Umenie športu

Šmyknite sa bezpečne

skola-smyku-uvod

Je skoro ráno v studený októbrový piatok a my letíme vpred k ďalšiemu motoristickému dobrodružstvu. Sme hosťami Centra bezpečnej jazdy na SLOVAKIA RINGU, slávnej pretekárskej trati, ktorá iba pár mesiacov dozadu privítala najlepších pretekárov planéty počas Majstrovstiev sveta cestovných automobilov. A aj keď dnes tu nie sme preto, aby sme preháňali rýchle autá po tomto majestátnom okruhu, vyzerá to tak, že aj napriek tomu nás čaká zábavný deň. Centrum bezpečnej jazdy už dlhé roky funguje ako jednotka vo vzdelávaní amatérov aj profesionálov, a preto je cieľom dnešnej návštevy v rámci školy šmyku nás naučiť, ako zvládať krízové situácie za volantom.

Každý si myslí, že je dobrý šofér – vraví chlapík v červenom svetri, ktorý práve vošiel cez dvere, namiesto pozdravu. – Ak je to pravda, prečo je potom na cestách každý deň toľko nehôd?! – Stále žiaden pozdrav…

Chlapík v červenom svetri je náš inštruktor počas celého kurzu. On, tak ako všetci profíci z Centra Bezpečnej Jazdy, strávil väčšinu svojho života za volantom áut a motoriek, aby učil ľudí predchádzať, a ak to inak nejde, aj vyhrabávať sa z krízových situácií.

Náš deň začína, na sklamanie niektorých účastníkov kurzu, pomerne pokojne, teóriou. Pre mnohých z nás je to návrat do školskej lavice po desiatkach rokov, ktoré sa však ukazujú minimálne rovnako dôležité ako poobedné sedenie v aute a krútenie volantom. Inštruktor nás učí pochopiť základy dynamiky vozidla, prevedie nás základmi sedenia za volantom (ktoré aj napriek všeobecnému názoru má väčšina účastníkov kurzu naučené zle) a najmä vysvetľuje dôvody, prečo je dôležité robiť veci tak, ako nám hovorí. Aj tí najskúsenejší šoféri v skupine okamžite nájdu v sebe chyby, ktoré za roky za volantom na seba nalepili.

Priateľská atmosféra má za následok, že hodina a pol teórie uletí ako voda a my sa po rýchlom obede vypravujeme za volanty áut, aby začala časť, na ktorú sa všetci tešili. Zatiaľ čo teoretická časť vám dá pozadie, ako zvládnuť krízové situácie, nič vás nedokáže na šok zo šmyku pripraviť lepšie než samotný šmyk. Sadáme si preto do našich áut a vydávame sa na malý okruh, nachádzajúci sa hneď vedľa jeho veľkého brata, SLOVAKIA RINGU. Čaká na nás séria úloh, ktoré vyzerajú, že boli navrhnuté len preto, aby nás na smrť vystrašili. Opak je však pravdou a aj keď sa to spočiatku nezdá, práve tu si môžeme vyskúšať krízové situácie bez akéhokoľvek rizika.

Začíname celkom jednoducho vyzerajúcim úkonom. Ideme rovno 40 kilometrovou rýchlosťou, až kým neprídeme k sérii kužeľov. Auto rýchlosťou svetla stráca svoj zadok a vykorčuľováva dokonalú 360 stupňovú piruetu, zatiaľ čo šofér sa snaží zistiť, kde je sever. Okamžite prichádza podrobné vysvetlenie situácie od inštruktora. Rýchlo poukazujúc na chyby, ktoré robíme, nám dáva možnosť pochopiť nielen, čo sme urobili zle, ale najmä, prečo sa auto dostalo do pretáčavého šmyku. Dôslednosť a trpezlivosť inštruktorov má tak za následok, že všetci postupne začíname jednotlivé úlohy zvládať. Zisťujeme, že základy ovládania vozidla sa dajú skutočne naučiť len a len dôkladným opakovaním jednotlivých manévrov práve tu v bezpečí dráhy, kde sa nám nemôže nič stať.

Ďalšia úloha nám má ukázať ako zvládnuť presný opak pretáčavého šmyku, nedotáčavý. Inštruktori v Centre bezpečnej jazdy však okrem bežných pokynov tiež povzbudzujú ľudí, aby si vyskúšali schopnosti svojho auta práve u nich a nie na bežnej ceste v premávke. Čoskoro sa teda zo šmykľavého kruhu, ktorý ma simulovať nedotáčavosť stáva kruh na driftovanie. Nepodarené, avšak stále driftovanie. Keď už sa nám točí hlava, deň následne pokračuje cez mnoho ďalších staníc, kde zábava a výuka idú ruka v ruke.

Na konci dňa je nám viac než jasné, že toto nebola naša jediná návšteva Centra bezpečnej jazdy, pretože škola šmyku je dokonalým príkladom školy hrou. Aj keď sme počas dňa zažili nekonečný prílev adrenalínu a zábavy, odniesli sme si okrem zážitkov aj obrovské ponaučenie.

Ponaučenie, že jazda v aute nie je sranda, ale zručnosť, ktorú treba neustále zdokonaľovať.

Centra Bezpečnej Jazdy vám otvorí oči a ukáže dôsledky konania, ak čo len na sekundu pozriete za volantom na telefón alebo nemáte na sebe bezpečnostný pás. Aj najväčší skeptici z našej skupiny zmenili svoj názor na nevyhnutnosť podobných kurzov po jeho absolvovaní. Ak si váš život skutočne vážite, neváhajte ani minútu a zájdite sa do Centra bezpečnej jazdy aspoň pozrieť.

Centrum bezpečnej jazdy je otvorené celoročne. Termín kurzu si môžete rezervovať na www.drivingacademy.sk.

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest