhoročnú tradíciu hostenia prominentných návštevníkov.

Hotel Lugarno

Skočte si na večeru:

Trattoria Sostanza

TRATTORIA SOSTANZA

Jedna z drobných vrások na tvári krásnej Florencie je reputácia mora turistických reštaurácií ponúkajúcich jedlo podpriemernej kvality. Musíte byť preto opatrní a zamieriť len tam, kde vidíte domácich parkujúcich svoje malé skútre. Jednou z takých je práve uzučká Trattoria Sostanza v malej ulici hneď vedľa námestia Santa Maria Novella. Aj napriek nie príliš nápadnému vchodu je reštaurácia neustále naprataná do prasknutia. Menu je jednoduché, avšak fantastické. Skrátka pravé Toskánsko.

Tamere Pasta Bar

TAMERÓ PASTA BAR

Ak máte chuť na talianske cestoviny s nádychom modernej kuchyne, prebehnite zo starého mesta na druhú stranu rieky do Pasta baru Tameró. Šéfkuchár pripravuje domáce cestoviny každý deň priamo pred vaším zrakom a vytvára spolu so sezónnymi ingredienciami kombinácie, ktoré vás ohúria. Nezabudnite si však včas rezervovať stôl, keďže pasta bar je vychytenou modernou reštauráciou medzi mladými Florenťanmi.

Zájdite na Drink:

Coronas Cafe

Pri prechádzke z mostu Vecchio smerom k Duomu zablúďte do maličkej nenápadnej zmrzlinárne a baru Coronas Cafe a posilnite sa skvelou kávou či grappou (alebo najlepšie obomi). Majiteľka vám k drinkom rada naservíruje fantastické jednohubkové panini a iné delikatesy, ktoré si vyrábajú priamo na mieste.

Colle Bereto

COLLE BERETO

Colle Bereto stojí za návštevu najmä počas letných mesiacov. Útulný moderný bar razom strojnásobí svoju kapacitu, keď sa húfy ľudí opierajú o priľahlé steny historických budov s Aperolom v ruke. Počas slávnej výstavy Pitti Uomo, ktorej fotografie vždy obletia svet, je Colle Bereto zastávkou číslo jeden celého módneho priemyslu, od modeliek až po návrhárov.

Čo porábať celý víkend:

Duomo

Vo Florencii by ste mohli stráviť hoc aj celý mesiac a nenudili by ste sa ani minútu. Ak v nej však trávite len pár dní, je potrebné starostlivo vyberať, čo uvidíte.

Ráno si ako praví Taliani skočte „na stojáka“ na rýchle capuccino a panini do niektorej z miestnych pekární. Café Scudieri pri Duome patrí k tým klasickým, ktoré nikdy nesklamú. Odtiaľ si to môžete namieriť priamo k najdominantnejšej pamiatke Florencie, majestátnej katedrále Santa Maria del Fiore. Gotická fasáda podnecujúca dojem domčeka z papiera je dychberúca. Pomerne jednoduchý interiér ponúka zaujímavý kontrast prezdobenému exteriéru a určite stojí za prehliadku. Pripravte sa, ako asi všade vo Florencii, na dlhé rady aj mimo hlavnej sezóny.

Palazzo Vecchio

Po prehliadke katedrály sa prepleťte uličkami starej Florencie smerom k slávnemu Pallazo Vecchio. Palác slúžiaci ako radnica vytŕča z rohu Piazza della Signoria a jeho vchod stráži azda najslávnejšia socha renesancie Michelangelov David, alebo teda jeho kópia. Ak však máte čas zabehnite múzea Galleria dell’Accademia, pretože tam nájdete odpočívať toho pravého Davida. Originál spred Paláca bol nahradený kópiou už v devätnástom storočí.

Aby tej kultúry nebolo málo, povinnou jazdou je Galleria degli Uffizi, len na skok od Palazzo Vecchio. Jedna z najdôležitejších a najväčších svetových galérií hostí umenie prevažne z obdobia renesancie a skrýva práce velikánov ako sú Raffaelo, da Vinci či Giotto. Nezabudnite si kúpiť lístok vopred na oficiálnej webstránke galérie, aby ste predišli hodinovým radom pred vchodom.

Ponte Vecchio

Prechádzku Florenciou nie je možné zakončiť inak ako večerným prechodom cez nádherný Ponte Vecchio, ďalší nezameniteľný symbol Florencie. Malé obchodíky, kedysi mäsiarstva strčené priamo do mostu, sú dnes obývané krásnymi luxusnými šperkármi.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest