Style Guide, Umenie módy

Ako sa obliecť na ples? Páni, s týmto návodom zažiarite

Ples

Plesová sezóna je v plnom prúde, a zatiaľ čo dámy sa „vytešujú“ z možnosti krásne sa obliecť, mnohí z nás pánov opäť držia hlavu v rukách a tápu v spleti pojmov a pravidiel.
Práve preto sme tu opäť pre vás. Skompilovali sme pre vás ten najjednoduchší návod, ako sa s plesovým dress codom vyrovnáte čo najštýlovejšie.

Smoking, smoking, smoking

Smoking

Black tie, alebo smoking, je najtradičnejšou voľbou. Ak chcete pôsobiť elegantne, na štýl Jamesa Bonda, čítajte ďalej. Nielenže vyzerá skvelo, je využiteľný aj do budúcnosti, napríklad do opery, alebo divadla. Ak chcete dodržať dress code, jednoduchý smoking s čiernym motýlikom je vaša jediná voľba. Ak však chcete dodať outfitu trochu farieb, môžete ho zvýrazniť farebnou šerpou a motýlikom, ktoré mu dodajú trochu fantázie.

Čo však s klopou?

Každý dobrý smoking má lesklú hodvábnu klopu a buď šálový alebo špicatý tvar. Špicatá klopa je dobrá voľba, ak chcete vyzerať štýlovejšie a moderne, šálová je, naopak, voľba elegantná, najmä pre starších pánov. Jediné a veľké NIE patrí vo svete Black tie klope klasickej, oblekovej. Práve preto by ste mali svoj čierny oblek nechať počas plesu oddychovať v skrini.

Porovnanie smoking

 A čierna je teda jediná možnosť?

Smoking

Black tie však ani zďaleka neznamená oblek čiernej farby! Jediné, čo je pevne napísané v pravidlách je čierny motýlik a biela košeľa. S ostatnými vecami môžete veselo manévrovať, ako sa vám páči. Chystáte sa však predsa len na vysoko spoločenský večer, a tak je namieste ukázať sa v čo najlepšom svetle. Ak patríte ku konzervatívnejším typom, ideálny je čierny alebo midnight blue smoking.

Aby ste nič nenechali na náhodu, poraďte sa s partnerkou, ženy majú predsa len vycibrenejší vkus. S oblekom podľa vašich predstáv vám môžeme pomôcť i my, viac sa dozviete na našich stránkach, prípadne nám napíšte správu.

A čo tak niečo trochu odvážnejšie?

Bordové sako

Ak máte odvahu byť extravagantný, lesklé zamatové alebo vzorované sako zaručí, že budú všetky oči na vás. Či čierne, bordové alebo tmavomodré, na tom nezáleží. OK, možno by sme sa vyvarovali žltému…

Pridajte k saku bielu košeľu s jemným lesklým vzorom, jednofarebné čierne nohavice a zábava sa môže začať. Hlavne v žiadnom prípade nezabudnite na manžetové gombíky!

Ja však idem na ples v Opere do Viedne, vôbec ste mi nepomohli!

Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorí idú na ples, kde je vyžadovaný White tie vedzte, že tak ako pri Black tie musíte mať motýlik čierny, pri White tie je povinnosť mať motýlik biely. White tie však neznamená jednoducho zaviazať si biely motýlik k smokingu, je potrebné obliecť na seba frak – viete, to dlhé sako, ktoré pripomína tučniakov. White tie je však určené prevažne na príležitosti, kde sa vo vašej prítomnosti vyskytne minimálne prezident, prípadne britská kráľovná, takže v žiadnom prípade vás nebudeme nútiť, aby vám frak visel v šatníku.

Ples v Opere Viedneň

A ešte jeden malý TIP od nás – ak sa necítite komfortne pri viazaní motýlika, tu nájdete jednoduchý videopostup, ako si uviazať motýlika.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest