Umenie módy, Zo zákulisia značky

Ako sme vdýchli nový život nenosenému oblečeniu

Problémy spojené s módnym priemyslom rezonujú v spoločnosti čoraz viac. V prvom rade je na pretrase obrovská nadprodukcia oblečenia, no problémom sú aj neľudské podmienky vo fabrikách v niektorých častiach sveta, nekvalitné a zdraviu škodlivé materiály, z ktorých sa oblečenie šije, uhlíková stopa, ktorú distribúcia oblečenia z druhého konca zemegule zanecháva a mnoho ďalšieho. Rezonujú však aj škandály svetových luxusných značiek, ktoré svoje nepoškodené a nepredané oblečenie masovo pália len preto, aby si udržali svoju exkluzivitu a nepredávali tovar pod hodnotu.

My sa snažíme s vami, našimi zákazníkmi, komunikovať otvorene. Už v niekoľkých článkoch zo zákulisia značky sme vám povedali viac o tom, z akých materiálov oblečenie šijeme, ako pristupujeme k tvorbe kolekcií, kto naše/vaše oblečenie šije… No ešte sme vám neprezradili to, čo sa deje so „starším“ oblečením, ktoré v predajniach nahradí nové.

Čo sa deje s oblečením?

Vďaka systematickej a premyslenej výrobe nemáme v sklade takmer žiadne nepredané oblečenie. Dizajn kolekcií tvoríme s ohľadom nielen na módne trendy, ale aj praktickosť a nositeľnosť. Snažíme sa optimalizovať naše skladové zásoby podľa záujmu zákazníkov, preto kolekcie tvoríme s čo najmenším časovým predstihom. Materiály nakupujeme v menších sériách vo viacerých druhoch, aby ponuka v našich predajniach bola dostatočne pestrá.

Kolekcie značky sú v predajniach pravidelne aktualizované. Staršie produkty putujú do outletových predajní a sú stále dostupné v ponuke nášho e-shopu. Za 20 rokov fungovania firmy na Slovensku sa ale, prirodzene, stalo, že sa nejaký kus oblečenia z predaja stiahol – drobné poškodenia, ktoré vzniknú napríklad pri prezliekaní figurín síce neznehodnotia oblečenia natoľko, aby bolo spálené, vyhodené či inak zničené, no do predaja už ísť nemôže. Aspoň nie v takejto podobe.

Nový príbeh oblečenia


Udržateľnosti sa venujeme od nášho vzniku, dlhoročne spolupracujeme s lokálnymi európskymi dodávateľmi kvalitných materiálov, ktorí berú ohľad na životné prostredie. Certifikácie, ktoré tieto materiály majú, zaručujú, že nie sú škodlivé pre ľudí ani životné prostredie. Vyrábame na Slovensku, aby sme vedeli zaručiť kvalitu, za ktorou si stojíme. Aj preto sme premýšľali, ako zbytočne nedržať ešte nositeľné oblečenie v sklade, ale dať mu nový život. Nový príbeh. A tak začala naša spolupráca s NOSENE.

V second hand predajniach NOSENE nenájdete žiadne nahádzané oblečenie, v ktorom sa musíte prehrabávať. Sú tam voňavé kúsky, ktoré navyše pomáhajú. Z každého nákupu NOSENE posiela časť z predajnej ceny na podporu organizáciám pomáhajúcim týraným ženám. Okrem “klasického” oblečenia však tvoria aj jedinečnú upcyklovanú kolekciu Renewals by NOSENE. Upcyklované modely, z ktorých každý je unikát, sú prešité a prerobené zero waste strihmi. Vznikajú z poškodených pánskych košieľ, denimu, zvyškových materiálov a látok.

Renewals by NOSENE x ALAIN DELON


Dámska kolekcia Renewals by NOSENE x ALAIN DELON vznikla z pánskych košieľ Alain Delon. Lokálne, na Slovensku. Je kvalitná, a má štýl. V kolekcii sú 4 modely, z ktorých každý je navrhnutý v čistom dizajne. Ich variabilita dovoľuje nosiť každý z modelov minimálne na 2 spôsoby. Sú pohodlné a vhodné na rôzne typy udalostí. Každý kúsok je originál.

Jedinečné modely z tejto kolekcie si aktuálne môžete kúpiť len online v e-shope NOSENE. S kúpou dlho neváhajte, počet modelov je limitovaný.

Spolupráca ALAIN DELON a NOSENE nie je jednorazová a bude pokračovať. Nové modely sa v predaji budú objavovať priebežne. Kolekcia RENEWALS by NOSENE x ALAIN DELON je po kolekcii KIMLICKA for ALAIN DELON naša druhá dámska kolekcia.

Fashion Revolution Week

Nie je náhoda, že kolekcia Renewals by NOSENE x ALAIN DELON je v predaji práve od tohto aprílového týždňa. Práve teraz totiž prebieha Fashion Revolution Week, kedy na jednej strane spomíname na obete hrozivého pádu textilnej továrne v Bangladéši (v roku 2013), v dôsledku ktorého zahynulo viac ako 1000 ľudí a ďalšie stovky sa zranili, a na strane druhej ešte intenzívnejšie ako po zvyšok roka bojujeme za transparentnosť, etickosť a udržateľnosť módneho priemyslu.

Foto: Lukáš Vavrinec

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest