Umenie módy

Ako nakupovať oblečenie online

Ak by ste vášmu starému otcovi pred dvadsiatimi rokmi povedali, že si z vašej obývačky pomocou zariadenia o veľkosti časopisu kúpite auto, s najväčšou pravdepodobnosťou by vás nechal odviezť do blázninca. Fantastický vynález vo forme internetu nám z roka na rok viac a viac uľahčuje životy. Nielenže máme zrazu celý svet na dosah ruky, naše nakupovanie sa stalo jednoduchším ako kedykoľvek predtým. Máte prázdnu chladničku? Do hodiny vám na dvere klope kuriér. Máte chuť si prečítať zaujímavú knihu? Žiaden problém, zajtra ju máte doma!

Aj napriek tomu sú tu stále veci, pre ktoré sa radšej vyberieme z pohodlia nášho príbytku, aby sme ich okúsili na vlastné oči či ruky. A jednou z nich je práve oblečenie. Neistota, či nám bude všetko sedieť tak, ako má, či to bude v skutočnosti vyzerať tak, ako na fotke, mnohých odrádza od nákupu oblečenia online. Chápeme, je predsa len ľahšie predstaviť si, ako zapadne lampa na nočný stolík, než ako vám sadnú nové džínsy.

V prípade, že by ste však radi dali šancu nákupu vášho nového outfitu cez e-shop, prichádzame s pár radami, aby ste zaručene trafili správne.

Zmerajte sa


Pred tým, než začnete vyhľadávať v spleti výrobkov, uistite sa, že viete, aká veľkosť je pre vás najlepšia. Ideálne je, ak od značky už nejaký ten kúsok vlastníte, ak nie, obráťte sa na veľkostnú tabuľku. Najväčší priateľ pri výbere módy online je krajčírsky meter, ktorý vám nesmierne uľahčí život.

Značky používajú rôzne označovania veľkostí a okrem štandardného S, M, L sa stretnete aj s číslami. Takže, aby ste v tom mali prehľad, raz a navždy:

Veľkosti košieľ sa označujú obvodom vášho krku (Napr. ak je obvod vášho krku 40 cm – vaša veľkosť košele je 40.). Tu sme pre vás pripravili presný návod, ako kúpiť košeľu, ktorá sadne.

Nohavice sa udávajú vo formáte obvod pásu x dĺžka nohavíc v palcoch. Komplikované? Ani nie, každý z nás pozná klasický formát 33×32. Ak si nie ste istý, odmerajte si obvod pásu, dĺžku nôh a máte to. (Nezabudnite ešte cez Google prehodiť centimetre na palce. Žiaľ, Angličania radi komplikujú ostatným život.)

– Pri saku či nebodaj obleku, je vec tak trochu zložitejšia. Je to predsa len kúsok, ktorý málokedy sadne na prvú. Základom je však vychádzať z jednej jednoduchej rady – najbližšia veľkosť vašej postave bude obvod vášho hrudníka delené 2. Teda, ak meria váš hrudník 100 cm, s najväčšou pravdepodobnosťou vám bude sedieť veľkosť 50. Naše tipy, ako má správne sedieť oblek nájdete v tomto článku.

Filtrujte hneď od začiatku


Nie je nič frustrujúcejšie ako keď po hodine scrollovania po stránke nájdete vytúženú košeľu a zistíte, že vaša veľkosť je vypredaná. V kamennej predajni vám dajú vybrať už len z košieľ, ktoré vám budú sedieť, berte preto filtre na stránke ako vášho osobného asistenta predaja. Ak neviete presne, akú veľkosť nosíte, začnite meraním. Skúste však filtrovať ešte detailnejšie, ako len pomocou veľkostí. Zamyslite sa nad tým, aký hľadáte strih či farbu. Zaručene si tým ušetríte kopu času a nervov.

No a keď sme už pri tom strihu…

Classic Fit, Slim Fit, Extra Slim Fit… Pre niektorých samozrejmosť, pre iných zas len zmes náhodných slov. Ak však chcete s nákupom online uspieť, je dobré urobiť si v týchto pojmoch poriadok. Už dávno sú preč časy, keď bol Slim Fit strih len pre vychudnutých mladých maturantov. Dnes je Slim Fit synonymom zdravo zúžených nohavíc či košele, ktoré pekne sedia, aj keď práve nemáte na bruchu tehličky. Nebojte sa, bude vám určite sedieť. Regular alebo Classic Fit voľte skutočne len vtedy, ak chcete, aby bolo oblečenie voľné. Naopak, ak máte radi úzke veci, je tu pre vás Extra Slim alebo Skinny Fit strih.

Dávajte pozor na detaily


Ďalším z kľúčov k úspešnému nákupu sú detaily. Rozkliknite si obrázky, pozrite sa, ako vyzerá oblečenie zo všetkých uhlov, aby vás nečakalo nepríjemné prekvapenie. Taktiež sa začítajte do textov, ktoré sú pri výrobkoch napísané, mnohokrát v nich nájdete užitočné informácie o tom, ako daný produkt sedí či z čoho bol vyrobený. Práve to vám pomôže sa aspoň virtuálne dotknúť daného kúsku a napovie, či je vybrané sako alebo nohavice to pravé orechové.

Vrátenie či úpravy


Podmienky vrátenia či možnosť úprav je posledný, avšak snáď najdôležitejší krok, ktorý by ste pri nakupovaní oblečenia online mali zvážiť. Áno, zo zákona môžete tovar vrátiť do štrnástich dní, avšak, aké sú možnosti? Musíte krvopotne baliť veci do krabice a chodiť s ňou na poštu, len aby ste zistili, že musíte zaplatiť dvojcifernú sumu za dopravu? Ak si značka zákazníkov váži, nielenže vám prepravu zaplatí, ale tovar zdarma vyzdvihne priamo u vás doma.

V prípade, že navyše ponúka možnosť krajčírskych úprav, o to lepšie. Či už pomocou pošty alebo zrealizovaním na niektorej z ich prevádzok. Napokon, keď môžeme lietať do vesmíru, prečo by sme si nemohli dať skrátiť nohavice z pohodlia obývačky?

U nás poštovné neplatíte. Ak vám oblečenie nesadne, môžete ho ľahko a bezplatne vrátiť, vymeniť, prípadne vám ho upravíme na mieru.

Príjemné nakupovanie!

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest