Umenie módy

Ako sa stať štýlovým chlapíkom

AKO SA STAŤ ŠTÝLOVÝM

Adam „Rustman“ Suchánek, fotograf, bloger a jeden z najlepšie oblečených mužov, ktorých môžete stretnúť v bratislavských uliciach zavítal svojím perom na stránky nášho Alain Delon Žurnálu. Šarmom typickým pre jeho osobnosť nám ukázal pár tipov, ako na to, keď niekto chce zmeniť svoj štýl obliekania. Príjemné čítanie.

Na začiatok si povedzme krutú pravdu: Väčšina mužov u nás nemá štýl. Slováci sú, jemne povedané, praktickí, väčšinou chcú, aby v ich skrini ladilo všetko so všetkým, a ešte aby to bolo čo najlacnejšie. Navyše sa podľa mňa tak trochu obávajú, aby nevytŕčali z davu. Preto máme u nás armádu rovnako oblečených chlapcov, ktorých vkus končí v dvoch – troch masových módnych reťazcoch. Ak nechceš byť aj ty nudný a priemerný, si tu správne, Rustman ti pomôže!

Klasický pánsky štýl

Jedným zo spôsobov, ako s tým niečo môžeš spraviť, je skúsiť sa obliecť ako dospelý chlap. To je moje vlastné pomenovanie pre classic menswear, alebo ak chceš klasický pánsky štýl. Obleky a to ostatné. Predpokladám, že keď čítaš tento článok, tak asi už ako tak tušíš. Ale kde začať? Predpokladajme, že už jeden tmavý oblek a bielu košeľu máš. Dobre, ale čo ďalej? Aké sú možnosti a kde ich zohnať?

Sú rifle sprostosť?

Väčšina zákazníkov značky Alain Delon kupuje čierny alebo tmavomodrý oblek. Obzvlášť muži pod štyridsať sa po ničom zaujímavejšom ani neobzrú. Ťažko povedať, čím to je. Pravdepodobne kombinácia chýbajúcej tradície a donedávna vcelku slabého výberu. Navyše, nech robíme čokoľvek, rifle a tričko zo zahraničného reťazca budú vždy lacnejšie ako dobré sako a kvalitné nohavice od poctivého výrobcu. Lenže rovnaký bude aj efekt. Lacnejší. Tým nechcem povedať, že obliecť si rifle je sprostosť, sám ich často nosím, no mať ich na sebe každý deň celý život je premeškaná príležitosť. Totiž práve u nás, kde classic menswear nosí minimum chlapov, môže byť táto situácia veľmi výhodná. Lebo keď si oblečieš niečo iné ako väčšina ostatných, zaujmeš. A keď to príliš „neposerieš“, každý ťa bude vnímať akosi pozitívnejšie. Samozrejme, existuje veľa možností, ako vytŕčať, no ak si dušou klasik ako ja, je pre teba klasická dospelácka chlapská móda ideálnou voľbou. Dnes si ukážeme, že v nej vôbec nemusíš pôsobiť archaicky, ani nudne.

Predovšetkým sa netreba báť saka

Nie je to žiadna neforemná vypchatá chujovina, je to základný kus oblečenia, ktorý ti spraví väčšie ramená a užší pás. A to chceš. Dobrý strih ti vylepší postavu a keďže obvykle je to najdrahšia súčiastka, dáš zároveň signál, že tvoj výzor je pre teba hodnotnejší ako päťeurové tričko. Keď už máš nejaký ten štandardný oblek, možno je správny čas kúpiť si výraznejšie sako. Nemusí byť prehnane extravagantné, na začiatok môžeš skúsiť klasickú modrú farbu, ale so vzorom. Kocky alebo prúžky sú vždy dobré. Na leto môžeš vyskúšať ľanové, aké mám na sebe. Tento materiál dýcha a nebudeš spotený ako v polyesterovom. Neboj, ľanové sako má byť jemne pokrčené, aspoň každý vidí, že sa vyznáš v látkach a vieš, kedy čo nosiť.

Nezabudni na doplnky

Chelsea boots

Keď už si zmontoval tento ansámbl dokopy a zdá sa ti to celé tak trochu nudné, môžeš to oživiť topánkami a doplnkami. Tie dokážu outfit výrazne omladiť. Skvelou voľbou na chladné jarné dni sú chelsea boots, momentálne sú v kurze semišové a svetlé.

Alebo vyskúšaj takéto fajnové loafers, keď sa oteplí. Pokojne vynechaj ponožky.

Loafers

Nezabudni pridať fancy vreckovku do saka, tá to ešte povýši. Ak chceš ukázať, že si prudko nad vecou a strašný rebel, daj si napríklad ružovú. To bol vtip, samozrejme, rebel by si bol, keby si si tam tak napríklad od oleja zaj*banú handru. Každopádne ružovej v malých množstvách sa tiež netreba báť, nespraví z teba menšieho chlapa.

Ružová vreckovka

Keď už máš letné topánky, môžeš ešte vynechať pulóver a zase je to dobré.

Tak čo, spravíme zo Slovákov štýlových mužov? Ak si sa dočítal až sem, vkladám do teba nádej. Nehovorím, že classic menswear je jediná možnosť. Dôležité je, aby si sa nebál obliecť sa inak ako väčšina a hľadal svoj vlastný vkus. Výhody objavíš sám.

Štýlový deň!

Rustman

Text a foto: https://www.facebook.com/adamrustman/

Páčil sa Vám článok?
Zdieľajte ho so svojimi známymi:
Email this to someoneShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest