Umenie športu

Favorit – cyklistická legenda sa vracia

Favorit

Cyklistika, ako alternatívna preprava v meste, sa v Európskych metropolách rozširuje rýchlosťou svetla. Pred pár desiatkami rokov boli cyklisti ľudia, ktorí vytiahli svoje horské a cestné bicykle von akurát tak cez víkend, aby si užili pekné počasie na hrádzi. Bolo len zopár odvážlivcov, čo sa odhodlalo vyraziť do ulíc veľkomesta na dvoch kolesách, aby sa dopravili do práce alebo za zábavou. V súčasnosti sa cestovanie v mestách preplnených nekonečnou dopravnou špičkou nezadržateľne mení, a cyklistika sa stáva racionálnou i módnou voľbou aj tých, ktorí inak milujú pohodlie.

Imidž chlapíka natiahnutého v úzkych legínach, zašpinenom od reťaze však nebol pre mnohých z nás veľmi príťažlivý. Preto idea dochádzania do práce na bicykli bola vždy tak trochu potláčaná do úzadia. Teda až doteraz. Reinkarnácia legendy Favorit konečne prináša so sebou cyklistiku, na akú náš vnútorný gentleman dlho čakal.

Ikonické meno Favorit priniesol späť k životu nadšený podnikateľ Richard Galovič, ktorý pred piatimi rokmi získal do vlastníctva spoločnosť z konkurzu. Od počiatku si zaumienil vytvoriť bicykel ako žiaden iný, zachovať ducha legendárnej značky a úspešne ju priviesť do dvadsiateho prvého storočia. Prvé ohlasy na seba nenechali dlho čakať a dizajnové ceny reddot Design Award a IF Design Award hovoria o medzinárodnom úspechu samy sa seba.

Ručne vyrábaný bicykel nasleduje tradíciu starého Favoritu v pôvodnej fabrike v Rokycanoch s filozofiou vytvoriť najlepší možný bicykel pre akéhokoľvek jazdca. Každý stroj sa vyrába na mieru svojmu novému majiteľovi, presne ako oblek. Najskôr vám zamestnanci Favoritu zoberú presné miery, aby dosiahli dokonalú rámovú geometriu, a následne si máte možnosť navrhnúť si váš jedinečný bicykel. Vyberiete si typ, farbu, prevodovku… Na ráme bicykla môžete mať dokonca vygravírované aj vaše meno. Potom si už musíte len nájsť aktivitu, ktorá vás zamestná na šesť až osem týždňov, aby ste si neobhrýzli nechty od nedočkavosti, kým vám zamestnanec Favoritu prinesie vaše nové umelecké dielo priamo pred dvere.

Dosť však bolo rečí, aké to je jazdiť na Favorite len tak do práce? Prvý dojem, ktorý na vás Favorit okamžite urobí, je jeho neuveriteľná krása ako umeleckého objektu, niečo veľmi ťažko opísateľné pri veci ako je bicykel. Ale minimalizmus skombinovaný s dôrazom na detaily je priam omračujúci. Vidíte supermoderné letecké materiály v dokonalej harmónii s tradičnou kožou, všetko zabalené do nádherného, avšak jednoduchého celku. Uhladenému dizajnu pomáhajú taktiež lanká skryté v ráme, čo dáva stroju úžasné a čisté línie. A dvojfarebné pneumatiky, ktoré farebne hrajú s koženým sedlom a riadidlami sú priam čerešničkou na torte.

Vďaka karbónovému rámu je bicykel veľmi ľahký a dobre ovládateľný. Niečo, čo sa skutočne hodí nielen keď manévrujete strojom v mestskej premávke, ale aj keď ho na záver cesty potrebujete vyniesť k sebe do kancelárie. Od momentu, čo zaberiete do pedálov je zrejmé, že Favorit nie je len o dizajne a jeho technológia je minimálne rovnako pôsobivá ako dizajn. Bicykel je namiesto tradičnej reťaze poháňaný remeňom, vďaka ktorému je jazda až neuveriteľne hladká a ľahká. Navyše sa nemusíte báť, že do práce dorazíte s čiernymi nohavicami, remeň totiž nie je potrebné mazať. Napriek tomu vydrží viac než desaťkrát dlhšie, nie je ho dokonca potrebné ani doťahovať a nikdy vám nepadne. K hladkosti jazdy prispieva aj skvelá prevodovka, ktorá je na rozdiel od konvenčných bicyklov na Favorite len jedna, takže sa nemusíte starať o predné a zadné prevody zvlášť.

Špeciálnou „vychytávkou“ sú pneumatiky, ktoré nielenže dobre vyzerajú, ale v prípade defektu samy zalepia dieru špeciálnym gélom napusteným vo vnútri plášťa, aby ste vy nemuseli koleso dofúkavať, servisovať, skrátka o nič sa starať.

Reinkarnácia bicyklov Favorit je skutočne krásnym projektom a každý jeden výrobok je dôkazom vášne vloženej do znovuzrodenia značky. Je bezpochyby dôstojným nástupcom originálneho Favoritu. Skúste raz nechať auto doma a vyskúšajte si, aké to je zajazdiť si do práce na Favorite. Sme si istí, že mestská cyklistika chytí aj tých, ktorí chodia autom aj do chladničky.

Foto: Pavol Zachar www.zacharphoto.com

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest