Umenie

5 vianočných filmov, ktoré ste už určite videli a pozriete si ich znovu

Lebo s výnimkou jednej novinky ide o filmy, ktoré sa už pomaly zaraďujú medzi vianočnú klasiku, ktorá sa objaví na televíznych obrazovkách mnohých domácností každý rok.

Minulý rok sme pre vás pripravili výber piatich skvelých vianočných filmov, ktoré by vám na um možno ani neprišli. Tento rok obraciame kartu a prinášame zoznam klasiky, ktorá mnohým z vás napadne ako prvá pri otázke „Aký je tvoj najobľúbenejší vianočný film?“. Pustite si pomedzi rozprávky aj filmy z nášho výberu a sme si istí, že si to užijete, aj keď ich budete pozerať už desiaty raz. Krásne sviatky!

Sám doma (Home Alone, 1990)

Foto: 20th Century Fox

Kto by nepoznal príbeh Kevina, ktorý omylom zostane doma na Vianoce, sviatky, kedy má byť rodina pokope? Maculay Culkin ako roztomilý chlapec, ktorý sa ale rozhodne nebojí a ochráni dom pred dvoma nešikovnými zlodejmi.

Foto: 20th Century Fox

Film bol uvedený do amerických kín v roku 1990 a držal sa na priečke najnavštevovanejšej snímky úctyhodných 12 týždňov. V niektorých kinách dokonca táto rodinná komédia lámala také rekordy, že sa premietala až do júna. V každom prípade sa dostala aj do Guinessovej knihy rekordov ako najziskovejšia komédia všetkých čias (až kým jej tento titul neodobrala komédia Vo štvorici po opici II. v roku 2011). Po úspešnej prvej časti nasledovala o dva roky druhá – Sám doma II. – Stratený v New Yorku.

Láska nebeská (Love Actually, 2003)

Foto: Universal

Foto: Universal

Romantická komédia zasadená do prostredia súčasného Londýna je zložená z niekoľkých menších navzájom poprepletaných príbehov. Film charakterizuje hviezdne herecké obsadenie (Hugh Grant, Liam Neeson, Alan Rickman, Emma Thompson, Keira Knightley, Colin Firth…), zaujímavé zápletky s príjemnou atmosférou a také to „naladenie sa na Vianoce“. Príbeh začína 5 týždňov pred Vianocami a zobrazuje život muža, ktorému zomrela manželka a stará sa sám o nevlastného syna, spisovateľa, ktorý si lieči zlomené srdce, skrachovaného speváka, ktorý sa pokúša o comeback, ženu niekoľko rokov skrývajúcu náklonnosť k svojmu kolegovi a ďalšie.

S filmom sa spája aj drobná kostýmová chyba, keď Hugh Grant ako novozvolený premiér príde do svojej kancelárie na slávnej Downing Street 10 v tmavomodrej kravate s bielymi bodkami, no počas rozhovorov s personálom sa v strihoch objavuje v inej tmavomodrej kravate s bledomodrým vzorom. (Všimli ste si ju niekedy?) V roku 2017 vyšlo malé pokračovanie úspešnej komédie – krátky film pri príležitosti charitatívneho podujatia Red Nose Day, ktorého súčasťou sú rovnako vtipné skeče ako v pôvodnom filme.

Prázdniny (The Holiday, 2006)

Foto: Columbia Pictures

Foto: Columbia Pictures

Čerstvo opustená žena v depke tesne pred Vianocami sa rozhodne, že súrne potrebuje zmenu prostredia. Na opačnej strane Atlantiku prežíva veľmi podobné pocity podvedená žena. A tak sa Iris (Kate Winslet), žijúca v malom domčeku na samote neďaleko Londýna, vymení s Amandou (Cameron Diaz), obyvateľkou luxusnej rezidencie v Los Angeles, so želaním užiť si vianočné prázdniny bez akýchkoľvek mužov v okolí. To sa im síce úplne nepodarí, lebo okolo Amandy sa začne motať Irisin brat (Jude Law) a Iris bude robiť spoločnosť Amandin kamarát (Jack Black). O vtipné momenty a zaujímavú zápletku nebude núdza a striedanie slnečného Los Angeles so sychravým Anglickom vás určite nebude nudiť.

Vianoce na štvrtú (Four Christmases, 2008)

Foto: New Line Cinema

Foto: New Line Cinema

Vianoce sú čas s rodinou, čo ale ak sú vaši rodičia aj rodičia vášho partnera rozvedení a nevychádzajú spolu práve najlepšie? Musíte svoj čas rozdeliť na štyri. Práve preto sa Brad (Vince Vaugn) a Kate (Reese Witherspoon) v decembri každý rok vyberú na dovolenku niekam do exotiky. Jeden rok však kvôli hmle odletieť nemôžu, a tak sa nevyhnú bláznivým a hektickým vianočným dňom v kruhu svojských príbuzných, a to hneď štyrikrát. Príjemná komédia, ktorá vám môže robiť spoločnosť pri zdobení vianočného stromčeka alebo popíjaní vianočného punču.

Šťastný nový rok (2019)

Foto: Continental Film

Foto: Continental Film

Na záver sme si nechali minuloročnú novinku so slovensko-českým obsadením, ktorá sa, pochopiteľne, každoročnou klasikou ešte nestihla stať. Pohodová romantická komédia začína tesne pred Vianocami a končí na Nový rok, odohráva sa v romanticky zasnežených Tatrách, a pri niektorých scénach možno budete mať chuť hľadať sánky v pivnici. Jednoduché zápletky točiace sa okolo štyroch kamarátok a ich rodinných príslušníkov, známych aj neznámych, vtipné hlášky, dobré herecké osadenie (Táňa Pauhofová, Ján Koleník, Antónia Lišková, Marek Majeský, Zuzana Norisová, Tomáš Maštalír, Gabriela Marcinková, Emília Vašáryová…) a možno trochu klišé, ktoré ale vo vianočných filmoch každý z nás znesie.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest