Umenie osobnosti

Richard Müller

Richard-Muller

Vyzerá, že sa nikdy nezastaví. Albumy, koncerty, neustály kolotoč… Keď už máte pocit, že Richard Müller už nemôže prísť s ničím novým, z ničoho nič je tu opäť. A tento rok hneď dvakrát. Finalizovanie nového albumu 55 spolu so súbežným TO NAJLEPŠIE TOUR pripomína skôr životné tempo starých dobrých Rolling Stones v sedemdesiatych rokoch, nie pokojný život, ktorý si mnohí päťdesiatnici užívajú. Čo ťahá Richarda Müllera stále vpred? Čo láka Richarda Müllera k tvoreniu?

Richard Müller - Alain Delon

Stretli sme v bratislavskej Design Factory, skutočne príhodných priestoroch na to, aby sme si spolu „podebatili“ o novej doske, koncertoch a o živote tak vôbec.
Richard Müller napriek svojmu životu plnému koncertovania a nahrávok stále pôsobí uvoľnene a pohodovo. Nie je to naše prvé stretnutie, vždy však máme spolu tú česť pri PR eventoch a foteniach. Aj napriek tomu, že je jasné, že by svoj čas oveľa radšej trávil medzi penovými stenami nahrávacieho štúdia, je veľmi priateľský a prístupný. Prirodzene hneď prvá otázka padá na nový album 55.

Richard Müller - Alain Delon

„Predovšetkým by som rád povedal, že moje číselné dosky vznikli tak nejako náhodou. Ako prvá to bola doska „33“ (Kristove roky), potom doska „01“, v roku 2001, ktorá pre mňa bola určitým novým začiatkom, a potom „44“. “55-ka” sa doslova pýtala. Ďalšiu by som urobil buď „66“, alebo potom „69“, ešte neviem (smiech). No toto by mala byť jubilejná doska. Veľmi osobná. Texty som písal s mojím kamarátom Petrom Uličným, výborným textárom. Ja som mu skôr dával námety, prípadne refrény, a on tie texty ďalej upravoval, dolaďoval, a mám pocit, že to urobil lepšie ako ja. Mimochodom, dozvedel som sa práve nedávno, že aj svetový hudobný skladateľ Hans Zimmer pracuje podobne. Urobí tému, a potom ju tím jeho ľudí rozpracuje.”

Keď som mal 25, tak 55 roční ľudia boli pre mňa starci (smiech). No, a už je to tu. Ja osobne svoj vek neriešim. To, že nevládzem ako “násťročný” je asi prirodzené, ale mentálne je to, chvalabohu, stále v poriadku.

55 je nielen názov albumu, ale najmä míľnik v živote každého človeka. Stačí však letmý pohľad na Richarda Müllera, aby bolo jasné, že papuče si na nohy obúvať nechystá.

Richard Müller - Alain Delon

„Priznám sa vám, že číslom 55 som zaskočený. Keď som mal 25, tak 55 roční ľudia boli pre mňa starci (smiech). No, a už je to tu. Ja osobne svoj vek neriešim. To, že nevládzem ako “násťročný” je asi prirodzené, ale mentálne je to, chvalabohu, stále v poriadku.
Súbežne s vydaním tejto dosky odohráme druhú polovicu turné “TO NAJLEPŠIE TOUR”. Novinári sa ma často pýtajú, či po turné alebo novej doske nepotrebujem oddych. Vždy odpovedám, že nie. Koncertovanie, cestovanie, a povedzme ten „rockerský spôsob života“ ma naozaj napĺňa a nabíja. Nemal by som problém byť na turné celý život, ako napríklad Bob Dylan. On je na “Never ending tour”.”

Keď vyjdem na pódium, už počas prvej alebo druhej skladby viem, aký ten koncert bude. Či si ho s publikom užijeme, alebo budem musieť vynaložiť obrovské kvantum energie, aby som ich dostal na svoju stranu.

Richard Müller - Alain Delon

Energia, ktorou Richard Müller nabíja miestnosť a ľudí okolo je priam nákazlivá. Nevidí sa často, aby človek rozprával o svojej práci s takou zanietenosťou a vášňou. Zo všetkého, čo robí však nie je cítiť len nadšenie, ale najmä zmysel pre detail a profesionalitu. Čokoľvek, do čoho sa pustí, musí byť na plný plyn, či už je to nahrávanie dosky, fotenie, alebo hranie koncertov. „Keď vyjdem na pódium, už počas prvej alebo druhej skladby viem, aký ten koncert bude. Či si ho s publikom užijeme, alebo budem musieť vynaložiť obrovské kvantum energie, aby som ich dostal na svoju stranu. Keď prebehne iskra hneď na začiatku, je to jednoduchšie, ale v každom prípade, nech je publikum akékoľvek, zaslúži si dostať plnohodnotný koncert, a o to sa snažím vždy maximálne.”

Richard Müller - Alain Delon

Človeku pri pohľade na famózneho speváka napadne, ako je vôbec možné toľko rokov tvoriť. Ako sa dá takú dlhú dobu neustále prichádzať s novými a novými vecami? Kde tkvie jeho inšpirácia? „Celý svoj život milujem hudbu. Ako jeden z mála môžem povedať, že moje povolanie je mojím koníčkom, takže nevnímam, že by som sa musel do niečoho nútiť. Jednoducho robím veci, ktoré ma bavia, a keď sa to stretne s pozitívnym ohlasom u publika, nič viac si nemôžem priať. Vysvetliť moju inšpiráciu je však už trochu zložitejšie. Nie som človek, ktorý by žil úplne aktívny spôsob života. Nechodím každý deň do práce, nesledujem politiku, aspoň sa o to snažím, a večierky a spoločenské akcie už tiež nevyhľadávam.”

Žijem v podstate jednoduchý život, z čoho vyplýva, že aj témy a inšpirácie sa hľadajú ťažšie. Preto sa obklopujem tímom ľudí, ktorí aktívny život žijú, inšpirujú ma a pomáhajú mi tvoriť.

Aj chvíľa strávená v spoločnosti Richarda Müllera dá človeku možnosť nazrieť nezvyčajne hlboko do jeho osobnosti. O to viac sme hrdí na to, že máme tú česť pomôcť jeho veľkej osobnosti vyniknúť aj na pódiách počas jeho turné TO NAJLEPŠIE TOUR. Outfit, ktorý sme navrhli pri príležitosti vydania novej platne 55 navyše budete mať možnosť onedlho vlastniť aj vy. Špeciálna limitovaná séria RICHARD MÜLLER EDITION prichádza do predajní Alain Delon už čoskoro.
Sledujte Alain Delon žurnál.

Foto: Lukáš Kimlička

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest